7.  8.  2010    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista  |  Videokurzy

Skrytá síla: Hardware ve Windows na 110 % (video)

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V tomto pokračování našeho pravidelného videoseriálu se naučíte pracovat se Správcem zařízení ve Windows, získáte tak přehled o všech součástech počítače.

Nedílnou, a přesto často málo využívanou součástí Windows je Správce zařízení, který vám nabídne jednoduchou správu hardwaru, tedy jednotlivých součástí vašeho počítače. Můžete se díky němu dozvědět všechny důležité podrobnosti, upravit chování, případně aktualizovat takzvané ovladače. Naučíme vás, jak tyto postupy bezbolestně a bezpečně provést, stanete se opravdovými pány svého počítače.


(video je vysíláno s posunem oproti klasickému televiznímu vydání, a tak zprávy v daném bloku nemusí být aktuální)

Detaily ovladače

Nejčastějším problémem, který budete ve správci zařízení řešit, je aktualizace ovladačů nebo jejich jiné úpravy. Ovladače udržují váš hardware v nejnovějším stavu, výrobci je průběžně uvolňují a můžete je zdarma stahovat. V řadě případů může být zapotřebí, abyste se u konkrétní hardwarové součásti ve svém počítači zjistili přesné označení, verzi, vydání apod. K tomu ve Windows využijete specializovaného dialogu ve Správci zařízení, otevřete požadovanou součást Ovládacích panelů, ve stromové struktuře podle pořadí nalistujte požadovaný hardware, klepněte na něj pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte příkaz Vlastnosti. Pokud je na záložce s detaily o ovladači staré datum původu (například dva až tři roky zpět), vyplatí se na webu vyhledat novou verzi.

Hledání ovladačů na webu

Nejnovější ovladače bývají dostupné na internetu, nejsnáze je najdete přímo na stránkách výrobce. Zadejte adresu domovské stránky výrobce do prohlížeče a pomocí katalogu nalistujte požadovaný ovladač. Univerzálnějším a častěji používaným postupem je však vyhledání ovladačů pomocí vyhledávače, například Googlu. Otevřete stránku www.google.cz a do pole pro hledání vložte název součásti, anglické označení drivers pro ovladače, stejně jako verzi Windows, kterou používáte. Například pro vyhledávání ovladačů grafické karty Radeon 9200 pro Windows XP tak vložíte text Radeon 9200 Windows XP drivers. Okamžitě získáte přehled relevantních výsledků. Projděte tyto stránky a ovladače stáhněte do počítače.

Aktualizace ovladače

Jakmile máte ovladače vybrané součásti počítače stažené, můžete je přidat do systému v již dříve zmíněném Správci zařízení. Ve vlastnostech součástí stiskněte tlačítko pro aktualizaci ovladačů a zvolte ruční nalistování v počítači. Zvolte tu složku, v níž máte stažené aktuální ovladače, a nechte Windows, aby ovladače takto aktualizovala. Nemusíte se bát – jestliže by ovladače nesouhlasili nebo byly určeny pro jinou verzi Windows, tímto postupem to systém pozná a nedojde k žádnému poškození.

Chyby ve Správci zařízení

Pokud se po otevření Správce zařízení zobrazí strom, jehož všechny položky jsou sbalené, nemáte s nainstalovaným hardwarem pravděpodobně žádné potíže. Jakmile by ale systém Windows nalezl trable s libovolnou komponentou, automaticky rozbalí danou položku a zobrazí u ní varovný grafický symbol. Červený křížek vám prozradí, že komponenta byla ze systému s největší pravděpodobností nesprávně odebrána, byla pozastavena její činnost nebo byla zakázána. Naproti tomu symbolem černého vykřičníku ve žlutém poli jsou zvýrazněny položky těch komponent, které mají problém s konfigurací, například právě nesprávně nainstalovanými ovladači. V takovém případě vám v drtivé většině případů pomůže aktualizace ovladačů již popsaným postupem.

Další nástroje na webu

Když už u jakéhokoliv hardwaru vyřešíte otázku bezproblémové instalace ovladačů, můžete se ještě poohlédnout po různých programech, které dokážou z daného rozšíření získat skutečné maximum. Tak například u různých síťových zařízení mohou komunity mimo oficiální proud vydat speciální konfigurační aplikace, u grafických karet zase najdete prográmky pro přetaktování apod. Málokdy se ale v takovémto případě vyplatí hledat přímo na stránkách výrobce, zkuste raději vhodně položený dotaz v Googlu nebo vyhledávání ve specializovaných diskusních fórech. Můžete se také zdarma poptat v naší poradně Jak na počítač.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 15

Poslední komentáře Komentáře

Re: Problém joy 10.  8.  2010 13:45
Re: Zahoďte XPčka :) vlabra 10.  8.  2010 7:45
Re: Zahoďte XPčka :) martinsip 9.  8.  2010 23:57
Re: Problém Aslan 9.  8.  2010 19:54
Re: Problém Theseus 9.  8.  2010 17:26
Přidat příspěvek Zobrazit vše