1.  5.  2009    Windows XP  |  Windows 7  |  Příkazový řádek  |  Windows Vista

Rychlejší Windows: Vypněte zkrácené názvy souborů

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Při výchozím ukládání souborů systém NTFS používá také původní zkrácené názvy, tedy ve formátu 8.3. Jejich vypnutím můžete práci s diskem v určitých případech zrychlit.

Ve výchozím stavu ukládá souborový systém NTFS k dlouhému názvu souboru (jak ho známe ve Windows) také název ve formátu 8.3 – 8 znaků pro název souboru a 3 znaky pro příponu. Tento formát je pozůstatkem systému MS-DOS. Ukládání dvou názvů samozřejmě vezme nějaký ten čas navíc při vytváření nebo přejmenování souboru. Pokud chcete práci s diskem o něco urychlit, můžete ukládání názvu ve verzi 8.3 zrušit.

Použijte následující příkaz v příkazovém řádku:

fsutil behavior set disable8dot3 1

Pro uvedení dané změny v platnost restartujte Windows.

Zrychlení si všimnete pouze na discích obsahujících velké množství souborů (tři sta tisíc a více), ale relativně málo složek, a také v systémech, kde názvy mnoha souborů začínají podobně (například Manuál pro moji pračku 1.doc a Manuál pro moji pračku 2.doc). A proč? Když máte hodně souborů, jejichž název začíná stejnými znaky a přitom se vyskytují ve stejné složce, NTFS musí více pracovat (což zabere více času), aby vygeneroval unikátní názvy těchto souborů také ve formátu 8.3.

Pokud vlastníte starší verzi Microsoft Office nebo starší aplikaci jiného tvůrce softwaru, může se stát, že tyto aplikace nedokážou pracovat se soubory, když je formát názvů 8.3 deaktivovaný. Takže se před použitím tohoto triku přesvědčte, že to vašim starým aplikacím nebude vadit. V případě nejnovějšího softwaru se nemáte čeho obávat.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 21

Poslední komentáře Komentáře

Re: format 8.3 nie je z DOS-u ale z CP/M Faramir 10.  4.  2011 10:34
Nesmysl Faramir 10.  4.  2011 10:33
Re: Hlásí mi to Ladik 13.  5.  2009 1:42
Re: Hlásí mi to Ladik 13.  5.  2009 1:42
8.3 vypínat či nevypínat randomofamber 4.  5.  2009 15:53
Přidat příspěvek Zobrazit vše