2.  8.  2011    Windows 7  |  Ostatní  |  Vyzkoušejte

Sandboxie: hrajte si, ale neohrozte přitom Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Virtuální pískoviště, takzvané sandboxy, dovolují spouštět libovolné programy nebo surfovat webem bez toho, abyste ohrozili přímo Windows. Jak na to s aplikací Sandboxie?

Součástí různých aplikací se staly takzvané sandboxy, neboli prostředí pro bezpečné spouštění programů. Důvod jejich vzniku je jednoduchý, ne všechny aplikace totiž budete chtít naostro instalovat do svých stávajících Windows a zprovozňovat kvůli tomu virtuální počítač je často nepraktické. Program v sandboxu spustíte, běžně jej používáte, ale jen přesně vybraná data necháte proklouznout do původních Windows. Jedním z nejpopulárnějších je v tomto ohledu aplikace Sandboxie.

Sandboxie si můžete stáhnout z těchto webových stránek, obrovskou výhodou je kompletní lokalizace do češtiny, která však není během instalace vybrána automaticky, a tak ji z nabídky zvolte ručně. Po instalaci najdete Sandboxie uhnízděné v oznamovací oblasti. Po klepnutí pravým tlačítkem myši máte k dispozici všechny základní funkce.

sboxie.png
Přehled možností programu Sandboxie v nabídkách oznamovací oblasti

Aplikace a sdílení souborů

Spouštění jednotlivých programů v Sandboxie nevyžaduje podrobný popis, pracujete s nimi totiž obdobně, jako by se jednalo o programy spuštěné ve „velkých“ Windows. Hlavní rozdíl je však v tom, že se v konfiguraci hlavního systému nic nezmění, nemusíte se tak bát virů, červů, a dokonce v prohlížeči v Pískovišti dokonce stáhnout a pustit i nějaký ten keygen z warezových stránek, k čemuž vás ale samozřejmě nenavádíme. Program spuštěný v Sandboxie se běžným způsobem zobrazí na Ploše Windows, pouze se v titulku okna objeví rozlišující znak #, hlavní okno vám pak poskytne ucelený přehled.

prehled.png
V popředí okno Sandboxie s přehledem běžících programů, na pozadí poté okno prohlížeče s výmluvným symbolem #

Pokud v bezpečně spuštěném souboru stáhnete některý soubor (u webových prohlížečů), případně zvolíte uložení v libovolném programu, detekuje Sandboxie tuto akci a nabídne vám uložení do původních Windows – je jen na vás, jestli k tomu dáte svolení. Všechna další nastavení nebo průběžně ukládané soubory můžete podobným způsobem překlopit po výběru příkazu Zobrazit | Soubory a složky v hlavní nabídce.

obnova.png
Dialog s možností obnovení souborů z prostředí Sandboxie

Spouštění programů a zpracování souborů v jednom Pískovišti nemusí být postačující, a tak si můžete vytvořit více takovýchto virtuálních rozhraní pomocí příkazu Sandbox | Vytvořit nový Sandbox. Ve stejnojmenné hlavní nabídce pak najdete soubory pro správu jednotlivých sandboxů, tedy například jejich rychlé smazání, obnovu nebo detailní možnosti nastavení.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 19

Poslední komentáře Komentáře

Re: Smutný, moc smutný Vrangel 4.  8.  2011 9:47
Re: pískoviště oto 3.  8.  2011 23:02
Re: více pískovišť krok 3.  8.  2011 21:45
Re: Smutný, moc smutný Mimonaut 3.  8.  2011 19:07
Re: pískoviště Mimonaut 3.  8.  2011 19:01
Přidat příspěvek Zobrazit vše