9.  11.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

Správné odinstalování programů s Revo Uninstaller

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Některé programy je problém odinstalovat tak, aby po nich nezůstal na disku a v systému nepořádek. Pomůže bezplatný a snadno ovladatelný Revo Uninstaller.

Nástroj Revo Uninstaller je aplikace určená k pokročilému, úplnému a bezpečnému odinstalování softwaru ve Windows. Zvládá také čištění po nedokonale či nekompletně provedeném odstranění, zabránění nechtěnému startu vybraným aplikacím i vymazání stop ve webovém prohlížeči a aplikacích MS Office. To vše provádí zdarma a s kvalitní českou lokalizací.

Spuštěním programu dojde k otevření jeho jediného a hlavního okna, které přehledným způsobem v příjemném prostředí s kvalitní češtinou nabídne seznam nainstalovaných programů. S nimi lze dále pracovat prostřednictvím lišty a na ní obsažených funkční tlačítek. Základní funkcí je přitom odinstalování programů.

sshot-1.png
Hlavní okno programu s nabídkou funkcí

Tu aktivujete stisknutím (při prvním spuštění je automaticky nastavené) tlačítka Odinstalátor. Pak můžete označit libovolný program a stiskem tlačítka Odinstalovat se programu definitivně zbavíte. Před tím si ještě můžete o programu zjistit nějaké informace, abyste si byli jisti, že vymazáváte ten správný software.

Kliknutím pravým tlačítkem myši na vybraný program dojde k otevření kontextové nabídky. Ta nabízí kromě položky pro odinstalování také možnost vyhledat název programu Googlem, nalézt jeho umístění v adresářové struktuře disku, nebo otevřít konkrétní položku v registru. U některých programů se dá najít jejich aktualizace, nápověda či informace o programu dodané jeho autory.

Čtyři možnosti odinstalování

Rozhodnete-li se na základě poskytnutých údajů program skutečně odinstalovat, nabídne vám Revo Uninstaller hned čtyři různé možnosti, jak to provést. Jednotlivé typy se od sebe liší jednak hloubkou zásahu a odinstalování, jednak dobou průběhu celého procesu. Jinak řečeno, čím účinnější a důkladnější odstraňování, tím delší čas to trvá.

sshot-2.png
Dialog s možností volby druhu odinstalace

Základní typ odinstalace pracuje pouze s klasickým odinstalátorem, aniž by více pátral po zbytcích programů v počítači. Druhá možnost již lehce proskenuje registr a disk počítače, přičemž pátrá po dalších stopách, které zde aplikace zanechaly. Další typ prohledává pouze ty nejběžnější místa, kde lze očekávat nepořádek, a čtvrtý typ zahrnuje hluboký a pečlivý sken disku a registru, jedná se o nejpomalejší mód.

Autospouštění a čištění

Další důležitou sadu funkcí naleznete pod tlačítkem Nástroje. Zde v odděleném panelu s názvem Optimalizace získáte přístup ke Správci Autospouštění, k nástrojům Windows typu defragmentace disku, informací o systému apod. a také k tzv. Čističi zbytků. Systémovými nástroji není třeba se zabývat, mnohem zajímavější věci nabízí záložka autospouštění.

sshot-3.png
Hledání dat, které je možné odstranit 

Zde naleznete seznam aplikací, které se spouští samy při startu Windows. Jejich odškrtnutím jim v této samovolné činnosti zamezíte. Čistič zbytků je třeba kromě přepnutí záložky aktivovat pomocí stisku tlačítka Skenovat. Program prohledá disk a nabídne ke smazání nalezené dočasné souborů a další zbytečnosti.

Vespodu panelu Optimalizace se celkem nenápadně skrývá nabídka Čistič stop. V něm naleznete funkce pro čištění webového prohlížeče, Microsoft Office a Windows, také funkci Úplné vysypání koše, která nevratně odstraní vyhozené soubory, a Neobnovitelné vymazání, které splní tutéž funkci pro jakýkoli vybraný soubor či složku na disku.

Staňte se lovcem

Revo Uninstaller nabízí ještě jednu zajímavou funkci, která je rovněž spjata s odinstalováním. Jedná se o Režim lovce. V rámci tohoto módu dojde ke skrytí hlavního okna programu a místo něj bude zobrazen pouze malý čtvereček. Ten může mít dvě podoby a dva různé způsoby fungování.

Mód lovce funguje tak, že onen čtvereček chytnete myší a přesunete nad vybraný otevřený program, jeho ikonu či zástupce, a tím dojde k otevření kontextové nabídky a možnosti jeho odinstalování. Opačným způsobem, kdy naopak vybraný program přetaháváte na malý čtvereček, funguje sesterský mód s názvem Uchop a přetáhni.

Program si bohužel v jeho freewarové verzi příliš nenastavíte. Stiskem tlačítka Možnosti se dostanete k výběru jazykové lokalizace (ta česká bude nastavena již při prvním spuštění automaticky), lze si lehce pohrát s možnostmi odinstalace a také nastavíte typy souborů, které chcete promazávat během čištění počítače. To je také vše, co Revo Uninstaller nabízí. Více toho umí v placené verzi Pro. Ta je ale pro obyčejného domácího uživatele zbytečná, protože program zvládne své hlavní funkce naprosto bez problémů bezplatně.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Re: tralala regine 15.  11.  2012 21:06
tralala €ĐO 14.  11.  2012 12:11
REVO karel 14.  11.  2012 10:08
Free Revouninstaller - chybí zásadní ... regine 14.  11.  2012 7:43
Re: revo Karel 10.  11.  2012 17:57
Přidat příspěvek Zobrazit vše