24.  12.  2008    Windows 7  |  Windows XP  |  Příkazový řádek  |  Windows Vista

Souborů BAT se ani na Štědrý den nemusíte BÁT

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Jestliže ve Windows alespoň občas používáte příkazový řádek, můžete mimo znalosti příkazů vytvořit také vlastní dávkové soubory BAT, které provedou sekvenci příkazů za vás.

Subor BAT se sekvencí příkazů stačí zavolat napsáním jeho názvu do příkazového řádku (použít můžete klidně i řádek v Total Comanderu nebo jiném souborovém manažeru) a příkazy se provedou. K příkazu lze připojit také další proměnné, které využijete uvnitř skriptu dávkového souboru.

V tomto tipu si předvedeme, jak vytvořit dávkový soubor, který vypíše seznam složek a souborů do souboru, jehož název určíme až při volání dávkového souboru. Tento tip navazuje na předchozí tipy věnující se příkazovému řádku: Základy práce s příkazovým řádkem Windows a Zvládněte adresáře v příkazovém řádku Windows.

Dávkový soubor se skriptem je obyčejným textovým dokumentem typu „čistý text“. Spusťte proto Poznámkový blok (notepad), do něhož zapíšete skript.

Textový výpis na obrazovku

Jestliže budete chtít po při běhu skriptu něco sdělit textem na obrazovku, použijte příkaz echo, například takto:

echo Ahoj svete!

Stejný příkaz s přepínačem lze využít pro zamezení vypisování příkazů na obrazovku. Výsledkem bude čistá obrazovka pouze s výstupem. Příkaz použijte na začátku skript před všemi ostatními řádky:

@echo off

Pozdržení běhu skriptu

Jestliže budete chtít pozdržet běh skriptu například proto, abyste na něco upozornili, pak použijte jednoduše příkaz pause. Výsledkem bude pozastavení a hláška Pokračujte stisknutím libovolné klávesy. Dokud nestisknete klávesu, skript nepoběží dál.

Použití proměnných

Jestliže budete chtít při spuštění příkazu použít nějakou proměnnou, použijte znak procent a číslo označující pozici proměnné. Číslo jedna znamená první proměnnou, číslo dvě proměnnou druhou. V našem případě chceme určit název souboru, do něhož se vypíše seznam složek a souborů. Pokud dávkový soubor pojmenujete vypis.bat, pak při jeho spuštění použijte proměnnou následovně:

vypis seznam.txt

vypis je název dávkového souboru (příponu .bat není třeba psát) a seznam txt je proměnná na pozici 1. Ve skriptu ji označíme znaky %1. V případě výpisu pomocí příkazu dir by řádek v našem skriptu vypadal například následovně:

dir > %1

Výsledný skript

Zde je výpis výsledného skriptu:

@echo off
echo Seznam slozek a souboru se vypise do souboru: %1
pause
dir > %1
echo Hotovo!

Soubor uložte například jako vypis.bat. Spustíte ho následovně:

vypis seznam.txt

Následující obrázek ukazuje výsledek:

obr.jpg
Ukázka spuštění dávkového příkazu pro výpis do souboru.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 13

Poslední komentáře Komentáře

Re: %0|%0 conf 12.  4.  2011 12:45
Koukám, že se bavíte sacredmoon 28.  12.  2008 10:53
Re: a co tak ... DanHen 27.  12.  2008 0:30
proc? uroboros 26.  12.  2008 16:39
Re: Já vím. Freeze 26.  12.  2008 14:31
Přidat příspěvek Zobrazit vše