21.  3.  2012    Windows 7

Svěřte základní správu diskových oddílů přímo Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Diskové oddíly jsou praktickou pomůckou pro oddělení různých dat, můžete si jimi pomoct i při plánované reinstalaci Windows. Jak na jejich úpravu přímo ve Windows, bez dalších programů?

V řadě dialogů systému Windows 7 se můžete setkat s pojmem diskový oddíl, který označuje část pevného disku. Fyzická podoba pevného disku jako takového totiž nemusí odpovídat následnému použití pouze jednoho ložiště: můžete si disk rozdělit na více oddílů, kterým systém Windows 7 přidělí písmenná označení, stejně jako by se jednalo o jednotlivé pevné disky.

Například rozdělením disku C: na tři oddíly můžete získat disky C:, D: a E:, s nimi pak pracujete běžným způsobem. Rozdělení disku je praktické z toho důvodu, že například v C: pak můžete mít čistě systém, dokumenty a další data, na D: zase všechny programy a E: věnovat hudbě, filmům, hrám apod. Při nutnosti odstranit data z jednoho z nich nebo reinstalaci systému zůstanou zbývající oddíly nedotčené.

ovl.png
Sekce Ovládacích panelů s nastaveními systému

Pro rozdělení disku na jednotlivé oddíly je sice k dispozici hned několik aplikací od různých výrobců, ne všechny jsou ale zdarma. Proto můžete nejprve vyzkoušet intuitivní nástroj pro rozdělení, který je přímo součástí Windows 7. Postupujte následovně:

  1. Příkazem Start | Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku otevřete odpovídající součást Panelů nástrojů.
  2. V přehledné tabulce a grafickém znázornění rozdělení disku můžete vidět aktuální oddíly, jejich souborové systémy a místo. Rozhodněte se, který budete dělit.
  3. Klepnutím pravým tlačítkem na vybraný oddíl vyvolejte kontextovou nabídku a zvolte v ní příkaz Zmenšit svazek/Rozšířit svazek.
  4. V nově otevřeném dialogu nastavte požadovanou velikost a potvrďte změny. Zmenšením velikosti jednoho oddílu si zpřístupníte místo pro vytvoření nového nebo zvětšení některého ze stávajících.
spr.png
Nástroj pro správu diskových oddílů přímo ve WindowsDalší bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Re: Jak sloucit? Farway 30.  3.  2012 19:42
Jak sloucit? Dan 21.  3.  2012 13:20
Přidat příspěvek Zobrazit vše