26.  10.  2008    Internet

Rychlé tipy pro správný blog

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Modernímu trendu v podobě blogování a mikroblogování se věnuje řada stránek. Pokud s blogem chcete právě začít, máme pro vás sadu rychlých tipů, díky nimž se vyhnete častým začátečnickým chybám. Buďte lepší než ostatní!

Uvedené tipy čerpají z Computeru 20/08, který můžete právě nyní nalézt na stáncích. I s nabitým 9GB DVD za skvělých 85 Kč! 

Jaký grafický formát je nejlepší pro fotky a obrázky?

Pokud na svém blogu hodláte vystavit obrázky, rozmyslete si použitý formát. Například v případě klasických fotografií by se vaše kroky měly ubírat směrem k formátu JPEG, který dovoluje volit různé stupně komprese při zachování obrazové kvality. V případě jednoduchých schémat  a snímků obrazovek je ideální volbou PNG.

Oživte svůj blog formátováním, ale nepřežeňte to

Abyste na jakémkoliv blogu své potenciální čtenáře příliš nenudili stále stejným vzhledem jednotlivých textů, obohaťte nabízené informace možnostmi formátování. Oddělte tak nadpisy od prostého textu například tučným písmem, jiným fontem, případně velikostí daného písma apod. Podobně můžete oživit i samotný text občasným podtržením některých pojmů (nezaměňovat na pohled s odkazy), dobře zapůsobí také vypíchnutí určitých částí prostřednictvím kurzívy.

Při formátování však zároveň držte svou fantazii se zpestřováním na uzdě. Není totiž nic horšího, než když čtenáře odradíte přehršlí pestrobarevných variací, ve kterých se původně formulovaná myšlenka naprosto utopí. Navíc myslete na to, že ne v každém prohlížeči se obsah zobrazí tak, jak plánujete. V zásadě platí, že byste neměli volit příliš do očí bijící transparenty, křiklavé odstíny nebo blikající text, který dokonale odvádí pozornost od významově důležitého textu.

Přitáhněte čtenáře, věnujte se zajímavým tématům

Pokud se v rámci svého blogu rozhodnete publikovat reakce na aktuální dění v libovolné oblasti, neomezujte se pouze na přejaté informace. Vybírejte čtenářsky zajímavá témata, která dokážou oslovit cílovou skupinu potenciálních čtenářů, stejně tak přidávejte vlastní názory – blogy tu jsou od toho, abyste svět obeznámili se svým postojem, takže se nebojte barvitého textu, ozdobeného kritikou.

Jak zvolit grafický vzhled blogu podle šablony

Webové služby pro automatické publikování v podobě blogu vám zpravidla nabídnou výběr z několika výchozích šablon, které graficky zpříjemní procházku vaší tvorbou všem čtenářům. Ačkoliv si takovýto design můžete v budoucnu kdykoliv změnit, nečiňte tak často a raději se snažte, abyste hned v úvodu sáhli po vhodné variantě. Dbejte nejen na grafickou stránku, ale také pro vás správném rozvržení jednotlivých nabídek, umístění text v celém layoutu apod.

Nepodceňujte důležitost nadpisu a perexu

Základem každého článku je samozřejmě podání všech důležitých informací, nicméně prvotní nalákání čtenářů má zajistit dvojice v podobě nadpisu a perexu. Nadpis proto volte co možná nejpoutavější – nemusí přímo vystihovat technickou podstatu nabízeného příspěvku, na druhou stranu však nesklouzněte k příliš bulvárnímu nádechu. Podobně by perex, tedy úvodní text v prvním odstavci, měl nabídnout podrobnější náhled na obsah a můžete v něm již odkrýt více detailů.

Odkazujte na zdroje, nic vás to nestojí

Ať už budete připravovat a publikovat jakýkoliv online text, nezapomínejte na neoddiskutovatelný fakt, že Internet je velice živé médium. Není tak žádný důvod, abyste vytvářeli příliš statické texty, zařazujte hypertextové odkazy všude, kde je to vhodné. Typickým příkladem může být část věty „jak se píše na serveru“, kde byste měli přímo v některém ze slov vést odkaz na stránku citovaného serveru. Z druhé strany ale samozřejmě pozor na přehánění: neudělejte z textu čárový kód v podobě velice častého podtržení jako důsledek odkazu.

Urychlete si práci přímou editací HTML

Jestliže patříte mezi zkušenější internetové uživatele, kteří již takříkajíc laškovali s návrhem webových stránek přímo v kódu HTML, nemusíte se samozřejmě omezovat na tvorbu blogu jen v grafickém rozhraní – editujte text přímo s formátováním jednotlivými HTML značkami, kterými dáte textu přesně požadovanou formu. Největší výhoda pak spočívá v ušetřeném čase, jelikož nemusíte například pro výběr tučného řezu klepat na odpovídající ikonu myší, ale prostě použijete pár <b></b>, podobně i v případě oddělení odstavců apod.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Správný vzhled blogu GVKB 10.  9.  2011 22:01
Přidat příspěvek Zobrazit vše