7.  7.  2009    Excel

Rychlý výpočet hypotéky v Excelu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Patříte mezi ty, kdo zvažují půjčku na bydlení? Nebo se chcete naučit finančním výpočtům v Excelu? Přesně pro vás je pak určen tento tip, v němž si sami vypočítáte splátku hypotéky.

 1. V Excelu vytvořte tabulku pro výpočet splátek hypotéky s buňkami, v nichž budete mít výši hypotéky, délku splatnosti v letech a úrokovou sazbu v procentech. Poté klepněte do buňky, do níž budete chtít vložit vzorec pro výpočet splátky.
  obr1.jpg
  Výchozí tabulka pro výpočet splátek
 2. Přejděte na kartu Vzorce, kde ve skupině Knihovna funkcí klepněte na ikonu Finanční. V seznamu možných funkcí sjeďte níže a klepněte na funkci PLATBA.
 3. V zobrazeném dialogu klepněte do pole Sazba a na listu sešitu klepněte do buňky, v níž je uvedena procentní sazba úvěru. Do pole v dialogu se vloží adresa buňky, za níž zapište: /12. Potřebovat totiž budeme procentní sazby na měsíc, protože počítáme měsíční splátky.
 4. Dále klepněte do pole Pper a na listu sešitu klepněte do buňky, v níž máte uvedenou délku splácení. Za adresu buňky do pole v dialogu zapište: *12. Neboť potřebujeme kalkulovat s délkou splácení v měsících a ne v letech.
 5. Pak klepněte do buňky Souč_hod a na listu sešitu klepněte do buňky s výší hypotéky. Do pole v dialogu se opět vloží adresa buňky. Tím je práce v dialogu dokončená a stačí stisknout tlačítko OK.
  obr2.jpg
  Vyplněné argumenty funkce pro výpočet splátky
 6. Do zvolené buňky se vloží funkce se zapsanými argumenty a vypočítá se výše splátky. Protože jde o dluh, číslo bude se znaménkem minus. To jednoduše napravíte tím, že na řádku vzorců před název funkce doplníte znaménko minus.
  obr3.jpg
  Funkce s argumenty vypočítá výši měsíční splátky
 7. Jakmile změníte jakoukoli hodnotu (výši hypotéky, délku splácení nebo úrok), měsíční splátka se automaticky přepočítá.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 6

Poslední komentáře Komentáře

Re: Anglicke funkce martin 5.  10.  2011 13:50
Re: Karta Vzorce Lenka 28.  1.  2010 15:26
Karta Vzorce Jindřich 17.  7.  2009 12:37
Oprava úroku Ondřej Hrubý 7.  7.  2009 16:40
Re: Anglicke funkce pekarito 7.  7.  2009 11:14
Přidat příspěvek Zobrazit vše