15.  7.  2010    Windows 7

Rychlejší práce ve Windows 7 (video)

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

O novinkách Windows 7 toho nejen na našem webu bylo napsáno již opravdu mnoho, jen některé z nich jsou ale skutečně praktické a zefektivní vaši práci. Jak je najít a využít?

 

Pokud si dnes budete kupovat nový počítač nebo notebook, takřka se stoprocentní pravděpodobností na něm najdete přeinstalovaná Windows 7, nový systém Microsoftu. O jeho grafických a dalších vylepšeních byl napsán nespočet stránek, proto se v našem pořadu Jak na počítač podíváme na to, jak ve Windows 7 pracovat rychleji. Zvládnete tak rychlé, méně známé, ale zato maximálně praktické postupy.


(video je vysíláno s posunem oproti klasickému televiznímu vydání, a tak zprávy v daném bloku nemusí být aktuální)

Zavření oken a spuštění nové instance

Díky seskupování jednotlivých oken stejné aplikace pod jedno tlačítko hlavního panelu je možné všechna tato otevřená okna naráz zavřít. Postačí k tomu klepnout pravým tlačítkem myši na odpovídající ikonu a z nabídky zvolit příkaz Zavřít všechna okna. Kromě toho máte možnost spustit již otevřený program znovu (samozřejmě pokud sám dvojí běh podporuje) klepnutím levým tlačítkem myši na jeho ikonu v hlavním panelu při současném přidržení klávesy Shift.

Vypalování obrazů ISO

Novinkou Windows 7 oproti dřívějším verzím je možnost přímého vypalování ISO obrazů, tedy souborů, které obsahují kompletní informace o celém obsahu CD nebo DVD. Pro vypálení na takovýto soubor v Průzkumníku Windows poklepejte levým tlačítkem myši, čímž se otevře dialog s možnostmi pro vypálení. Postup je velice jednoduchý, stačí zvolit odpovídající vypalovací mechaniku pomocí roletové nabídky a stisknout tlačítko Vypálit. Jestliže si přejete zkontrolovat zapsaná data po jejich vypálení, aktivujte navíc možnost Po vypálení ověřit disk.

Nebojte se fulltextu

Již ve výchozím nastavení Windows 7 přinášejí možnost vyhledávání nejen v názvu souboru, ale také přímo v jeho obsahu (jedná se o takzvané fulltextové vyhledávání). Do vyhledávacího pole v nabídce Start tak nemusíte zadávat pouze pojmenování, ale také část obsahu. V praxi tak například dokumenty Word najdete podle části textu, tabulky Excelu dle obsahu buňky, textový soubor opět podle části textu apod.

Přidejte si, co chybí

Některé součásti, jež jste mohli najít ve Windows Vista, z aktuálních Windows 7 zcela zmizely. Řadu z nich přitom můžete relativně snadno doplnit dodatečně, případně nahradit programy podobného zaměření. Oproti Windows XP zde například nenajdete ani poštovního klienta, kterého dříve ztělesňoval Outlook Express. Musíte tak buď sáhnout po velkém Outlooku z Microsoft Office, nebo vyzkoušet některou zdarma dostupnou alternativu.

Pokročilé uspořádání oken

Zajímavou novinkou Windows 7 oproti dřívějším verzím tohoto systému je možnost rychlého uspořádání oken do řady vpravo/vlevo na plnou výšku plochy. Postup je velice jednoduchý: uchopte okno za horní okraj levým tlačítkem myši a za jeho stálého držení je přetáhněte zcela vpravo/vlevo. Takto dojde k roztažení okna na výšku v dané polovině. Pokud chcete okno roztáhnout na celou obrazovku, můžete to provést přetažením k hornímu okraji.

Rychlé místní odkazy programů

Novinkou Windows 7 je podpora seznamů nazvaných jako Jump lists, tedy speciálních položek po klepnutí na ikonu aplikace v hlavním panelu pravým tlačítkem myši. Jejich význam se liší v závislosti na tom, jak je daný program využívá a které odkazy do nich chtějí tvůrci umístit, zpravidla jde však o zrychlení některých postupů. Tak například v instant messengeru můžete změnit svůj stav, v případě Internet Exploreru listovat historií nebo otevřít novou záložku apod.

Nevíte si rady? Nechte si poradit

Na webu Jak na počítač vám pravidelně servírujeme nejlepší tipy a triky. Windows 7 zde nesmějí chybět, a tak díky našim návodům zvládnete všechny jejich důležité funkce. Specialitou je pak naše Poradna zdarma – i bez registrace položte dotaz, zdarma vám s ostatními čtenáři poradíme!
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

USB MSI 15.  7.  2010 13:33
Přidat příspěvek Zobrazit vše