5.  3.  2010    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista

Sandboxie: Bezpečné prostředí pro vaše programy

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud si raději instalaci neznámého programu odpustíte, máme pro vás dobrou zprávu. S programem Sandboxie můžete zdarma a bezpečně zkoušet všechno.

Bezplatnou verzi programu Sandboxie, určenou pro nekomerční použití, si stáhněte například z naší z GigaManie. Po spuštění vyberte jazyk programu, k dispozici je i čeština. Instalace samotná nevyžaduje žádná specifická nastavení, výjimkou je instalace nízkoúrovňového systémového ovladače, u kterého někdy může, dojít ke kolizi s bezpečnostním softwarem. Na testovaných konfiguracích se ale tento problém neobjevil a program spolehlivě fungoval v 32bitových Windows XP, Vista i Windows 7.

Sandboxie znamená pískoviště, což poměrně přesně vystihuje jeho účel. Na „pískovišti“ můžete bezpečně zkoušet programy, u kterých byste jinak s instalací do „ostrého“ systému váhali. Při běžné instalaci se nejrůznější instalační soubory rozlezou po celém disku; v Sandboxie mají své pevně vyhrazené místečko, a pokud se rozhodnete je odstranit, nezůstane po nich v systému ani stopa. Programy můžete mít v Sandboxie dočasně, natrvalo, nebo je podle potřeby přesouvat do ostrého provozu.

Uvedený tip čerpá z aktuálního vydání tištěného časopisu Jak na počítač. Každý měsíc v něm můžete nalézt desítky praktických rad a návodů, stejně jako odbornou poradnu, která řeší vaše problémy. Nově také s DVD!
  1. Po úspěšné instalaci se zobrazí hlavní okno programu Sandboxie s automaticky vytvořeným výchozím pískovištěm. Zároveň se v systémové oblasti objeví žlutá ikona programu. Čistě žluté zobrazení značí prázdný spuštěný Sandboxie, pokud se přes ikonu zobrazí červené tečky, jsou již v chráněném režimu umístěny soubory.
  2. Programy můžete spouštět prostřednictvím místní nabídky ikony v systémové oblasti nebo z nabídky Start. Klikněte na ikonu Sandboxie pravým tlačítkem a z kontexové nabídky vyberte výchozí pískoviště – DefaultBox. V podnabídce poté zvolte některou z nabízených voleb. Příkazem Spustit webový prohlížeč spustíte svůj výchozí prohlížeč. Aktivaci chráněného režimu poznáte podle symbolu křížku [#] v horní části okna. S prohlížečem v chráněném režimu nejste nijak omezeni a můžete s ním pracovat stejným způsobem, na jaký jste zvyklí. Funkční je internetové bankovnictví, přehrávání videa, FTP přenosy i stahování programů.
  3. Po stažení programu se kromě obligátních dialogů zobrazí okno Okamžité obnovy. Tento dialog je dělícím rozhraním Sandboxu a ostrého systému. Zvolte možnost Obnova do stejné složky v případě, že chcete stahovaný soubor uložit do původně zvolené složky ostrého systému, nebo volbou Obnova do libovolné složky umístění přesměrujte. V obou případech ale soubor ukládáte do ostrého systému. Pokud chcete program zkoušet v chráněném režimu Sandboxie, klikněte na tlačítko Zavřít.
    _07.png
    Možnost přenosu souboru do ostrého systému
  4. Okno s možností Obnovy se během instalace programu může objevit několikrát, při zápisu do registrů nebo při vytváření zástupců. Zatržením volby Nepoužívat řádek znovu dokud nebudou všechny programy Sandbox ukončeny, tento dialog zrušíte. Programy nainstalované v chráněném režimu jsou plně funkční a můžete je bez obav zkoušet. Pokud chcete program z počítače odstranit, stačí z kontextové nabídky vybrat příkaz Smazat obsah. Programy, které byly nainstalovány v chráněném režimu, zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Volbou Ukončit programy je vypnete, ale ponecháte uložené v pískovišti pro další použití.
  5. V případě, že se testovaný program osvědčil, můžete jej stejně jednoduše přesunout z chráněného režimu do ostrého provozu – slouží k tomu příkaz Rychlá obnova.

Pořádek v Sandboxu

V hlavním okně programu Sandboxie můžete pomocí nabídky Zobrazit, přepínat mezi zobrazením aktuálně spuštěných programů a zobrazením složek a souborů. V nabídce Ovladače najdete umístění souborů na disku, nabídka Uživatelské soubory zobrazuje nastavení z uživatelské složky Dokumentů a položky Reg jsou záznamy registrů. Zobrazení složek a souborů kopíruje tradiční strukturu souborů v počítači, kliknutím pravým tlačítkem a příkazem Obnovit do stejné složky můžete přesunout jednotlivé soubory a složky na stejné místo do ostrého režimu. Obnova do libovolné složky vám nabídne přesun s možností zvolit si umístění souborů.

Pro jednodušší obnovu a správu souborů je vhodné, když si vytvoříte separátní pískoviště pro každý jednotlivý program. Tuto volbu najdete pod nabídkou Sandbox | Vytvořit nový Sandbox. Zadejte název nového pískoviště bez použití mezer a speciálních znaků. V bezplatné verzi Sandboxie lze mít spuštěné vždy jen jedno pískoviště. Před započetím práce s novým proto ukončete všechny programy ve výchozím Sandboxu.

_10.png
Statistiky a přehled SandboxieX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 28

Poslední komentáře Komentáře

Re: Sandboxie hugo 24.  9.  2010 20:18
Re: trial verze SW Joova 3.  8.  2010 17:56
Re: Internetový prohlížeč se SandBox Ondra 22.  3.  2010 17:24
trial verze SW jira 8.  3.  2010 10:33
Re: Sandboxie Pan Virgule 7.  3.  2010 23:12
Přidat příspěvek Zobrazit vše