29.  4.  2011    Internet  |  Vyzkoušejte

Televize online: Nalaďte si konečně, co chcete!

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Web je protkaný stránkami, které vám umožní sledovat televizní vysílání, jež nepatří mezi oficiální. Nemáte-li v této oblasti zábrany, zábava nikdy nekončí.

Všechny oficiální videoarchivy a živá vysílání mají jedno společné: patří do kategorie legálních přenosů, jež na webu můžete sledovat. Kromě toho ale existuje nespočet dalších, které nejsou šířeny s výslovným svolením nebo vědomím držitelů práv, a tak máte možnost naladit si je v podobě pirátských vysílání. Tento článek přináší přehled nejznámějších možností, které právě na této hraně balancují. Nevýhodou je samozřejmě horší dostupnost a občasné vypnutí kvůli porušení práv.

Mezi nejpopulárnější české rozcestníky různých vysílání patří především Zapni.tv, kde na vás čeká mnoho stanic. Jejich počet se liší na aktuálním stavu webu a dostupných streamů, hned na úvodní stránce vás přivítá přehled nejsledovanějších. Všimněte si drobné ikonky u každého programu, která vám prozradí, o jaký typ vysílání jde, který přehrávače budete potřebovat. Jedná se o Windows Media Player, Flash, Real Player nebo stream pro VLC Media Player.

_zapni.png
Zapni.tv vám nabídne široké spektrum televizního vysílání

Pokud chcete přehrávat české televizní stanice na Zapni.tv, následujte v levé nabídce odkaz Česká republika, který skýtá nejvíce možností. Programy pak můžete navíc filtrovat nejen podle názvu, ale také požadované rychlosti, případně zobrazit nejnovější či nejsledovanější. K dispozici jsou standardní televize i speciální seriálové – ve vysokých dávkách tak můžete hltat Futuramu, Chalupáře, Ajťáky, Simpsonovi, Southpark a další hity.

Kouzelné sdílení videa P2P

Při prostém přehrávání videa připojením na některý server může velice často dojít k situaci, že vysílající strana nebude s to vyhovět všem požadavkům, což poznáte velice snadno. Načítání nebude dostatečně rychlé a video se začne trhat, protože po právě přehraném úseku nebude okamžitě k dispozici následující část. K nastíněnému přetížení serveru velice často dochází právě při živém vysílání těch pořadů, které jsou žádané.

Zmíněné potíže s přetěžováním serveru poskytujícího video stream samozřejmě trápily mnoho lidí, proto vznikla zajímavá myšlenka sdíleného videa. Podobně jako sdílíte data prostřednictvím P2P sítí, můžete snadno sdílet i video – uživatelé tak tahají odpovídající úseky streamu od sebe navzájem, čímž velice ulehčí původnímu serveru a zajistí si plynulé video po celou dobu přenosu. Stejně jako v případě klasických P2P sítí, i zde musíte vlastnit odpovídajícího klienta, průkopníkem v této oblasti se stal software Coolstreaming.

Druhým zástupcem klientů pro P2P sdílení streamovaného videa je program Sopcast, který však u některých uživatelů z blíže nespecifikovaných důvodů nefunguje, a tak je zapotřebí jej prostě vyzkoušet. Každopádně musíte povolit firewallu, aby neblokoval komunikaci tohoto programu. Při prvním spuštění využijte anonymního přihlášení, ať nemusíte zakládat nový účet, poté již můžete listovat kanály aktuálně dostupných televizních stanic.

TVU a PPTV: Výsadní postavení ve světě P2P

Z dalších programů vyzkoušejte i TVU, jenž je ke stažení k dispozici na webových stránkách TVUNetworks.com. Tento program zasluhuje opravdu detailní pozornost, jelikož se mu daří při P2P přenosech skloubit do naprostého ideálu dva hlavní parametry: uživatelskou přítulnost a obrovské množství stanic. Pro rychlý stanic můžete zvolit kategorii v horní části (News, Sports, Movies, Cartoons apod.), poté se v levé části vypíší dostupná vysílání i s označením jazyka.

_tvu.jpg
TVUPlayer potěší přehledným grafickým rozhraním

Ovládání programu TVU nabízí všechny důležité volby, tedy i maximalizaci přes celou obrazovku počítače. Toho s výhodou využijete u kvalitních přenosů, kterých je v P2P stanicích hojně. V poli Bandwith vidíte právě požadovanou šířku pásma, zpravidla se pohybuje od 200 do 600 kb/s. U některých stanic navíc máte k dispozici klasický televizní program, zobrazíte jej klepnutím na tlačítko TV Guide v pravém horním rohu.

Další výborně použitelnou aplikací, která nasměruje živé přenosy až do vašeho počítače, je PPTV. Nespornou výhodou PPLive je velice snadná obsluha a požitek z plynulého videa již po několika málo okamžicích po připojení. Instalace je otázkou okamžiku, nenechte se při ní odradit zobrazením reklam s čínským rozsypaným čajem, jelikož programy budete spouštět nejčastěji následováním odkazů z webových stránek. V závěrečném dialogu nezapomeňte deaktivovat možnost instalace rozšiřujícího toolbaru, tedy pokud po něm vyloženě netoužíte. Nevýhodou PPTV je průběžné zobrazování reklam, pro ničím nerušené sledování tedy doporučujeme výše zmíněný TVU.

Hledání odkazů nejen pro P2P

Kromě klasických televizních stanic z celého světa nabízí přehrávače P2P vysílání hlavně nespočet sportovních přenosů. Abyste mohli včas naladit ten správný mač, najdete odkazy na specializovaných stránkách, které se právě na tento úkol zaměřují. Mezi nejpopulárnější patří www.myp2p.eu, kde stačí v horní části zvolit položku Live Sports a poté případně upřesnit sport, který vás zajímá. Pokud sportům neholdujete, zvolte sekci Live TV a podle země vysílání si vyberte konkrétní televizní stanici.

_my.png
Když se vám nelíbí sportovní utkání v klasické televizi, vyberte si na webu jiné

Dalším oblíbeným rozcestníkem na online přenosy patří i www.fromsport.com, který rovněž přináší různé alternativní odkazy pro jednotlivé zápasy. Výhodou je, že si můžete vybrat přenos podle požadované rychlosti, vámi používaného přehrávače nebo i jazyka, v němž vysílání probíhá. Stránky jsou pravidelně aktualizovány, a tak na začátku sportovní události najdete třeba jen jeden odkaz, nicméně již během pár úvodních minut přibude několik dalších.

Z ostatních webů, které vás nasměrují ke sledování sportovních přenosů z celého světa, si do záložek přidejte také stránky www.atdhenet.tv, které byly na této adrese nedávno nově zprovozněny po zrušení dřívější verze. Tvůrci vsadili na přehlednost a nabídku rychlých odkazů před grafickými omalovánkami, což by vás však nemělo odradit – stránky denně nabízejí řadu odkazů, i zde jsou k dispozici alternativy s různou rychlostí a jazykovým komentářem. Mimo sportovních přenosů zde najdete i stanice s běžnými pořady.

Samostatnou pozornost věnujte stránkám www.livescorehunter.com, které neslouží pouze pro zobrazování aktuálních sportovních výsledků, jak by mohl název napovídat. Tuto sekci zde samozřejmě také najdete, nicméně zajímavější je přehled živých vysílání, skrytý pod označením Live Streaming. U jednotlivých utkání je k dispozici více odkazů, navíc rovnou zjistíte, jaká technologie je pro přenos použita a velikost videa.

Některé odkazy, na které při hledání vysílání narazíte, povedou na oblíbené servery Justin.tv a Ustream.tv, jež slouží k online vysílání uživatelského obsahu. Je tedy jedno, zda někdo takto šíří obraz ze své webové kamery nebo jestli dále přenáší jakýkoliv jiný přenos. Tyto služby sice nepatří mezi P2P videosítě, nicméně podobně jako u YouTube se zde s nedostatečnou rychlostí setkáte jen minimálně. V případě Justin.tv vás však občas může potkat zádrhel s omezeným počtem neregistrovaných připojení z jedné země, a pokud tedy bude z Česka jednu stanici sledovat mnoho uživatelů, budete odpojeni s chybovou hláškou.

Ať už si pro přehrávání videí zvolíte kteroukoliv webovou stránku, jejichž přehled jsme vám přinesli, nezapomeňte vždy na to, že ne vždy bude v případě přerušeného spojení na vaší straně. U více či méně legálních přenosů může dojít k odebrání streamu kvůli porušování autorských práv, vysílající se může potýkat s pomalou linkou (což poznáte trhaným obrazem, i když máte dostatečně rychlé připojení) apod. Rada je v těchto případech univerzální: ohlédněte se po jiném odkazu, web je jich plný.

Jak často sledujete televizní vysílání přes internet a které stránky nebo programy k tomu používáte? Podělte se o svůj názor a zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 25

Poslední komentáře Komentáře

nefunguje vam to machálové Jmeno 25.  6.  2018 15:46
mojeTv echo487 6.  6.  2016 12:31
Re: Mac OS X Luke 6.  10.  2014 9:25
Re: SnugTV Jirka 19.  2.  2014 13:15
Re: SnugTV bara80 1.  2.  2014 9:44
Přidat příspěvek Zobrazit vše