11.  9.  2012    Programy

Sandboxie: Bezpečné pískoviště pro děti i dospělé

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Základním obranným valem při práci ve Windows se může stát takzvaný sandbox. Ať už spustíte cokoliv, do původního systému nic nepronikne. Jak na to s nástrojem Sandboxie?

Součástí různých aplikací se staly takzvané sandboxy, neboli prostředí pro bezpečné spouštění programů. Důvod jejich vzniku je jednoduchý, ne všechny aplikace totiž budete chtít naostro instalovat do svých stávajících Windows a zprovozňovat kvůli tomu virtuální počítač je často nepraktické. Program v sandboxu spustíte, běžně jej používáte, ale jen přesně vybraná data necháte proklouznout do původních Windows. Jedním z nejpopulárnějších je v tomto ohledu aplikace Sandboxie.

_00omezeni.png
Zdarma dostupná verze programu Sandboxie vám přinese některá omezení

Obrovskou výhodou je kompletní lokalizace do češtiny, která však není během instalace vybrána automaticky, a tak ji z nabídky zvolte ručně. Po instalaci jsou automaticky nalezeny známé programy, které máte aktuálně dostupné v počítači, jejich potvrzením se aktivují výchozí nastavení pro co nejméně bezproblémový běh. Kromě toho najdete Sandboxie uhnízděné v oznamovací oblasti. Po klepnutí pravým tlačítkem myši máte k dispozici všechny základní funkce.

_01kompatibilita.png
Využití kompatibility pro vybrané aplikace

Spouštění jednotlivých programů v Sandboxie nevyžaduje podrobný popis, pracujete s nimi totiž obdobně, jako by se jednalo o programy spuštěné v „hlavních“ Windows. Znatelný rozdíl je však v tom, že se v konfiguraci hlavního systému nic nezmění, nemusíte se tak bát virů, červů, a dokonce v prohlížeči v pískovišti dokonce stáhnout a pustit i nějaký ten keygen z warezových stránek, k čemuž vás ale samozřejmě nenavádíme. Program spuštěný v Sandboxie se běžným způsobem zobrazí na Ploše Windows, pouze se v titulku okna objeví rozlišující znak #, hlavní okno vám pak poskytne ucelený přehled.

_02nabidka.png
Rychlé příkazy v oznamovací oblasti hlavního panelu

Pokud v bezpečně spuštěném programu stáhnete některý soubor (typicky u webových prohlížečů), případně zvolíte uložení v libovolné aplikaci, detekuje Sandboxie tuto akci a nabídne vám uložení do původních Windows – je jen na vás, jestli k tomu dáte svolení. Všechna další nastavení nebo průběžně ukládané soubory můžete podobným způsobem překlopit po výběru příkazu Zobrazit | Soubory a složky v hlavní nabídce.

_03oznaceni.png
Označení programu v sandboxu speciálním symbolem při běžném provozu ve Windows

Spouštění programů a zpracování souborů v jednom pískovišti nemusí být postačující, a tak si můžete vytvořit více takovýchto virtuálních rozhraní pomocí příkazu Sandbox | Vytvořit nový Sandbox. Nechybí zde ani možnosti použití výchozího profilu nastavení z jiného, již existujícího sandboxu. Ušetříte si tak čas i práci s případnou opakující se konfigurací. Ve stejnojmenné hlavní nabídce pak najdete soubory pro správu jednotlivých sandboxů, tedy například jejich rychlé smazání, obnovu nebo detailní možnosti nastavení.

_05ulozeni.png
Volba pro případné uložení souboruX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 8

Poslední komentáře Komentáře

Re: sandboxie evelyn 18.  9.  2012 8:59
Re: sandboxie Evžen 17.  9.  2012 16:12
Re: sandboxie evelyn 13.  9.  2012 8:32
Re: sandboxie MM 13.  9.  2012 8:28
Uzitocne MM 13.  9.  2012 8:27
Přidat příspěvek Zobrazit vše