28.  2.  2011    Windows 7  |  Windows Vista

Tajné: Odhalte skrytý příkazový řádek při správě procesů

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Mezi nezobrazenými sloupci Správce úloh Windows 7 můžete najít kompletní příkazový řádek všech procesů, tedy spuštění s jednotlivými parametry. Jak na to?

Klasického Správce úloh nejčastěji všichni využívají pro sledování běhu jednotlivých aplikací, vytížení procesoru nebo paměti a vypínání procesů. Právě na záložce Procesy je možné zobrazit další sloupce, které nabídnou podrobné informace o jednotlivých z nich. V hlavní nabídce následujte možnost Zobrazit | Vybrat sloupce a poté aktivujte položku Příkazový řádek. Z detailů tohoto sloupce pak můžete vyčíst například následující informace:

  • Kompletní cestu ke spustitelnému souboru (ve výpisu níže zvýrazněno červeně)
  • Cestu k automaticky otevřeným staženým souborům, které jsou v dočasné složce (zvýrazněno modře)
  • Parametry příkazového řádku, se kterými byla aplikace spuštěna (zvýrazněno žlutě)
zvyrazneno.png
Ukázka výpisu kompletních příkazů, které vedly k vytvoření procesů

Bez instalace specializovaných programů tak o procesech získáte některé další a v praxi často důležité informace. Například zmíněná cesta k dočasně uloženým souborům z internetu může posloužit pro jejich zkopírování z původní hodně vnořené a těžko odhadnutelné složky. Podobně také cesta ke spustitelnému souboru poslouží pro zjištění cesty ke složce s nainstalovanou aplikací a parametry příkazového řádku se hodí třeba pro vytváření zástupců se stejnými vlastnostmi, s jakými byl program spuštěn.

Jestliže pro správu procesů potřebujete ucelenější program s pokročilými funkcemi, sáhněte po některé ze zdarma dostupných nástrojů. Mezi nejoblíbenější patří například freewarový Ultimate Process Manager, který si můžete stáhnout z GigaManie:
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 3

Poslední komentáře Komentáře

Re: Použitelnost uf 28.  2.  2011 10:56
Použitelnost lipko 28.  2.  2011 8:33
Repeat Pool 28.  2.  2011 8:14
Přidat příspěvek Zobrazit vše