31.  5.  2010    Windows 7  |  Windows Vista

Šifrování USB disků přímo ve Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Díky pádu cen přenosných úložných zařízení se hlavně flashdisky stávají spotřebním zbožím a často též příjemným firemním dárkem. Mnohem vyšší hodnotu ale leckdy mají uložená data.

V případě ztráty flashdisku většina uživatelů bez zaváhání sáhne po jiném a samotná materiální stránka věci je tak v zásadě netrápí. Jisté peripetie ale nastanou ve chvíli, kdy zjistí, že ztracený disk obsahoval důvěrné firemní materiály, data o klientech nebo uložená hesla či podpisové certifikáty. To samé platí také pro ostatní USB úložná zařízení.

Především z pohledu správce jde o hodně nepříjemný pocit okolo žaludku. Představte si IT společnost, která vám spravuje kompletní serverovou a síťovou infrastrukturu. Jak byste se cítili při zjištění, že její technici přenáší uživatelská jména a hesla pro přístup do vašich serverů, routerů a switchů v nešifrované podobě na flashdiscích? Uznejte sami, že ani jedna ze situací není pro dotčenou firmu ničím příjemným. Nestálo by za to změnit postoj a začít šifrovat data na všech přenosných discích?

Microsoft již ve Windows Vista představil technologii zvanou BitLocker. Původně byly možnosti šifrování omezené pouze na systémové oddíly, později přibyla podpora pro oddíly datové. Už v beta verzi systému Windows 7 se ale objevila novinka označovaná jako BitLocker To Go. Najdete ji samozřejmě i v prodejní verzi Windows 7 a přináší nativní podporu šifrování přenosných USB disků a flashdisků. To vše velmi intuitivně, jednoduše a díky integraci se Zásadami skupiny (Group Policy) je příjemným rysem této technologie správa napříč celou vaší organizací. Můžete například vynutit dostatečně silná hesla či nastavit ukládání obnovovacího klíče do Active Directory.

Flashdisk chráněný pomocí BitLocker To Go je možné vytvořit na systémech Windows 7 ve verzi Ultimate a Enterprise. Takto chráněné úložiště je ale čitelné i na starších systémech Windows XP a Vista, každý zašifrovaný disk totiž obsahuje nástroj pro čtení svého obsahu zvaný Čtečka BitLocker To Go. Zápis na zašifrované disky bohužel není systémy Windows XP a Vista podporován. Ostatní edice Windows 7 podporují nativní čtení i zápis přes průzkumníka, tedy bez nutnosti používání Čtečky BitLocker To Go.

Mezi podporovanými souborovými formáty disků najdete všechny nejpoužívanější – NTFS, FAT32 či exFAT. Zbystřete v případě, že je váš flashdisk naformátován systémem NTFS a vy se snažíte jeho obsah přečíst ve Windows XP pomocí Čtečky BitLocker To Go. Tato situace bohužel není podporována, otevření obsahu disku ve Windows XP se nezdaří a systém nabídne pouze nové naformátování disku.

Zašifrování disku

Data uložená na disku budou po jeho zašifrování zachována, přesto ale doporučuji provést jejich zálohu. Poté postupujte následovně:

  1. Připojte k počítači přenositelný disk nebo flashdisk, jehož obsah si přejete zašifrovat technologií BitLocker To Go.
  2. V dialogu Počítač klepněte pravým tlačítkem myši na jednotku tohoto disku a zvolte Zapnout nástroj BitLocker.
  3. První krok otevřeného průvodce slouží k zadání metody sloužící k odemčení obsahu disku. Zvolte Odemknout jednotku pomocí hesla a zadejte do obou textových polí nové heslo.
  4. Dále specifikujte, kam se má uložit soubor nesoucí obnovovací klíč. Doporučuji vygenerovaný klíč rovněž vytisknout. Elektronickou i tištěnou verzi klíče uložte na bezpečné místo.
  5. Stiskem tlačítka Zahájit šifrování zahajte zašifrování disku.
  6. Vyčkejte na dokončení přípravy disku. Jakmile bude vše připravené, disk bezpečně odpojte. Nyní jej odpojte od počítače a znovu připojte. Budete vyzváni k zadání hesla pro odemknutí disku.
_zapnout-nastroj-bitlocker-to-go.png
Zapnutí šifrování v Průzkumníku Windows

Vypnutí BitLocker To Go

Zašifrovaný disk je samozřejmě možné vrátit do původního stavu, kdy je plně přístupný a jeho obsah není chráněn. Otevřete ovládací panel Nástroj BitLocker Drive Encryption a u odpovídající jednotky klepněte na volbu Vypnout nástroj BitLocker. Případně můžete zašifrovaný flashdisk naformátovat, čímž sice odstraníte ochranu technologií BitLocker to Go, ale přijdete o veškerý datový obsah jednotky.

Poznámka: BitLocker To Go chrání obsah libovolných přenosných disků. Pokud ovšem zašifrujete například flashdisk sloužící pro instalaci Windows 7, nebude možné z něj nabootovat, a tím pádem ani uskutečnit instalaci systému. Disk je totiž v okamžiku pokusu o bootování samozřejmě uzamčen a zašifrován.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 18

Poslední komentáře Komentáře

Re: To jsem se krásně zasmál! Miroslav Pragl 1.  6.  2010 11:55
Re: Sifrovani Karel 1.  6.  2010 9:15
Re: To jsem se krásně zasmál! Hnidopich 31.  5.  2010 23:39
To jsem se krásně zasmál! Phanosh 31.  5.  2010 22:31
Re: Trosku nepouzitelné Jméno: 31.  5.  2010 19:48
Přidat příspěvek Zobrazit vše