10.  10.  2008    Internet

Rychlé tipy pro FTP

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Ačkoliv se dnes pro stahování hudby, filmů a nových aplikací stále více využívají P2P sítě, klasika v podobě FTP má stále zelenou. Přinášíme vám sadu vybraných rychlopostupů pro nalezení dat a jejich stahování.

Uvedené tipy čerpají z Computeru 19/08, který můžete právě nyní nalézt na stáncích. I s nabitým 9GB DVD za skvělých 85 Kč!

Přihlašujte se bezpečně, neprozrazujte hesla

Pokud do webového prohlížeče zadáte adresu webového FTP serveru, který vyžaduje přihlašovací údaje, bude nejprve proveden pokus o speciální anonymní připojení. Jestliže tato varianta nefunguje, musíte zadat správné přihlašovací jméno a heslo.

Do budoucna si můžete zadávání ulehčit uvedením uživatelského jména a hesla přímo do adresy, a to ve tvaru ftp://jméno:heslo@serverftp.com. Prohlížeč zadané informace automaticky zašle již během prvního spojení, takže na ně nebudete explicitně dotázáni. Ale pozor: v historii prohlížeče se tímto způsobem uchovají vaše přihlašovací informace! Případný slídil by je pak mohl bez větších problémů získat, proto se raději přihlašujte bez prvotního zadání jména a hesla přímo do adresy.

Jaký FTP server si mám pro stahování vybrat?

Jedná se o často kladenou otázku, jejímž prostřednictvím se koncoví uživatelé snaží získat snadný přístup k datům všeho druhu (samozřejmě povětšinou ilegálnímu obsahu v podobě nejnovější hudby, aktuálních filmových trháků, herních lákadel apod.). Pokud byste hledali seznam FTP serverů, které takovýto obsah nabízejí, můžete zkusit položit dotaz například Googlu.

Většinou jsou však soubory se zmiňovanými datovými taháky odkazovány z jiných stránekV případě legálního obsahu můžete vyzkoušet data na některém z FTP serverů pod obecným anonymním účtem (anonymous), případně si za splnění podmínek vyžádat vytvoření vlastního přístupu.

Jak na rychlé prohledání různých FTP

Pokud nemáte adresy na jednotlivé FTP servery, respektive jejich veřejný přístup, můžete využít specializovaných služeb pro prohledání většího v rámci jednoho centrálního rozhraní – jedním z nich je například také služba FileWatcher.

o jediného textového pole vložte libovolný řetězec, který by mohl specifikovat název souboru v rámci složky na vzdáleném FTP serveru a stiskněte tlačítko Filename Search. Výsledky budou zobrazeny v podobě klasických odkazů, podobně jako tomu je také v případě běžných fulltextových webových vyhledávačů. Následováním odkazu v podobě cesty k souboru otevřete odpovídající vzdálenou složku.

Jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním připojením?

V řadě případů se během připojení ke vzdálenému FTP serveru můžete setkat s problémem připojení v rámci jednoho z tzv. aktivního nebo pasivního připojení. Oba názvy bohužel nejsou na první pohled příliš vystihující. Aktivní přenos dat je iniciován na straně vzdáleného FTP serveru, naproti tomu pasivní zahajuje klient. U pasivního přenosu se jedná o variantu, která funguje ve větším množství případů. Pokud se tedy ke vzdálenému FTP serveru nemůžete připojit prostřednictvím aktivního připojení, vyzkoušejte pasivní.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře