22.  11.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

Soluto: Skoncujte s pomalým startem Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Spouštění systému může být po delší době od čisté instalace Windows hodně zdlouhavé, na vině jsou jednotlivé programy a služby. S jejich analýzou a odstraněním potíží pomůže Soluto.

Ve Windows všech novějších verzí se pro základní správu automaticky spouštěných programů nabízí nástroj pro konfiguraci systému nebo Správce úloh, nicméně možnosti jsou zde značně omezené. Postupem času proto vznikly specializované aplikace, které se právě na tento úkol zaměřují a dovolují hlouběji nahlédnout do celého procesu startu Windows – jedním z takovýchto nástrojů je také Soluto. Mezi výhody patří snadné použití a dostupnost zcela zdarma.

Během instalace program Soluto zkontroluje dostupnost .NET Framework, nezbytného prostředí pro běh aplikace. Automaticky také vytvoří nový bod obnovení, pokud byste tedy zásahem do spouštěcího procesu Windows natropili víc škody než užitku, můžete se k tomuto aktuálnímu stavu do budoucna vrátit. Na závěr ještě dojde ke stažení doplňujících instalačních dat přímo z webu a poté již prvnímu spuštění programu. Na úvod Soluto analyzuje automaticky spouštěné komponenty a poté se uhnízdí v oznamovací oblasti hlavního panelu na pracovní ploše.

01instalace.png
Rychlá a snadná instalace v netradičním grafickém provedení

Pohodlně s desktopovou aplikací

Soluto se postupem času přesouvá z klasického desktopového provedení do online aplikace, a proto se také hned po skončení analýzy systému otevře webová stránka se souhrnem analýzy vašeho počítače. Budete také vyzváni k vytvoření účtu nebo přihlášení skrze Facebook či Google, což však není nutná podmínka. Souhrn nabízí přehled běžících aplikací, nabídne další programy ke stažení a automatické instalaci, zároveň také informuje o „padajících“ aplikacích a celkovém stavu Windows.

V sekci Apps na zmíněné webové stránce najdete seznam aplikací, jež se spouštějí, navíc vám část Usefull apps to install nabídne také další programy, které by se mohly hodit. To však samozřejmě není poslání, které sledujeme, ke startu Windows nám přidání dalších programů nijak neposlouží. Mnohem zajímavější je sekce Frustrations, v níž najdete seznam problémových aplikací, na časové ose pak také přehled pádů jednotlivých z nich. Části Internet, Protection a Hardware pak poskytují údaje o aktuální konfiguraci.

02pady.png
Přehled problematických aplikací ve webovém rozhraní

Pro detailní analýzu a správu doporučujeme využít standardního desktopového klienta – na ikonu Soluta v oznamovací oblasti klepněte pravým tlačítkem myši a následujte příkaz Advanced | Open Old Desktop App. Budete vyzváni k restartu počítače, který je nezbytný pro otevření aplikace a pokročilou správu automaticky spouštěných komponent ve Windows.

03poRestartu.png 04SumarpoRestartu.png
Analýza spouštěných programů po restartu Windows a výpočet celkového času

Při startu Windows Soluto analyzuje jednotlivé programy a informuje vás o celkovém čase, který jejich zavádění spotřebovalo. V hlavním okně programu poté otevřete sekci s popisem Total boot time, čímž se zobrazí všechny podrobnosti. Zeleně označené aplikace v části No-brainer můžete ze spouštěcího procesu odebrat bez jakýchkoliv obav, nebude nijak narušena funkčnost systému.

Programy i web

Pamatujte na to, že v přehledu jsou i programy, které se vám v automatickém startu mohou hodit (v našem případě například Dropbox klient či Skype), a proto se rozhodujte nejen podle času, který si každý z nich nárokuje, ale také dle jejich důležitosti. U každé položky najdete detailní popis, jenž vám s finálním odebráním či ponecháním pomůže.

05oknosprehledem.png
Grafické znázornění startu Windows a rozdělení programů do kategorií

Naproti tomu sekce Potentially removable sdružuje programy, které již mohou být potřebné, a proto by z tohoto seznamu měli komponenty odebírat pouze pokročilejší uživatelé. I zde naštěstí platí, že je u každé aplikace zobrazen podrobný popis, a tak si lze o jejím významu udělat správnou představu. Konečně kategorie programů v části Cannot be romoved with Soluto nabízí přehled programů, které prozatím není možné z bootovacího procesu odebrat.

06detail.png
Podrobné údaje o vybrané aplikaci

Pokud v hlavním okně programu Soluto vyberete možnost Lighten Web Browsers, máte šanci odlehčit internetovým prohlížečům od přebytečných doplňků, rozšíření a různých nástrojových lišt. Ani zde nechybí jejich přehled s tříděním do kategorií podle důležitosti a případného vlivu na surfování. Trápí-li vás problémové „padající“ aplikace, vyberte část Heal Crashes, kde je jejich přehled a základní možnosti řešení.

08crash.png
Správa programů s nekorektním ukončenímX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 16

Poslední komentáře Komentáře

Re: Instalace M 9.  12.  2012 21:46
Re: ach ach Roman 30.  11.  2012 0:57
Re: Urychlit start Windows tím že si nainstaluji další aplikaci která se spouští po spuštění? Ice 26.  11.  2012 8:35
Užitečný program. dolph1888 25.  11.  2012 19:08
Re: Urychlit start Windows tím že si nainstaluji další aplikaci která se spouští po spuštění? Mi.Chal 25.  11.  2012 14:13
Přidat příspěvek Zobrazit vše