16.  10.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

Spamihilator: Univerzální ochrana proti spamu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Většina freemailů i běžných poštovních serverů nabízí pokročilé antispamové filtry, přesto se hodí mít doplněk i ve vlastní počítači. Mezi povedené patří Spamihilator.

Poštovní klienti mívají své specifické možnosti nastavení antispamového filtru, existují však také univerzálnější aplikace. Ty se „postaví“ do cesty mezi vaším klientem a poštovním serverem, při stahování nových zpráv filtrují nevyžádanou poštu a teprve získaný výsledek předají klientovi. Výhodou je možnost použití prakticky u kteréhokoliv poštovního programu a zpravidla také širší spektrum nabízených funkcí.

Freewarová aplikace Spamihilator patří mezi špičku v oblasti produktů bojujících proti nevyžádané poště, navíc spolupracuje se všemi běžně používanými klienty. Již během instalace programu Spamihilator lze provést takovou konfiguraci, že ochrana před nevyžádanou poštou bude aktivní hned od začátku.

01pruvodce.png
Úvodní průvodce nastavením programu

V úvodním okně Welcome ponechejte jediný přepínač v pozici Install a pokračujte stisknutím tlačítka Next. Průvodce vás ještě požádá o ukončení všech případně otevřených poštovních klientů. Nové okno Email programs zobrazí názvy všech klientů, které Spamihilator ve vašem počítači objevil. Klepněte na název toho, který standardně používáte, a tedy jej chcete svázat s antispamovou ochranou.

02pop3.png
Možnost úpravy účtu vložením adresy používaného POP3 serveru

Spamihilator dokáže automaticky rozpoznat všechny účty založené ve zvolené aplikaci. Jejich přehled zobrazí v okně Confirm accounts, kde prostým můžete pro libovolné účty ochranu před spamem zapnout, resp. vypnout. Jestliže se detekce dostupných e-mailových účtů nezdaří, můžete ho ručně nastavit v dialogu, kde je zapotřebí zadat uživatelské jméno a adresu POP3 serveru. Aplikace Spamihilator pak již nakonfiguruje vašeho poštovního klienta podle zvolených nastavení.

Tip navíc: Do aplikace Spamihilator je též možné dodatečně stáhnout a nainstalovat české jazykové rozhraní, kteroužto možnost ocení především v angličtině nepříliš zdatní uživatelé. K dispozici je v sekci Language Packs.

Správa černých a bílých listin

Ačkoliv nejpřínosnější ochranu Spamihilator poskytuje skrze Bayesův filtr, podporuje také blokování nevyžádané pošty pomocí tradičních black- i whitelistů. Pro zpřístupnění odpovídajících možností konfigurace klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu umístěnou v hlavním panelu a z místní nabídky vyberte možnost Nastavení.

Nově otevřené okno poskytuje velké množství voleb, s jejichž pomocí můžete Spamihilator nakonfigurovat do nejmenších podrobností. Pro správu zakázaných či naopak vždy povolených účtů slouží vlevo umístěná sekce Odesilatelé, přesněji její dvě části Blokovaní odesilatelé a Přátelé. Pokud na libovolné pozici v e-mailové adrese použijete symbol ?, pak tento zastupuje jakýkoliv jeden znak. Symbol ? samozřejmě můžete použít v části před zavináčem i za ním. Obecnějším zástupným znakem je *, který nahrazuje libovolný počet symbolů.

03nast.png
Možnosti nastavení programu

Obranné filtry

Spamihilator převezme kontrolu nad novou poštou a každou z přijímaných zpráv podrobí analýze, zda se nejedná o spam. Během stahování nových zpráv můžete sledovat podrobnou statistiku průběhu v automaticky otevřeném okně. Z něj se dozvíte nejen údaj o tom, kolik zpráv ještě čeká na zpracování a jaká je rychlost spojení, ale v položce Spamy také počet doposud rozpoznané nevyžádané pošty.

Jakmile je dokončeno první stahování vaší pošty skrze filtry aplikace Spamihilator, poklepejte levým tlačítkem myši na ikonu umístěnou v hlavním panelu. Otevře se dialogové okno Koš, které obsahuje všechny ty zprávy, jež Spamihilator během stahování označil jako spam. Vzhledem k faktu, že stažení pošty proběhlo poprvé, nemá Spamihilator v oblasti Bayesova filtrování prakticky žádné znalosti o vašem vymezení pojmu nevyžádaná pošta. Díky dalším filtrům se však řada dalších zpráv zachytí a je dost možné, že mezi nimi v Koši objevíte i takové, jež za spam osobně vůbec nepovažujete.

04kos.png
Přehled zachycené nevyžádané pošty

V okně Koš zobrazuje Spamihilator všechny podstatné údaje o obsažených e-mailech. Máte tedy dostatek informací pro to, abyste u každé zprávy rozhodli, zda je či není spamem. Zvláštní pozornost si v tomto bodě zasluhuje sloupec Jméno filtru, který udává název toho filtru, jenž se zasloužil o umístění zprávy mezi spam.

Pokud Spamihilator nějakou zprávu nesprávně označil za spam, můžete ji vrátit důvěryhodnost vybráním a následným stisknutím tlačítka Obnovit. Tímto způsobem upravené e-maily vám budou doručeny při dalším stahování pošty do klienta.

Výukový filtr

Abyste mohli Bayesovu techniku použitou ve Výukovém filtru uplatnit v praxi, musíte nejprve vlastnoručně označit pro vás nevyžádané zprávy za spam. A kde jinde by se měl filtr učit, než ve škole? Klepněte proto pravým tlačítkem myši na ikonu umístěnou v hlavním panelu a zvolte možnost Škola.

V nově otevřeném okně se zobrazí zprávy, které Spamihilator postahoval z poštovního serveru. V záhlaví přitom můžete nalézt šest důležitých ikon, jejichž význam je následující:

  • Zobrazit zprávu – dovoluje zobrazit vybranou zprávu, takže kromě základních údajů o odesílateli, předmětu a dalších informací vidíte kompletní tělo e-mailu. Stejného výsledku dosáhnete také poklepáním levým tlačítkem myši na řádek s odpovídající zprávou.
  • Spam – stisknutím tohoto tlačítka označíte vybranou zprávu za nevyžádanou poštu.
  • Ne-spam – stisknutím tlačítka s tímto popisem označíte vybranou zprávu za korektní poštu.
  • Automaticky – zprostředkovává automatické označení všech zpráv, které již v minulosti byly prohlášeny za spam, nebo naopak korektní poštu.
  • Uč se! – zahájí výuku filtru, tedy automatizované získání důležitých informací z označených zpráv. Čím více e-mailů filtru poskytnete k výuce, tím spolehlivějších výsledků dosáhnete při budoucím rozpoznání nevyžádané pošty.
  • Smazat – odstraní vybranou zprávu se seznamu.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 5

Poslední komentáře Komentáře

Re: Zbytečnost vladimir 23.  10.  2012 11:54
Zbytečnost mrůňa 17.  10.  2012 15:34
Stále není nová verze George2005 17.  10.  2012 12:36
Řeknu to asi takhle: Karel 17.  10.  2012 11:14
Souhlas Eugi 17.  10.  2012 10:46
Přidat příspěvek Zobrazit vše