21.  11.  2012    Programy  |  Vyzkoušejte

Spolehlivé čištění Windows programem FCleaner

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Programů, které se zaměřují na odstranění balastu ze systému, existuje velké množství. Mezi nejpopulárnější patří také FCleaner – jak na jeho použití?

Povedený program FCleaner je společně s nástrojem CCleaner jednou z nejvíce oblíbených aplikací, s nimiž lze odebrat přebytečné položky Windows. Nezaměřuje se přitom pouze na zbytečné soubory, ale také doplňky Windows, poradí si i s historií vybraných programů. Instalace neskrývá žádná úskalí, v případě potřeby můžete deaktivovat možnost otevření stránky výrobce.

Program je ve výchozí konfiguraci pouze v anglickém jazyce, nicméně česká lokalizace je k dispozici na webu výrobce. Soubor uložte do instalační složky a poté následujte příkaz Options | Add. Přidání bohužel ne vždy funguje korektně, i v následujícím návode se budeme držet anglických popisků.

01instalace.png
Doplňující volby během instalace programu

Hlavní okno programu je rozděleno do několika částí, automaticky je vybrána výchozí sekce Cleaner. Pro čištění systému představuje nejdůležitější součást levá sekce se záložkami Windows, Browsers a Application Plugins, které nabízejí výběr požadovaných oblastí. Ve výchozím nastavení je deaktivována položka Advanced na záložce Windows, čímž jsou začínající uživatelé chráněni před hlubšími a více nebezpečnými zásahy do systému. Pokud se řadíte mezi pokročilejší, můžete ji zapnout a poté si vybrat i z přidružených funkcí.

Na záložce Windows jsou kromě zmíněných položek v části Advanced aktivovány všechny kategorie k pročištění, jedná se o takzvané bezpečné volby. Oproti některým jiným programům, které se na ladění a čištění Windows zaměřují, tak i začátečníci mohou být bez obav, že by při použití této konfigurace došlo k narušení funkčnosti systému. Názvy položek jsou navíc výstižně, a proto není problém s pochopením jejich významu.

02hlavni.png
Hlavní okno programu FCleaner

Záložka Browsers sdružuje volby pro odstranění historie a přebytečných položek různých webových prohlížečů, FCleaner si přitom poradí se všemi nejpoužívanějšími. Nechybí tak podpora Internet Exploreru, Firefoxu, Chrome, Opery, Safari a SeaMonkey. Oblasti odstranění dat se u jednotlivých z nich liší pouze minimálně, pro ochranu soukromí můžete aktivovat odstranění historie, vložených adres či informací z formulářů. Podobně jako v případě jiných čisticích nástrojů si dejte pozor při zapnutí volby Internet Cookies, jelikož může dojít k odstranění vaší osobní konfigurace různých webových stránek.

Konečně poslední konfigurační záložka v části Cleaner zajišťuje další nastavení odstranění historie vybraných aplikací. Hned před prvním čištění doporučujeme odpovídající volby pořádně projít a zkontrolovat, jelikož jsou aktivovány všechny nalezené a podporované aplikace. Jestliže u některé z nich nechcete historii odstranit, zrušte zaškrtnutí vybrané položky v nabízeném stromovém seznamu.

Jakmile máte nastavené všechny požadované parametry, stiskněte tlačítko Analyze. V tomto kroku FCleaner samozřejmě ještě žádné položky Windows nebo jednotlivých aplikací neodstraní, pouze projde všechna dostupná data a následně zobrazí přehledný výpis s nalezenými záznamy. Nejdůležitějším ukazatelem pro následné čištění se vám stane velikost jednotlivých z nich, která je uvedena v závorce. Klepnutím na symbol + rozšíříte základní stromovou strukturu o všechny detaily, přesně tak víte, co se odkud v případě čištění odstraní. Jste-li s výsledky analýzy spokojeni, zahajte samotné čištění stisknutí tlačítka Run Cleaner.

03uninst.png
Specializovaná sekce pro odinstalování aplikací

Kromě popsaného čištění problematických oblastí Windows a jednotlivých programů nabízí FCleaner také sekci Uninstaller, s jejíž pomocí lze aplikace odstranit přehledněji, než je tomu ve výchozí sekci Ovládacích panelů. Jestliže naopak potřebujete upravit automaticky spouštěné programy, které mohou brzdit start Windows, pomůže vám s tím sekce Startup Manager. U jednotlivých položek máte kromě jména k dispozici také cestu příkazového řádku a název výrobce. Slibně pojmenovaná část Tools pak nabízí přístup k pokročilým nástrojům správy, bohužel však nabízí jen otevření přidružených součástí Windows.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Screeny s českou lokalizací Michal.Kolesa 24.  11.  2012 7:19
Přidat příspěvek Zobrazit vše