1.  10.  2012    Windows 8

Správa procesů Windows 8: Evoluce, nikoliv revoluce

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Finální Správce úloh ve Windows 8 nabízí celou řadu novinek, které jsme pro vás prozkoumali. Lepší správa procesů a přehlednější rozhraní jsou jen jedněmi z nich.

Nedílnou součástí starších Windows se stal Správce úloh, chybět proto nesmí ani ve Windows 8. Podobně jako u jiných systémových komponent, nezapomněli tvůrci ani zde na jeho vylepšení, která patří do vyšší kategorie než jen změna grafického kabátku. Správce úloh je typický zobrazením v klasickém desktopovém provedení na pracovní ploše, můžete jej kdykoliv otevřít již zažitou klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + Esc.

Pokud pro správu procesů a služeb používáte raději příkazový řádek (například pomocí příkazů tasklist, taskkill, sc apod.), pak se ve Windows 8 v české verzi nelekněte nečekané změny. I oficiální finální vydání, které v redakci používáme, má příkazový řádek v anglickém jazyce. Dejme tedy sbohem českým výstupům příkazů. Lokalizace do výchozího jazyka by měla být dostupná pouze u těch verzí, kde je k dispozici také lokalizovaný PowerShell, což se kromě jiných ani české verze netýká…

en.png
Česká Windows 8 (Správce úloh v pozadí) a příkazový řádek v angličtině

Hlavní novinkou Správce úloh, kterou objevíte hned po jeho spuštění je zobrazení ve dvou režimech. Namísto strohého (byť graficky jednoduchého) výpisu procesů známého z Windows 7 se objeví přehled běžících úloh, který zpřístupňuje hlavně základní správu pro méně pokročilé uživatele. Jedná se o intuitivní výpis aplikací s jejich originálním pojmenováním (tedy například Microsoft Word namísto winword.exe, Internet Explorer bez detailního označení iexplore.exe), což má svou logiku – začátečníci chtějí primárně pracovat s aplikacemi a řešit jejich potíže, návaznost procesů či jejich jednotlivá provázanost již patří do pokročilejší škatulky.

Dvojí provedení pro všechny

Výchozí zobrazení tedy slouží k rychlé správě aplikací bez nutnosti zkoumat jakékoliv podrobnosti. Dodejme, že ve výpisu běžících aplikací ve Správci úloh v desktopovém provedení na ploše najdete jak programy v tomto tradičním rozhraní, tak aplikace napsané pro inovované grafického prostředí (neoficiálně označované jako Metro).

zaklad.png
Základní zobrazení Správce úloh s přehledem aplikací

Pokud by některá aplikace neodpovídala, zobrazí se její netypický stav právě v tomto výpisu – po klepnutí pravým tlačítkem myši na název aplikace je možné ji ukončit (Ukončit úlohu), otevřít složku odpovídající spustitelnému souboru (Otevřít umístění souboru), vyhledat informace na internetu (Hledat online), resp. otevřít standardní dialog s údaji o vlastnostech daného spustitelného souboru (Vlastnosti).

Právě zmíněné základní zobrazení Správce úloh tedy díky uvedeným příkazům uspokojí začínající uživatele, ti pokročilejší by však měli klepnout na odkaz Více informací, čímž se otevře detailní výpis s již zažitými záložkami pro správu procesů i počítače. Na výchozí záložce Procesy v tomto pokročilém zobrazení najdete nejen klasický výpis procesů známý z dřívějších Windows 7, ale rovnou jeho inovovanou podobu, která se neliší jen grafickým provedením.

vytizeni.png
Nadměrné využití systémových prostředků je signalizováno odlišnou barvou

Sledování, nikoliv ale všeho

Na prvním místě výchozí záložky pokročilého rozhraní se nachází seznam právě běžících aplikací, poté následuje výpis procesů na pozadí a seznam procesů Windows. Došlo také k uspořádání podle logické struktury, nicméně stále nečekejte natolik přehledné, efektivní a kompaktní zobrazení jako například v případě programu Process Monitor. U každého z procesů nechybí přehled o vytížení procesoru, paměti, disku nebo sítě, praktickou novinkou je také grafické podbarvení podle toho, jakou část z daného zdroje proces vytěžuje – hned tak najdete typické „žrouty“, kteří vyžadují zvýšenou pozornost.

Záložka Výkon shrnuje výkon systému nejen v aktuálním okamžiku, ale také zpětně, z průběžně vykreslovaného grafu tedy můžete proti proudu času v délce 60 s sledovat vytížení procesoru, paměti, disku nebo síťových přenosů. Právě na této záložce nechybí ani odkaz Spustit program Sledování prostředků, který (podobně jako v předchozích verzích Windows) oproti standardnímu Správci úloh detailně monitoruje odpovídající zatížení.

vykon.png
Vytížení počítače v čase

Historii vytížení jednotlivými aplikacemi si můžete proklepnout také na záložce Historie aplikací, v přehledu jednotlivých programů je k dispozici celkový procesorový čas, síťová data a objem zapsaných dat. Nenechte se však zmást, nejde o kompletní monitoring systému a jeho jednotlivých procesů či alespoň aplikací, sledují se totiž pouze aplikace vytvořené pro inovované grafické rozhraní (v tzv. Metro stylu). Najdete zde tedy položky Cestování, Finance, Fotky, Hry, Hudba, Mapy a další, které jsou aktuálně dostupné.

historie.png
Historie aplikací na samostatné záložce

Mírným paradoxem je tak zpracování „obojetných“ aplikací – například zahrnutá položka Internet Explorer sleduje historii využití programu Internet Explorer právě v „Metro stylu“, zatímco pokud používáte Internet Explorer z prostředí hlavního panelu pracovní plochy, nezaznamená se jediná vteřina či bit.

Novinkou je přímé zahrnutí záložky Po spuštění, jež poskytuje přehled a správu automaticky spouštěných programů. Jakmile přejdete na záložku Podrobnosti, získá výpis podobu přehledu procesů z aktuálního Správce úloh Windows 7. Bohužel však oproti němu ve Windows 8 chybí možnost vybrání rozšiřujících sloupců, která nabízí ještě velké množství dalších detailů a kterou můžete ve Windows 7 aktivovat příkazem Zobrazit | Vybrat sloupce.

podrobnosti.png
Podrobný výpis procesů s klasickými sloupciX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 12

Poslední komentáře Komentáře

Re: Nápad JiVI 4.  10.  2012 9:33
Re: Nápad firefoxik 4.  10.  2012 1:45
Re: Lokalizace N8hodný kolemjdoucí 4.  10.  2012 0:21
blbost v článku vitexikora 3.  10.  2012 23:24
Re: Matoucí informace vitexikora 3.  10.  2012 23:22
Přidat příspěvek Zobrazit vše