29.  1.  2011    Internet

Testování domácí sítě: Kde vám drhne Wi-Fi?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Dosáhne vaše domácí Wi-Fi síť opradu všude? Zkontrolujte si pokrytí pomocí bezplatného programu Ekahau HeatMapper. Usnadní vám i návrh a upozorní na slabá místa.

Ke zmapování domácí Wi-Fi sítě budete potřebovat plánek bytu, notebook s Wi-Fi katou a program Ekahau HeatMapper.  Plán bytu nebo domu si můžete udělat v nejrůznějších programech, například ve vektorových editorech Corel a Inscape, v Home Designeru nebo jej prostě nakreslete na papír a naskenujte nebo vyfoťte. V programu Ekahau HeatMapper lze místo plánku využít základní mřížku ovšem uživatelskou přívětivostí toto řešení příliš neoplývá.

Tento návod čerpá z tištěného vydání časopisu Jak na počítač, které si můžete pravidelně zakoupit s CD či DVD. Najdete v něm tipy pro Word, Excel, Windows, internet a mnoho dalších praktických rad.

Vytvoření plánku bytu

Zajímavou možností pro vytvoření plánku bytu je online aplikace FloorPlanner, která vám umožní vytvořit si plánek velmi jednoduše a bez instalace jakéhokoli programu. Postačí vám k tomu webový prohlížeč. Na úvodní stránce klepněte na volbu Free singup a na následující zadejte e-mailovou svou adresu a hleslo. Tím si vytvoříte bezplatný účet, který vám umožní vytvoření plánu bytu.

Začněte klepnutím na volbu Start new plan a pomocí nabídky Construction a knihovny Library si nakreslete svůj plánek. Pro potřeby zmapování domácí sítě nezáleží na absolutní přesnosti. Důležité je především měřítko. Čím přesnější plánek budete mít, tím přesnější informace o pokrytí následně získáte.

01planek.png
Vytvoření plánku bytu je prvním krokem pro mapování domácí Wi-Fi sítě

Bezplatná verze FloorPlanneru neumožňuje ukládání výsledného plánku do počítače, k dispozici je ale například tisk (plánek tedy můžete vytisknout a zpětně jej do počítče naskenovat) nebo použijte klávesu Printscreen pro vyfocení výsledného nákresu a jeho následného uložení do počítače.

Kontrola pokrytí Wi-Fi signálem

Pokud máte plánek připraven, můžete se pustit do mapování Wi-Fi pokrytí. Do notebooku si nainstalujte program Ekahau HeatMapper instalace není komplikovaná, a přestože je stejně jako samotný program v angličtině, můžete se do ní pustit i v případě, že s instalací programů nemáte velké zkušenosti.

Po úspěšné instalaci se program automaticky spustí. Na výběr máte dvě možnosti. I have a map image (Mám plánek) a I don’t have a map image (Nemám plánek). Klepněte na první volbu a vyberte umístění připraveného plánku. Po otevření nákresu se vám zobrazí pracovní plocha programu Ekahau HeatMapper, která je rozdělena do tří částí.  Vlevo je seznam dostupných Wi-Fi sítí, uprostřed váš pláneka pravou část zabírá nápověda – tu můžete skrýt klepnutím na šipku uprostřed. U Wi-Fi sítí vidíte jejich název a na barevné stupnici i sílu signálu.

Klepněte do místa v plánku, kde se právě nacházíte, a postupně procházejte bytem. V pravidelných intervalech vždy klepněte do nákresu, který odpovídá vaší pozici. Postupně projděte celý byt. Jakmile budete mít obchůzku bytem za sebou, klepněte do plánku pravým tlačítkem myši, nebo stiskněte mezerník na klávesnici, čímž zanesete do nákresu barevnou mapu pokrytí.

02mapa.png
Přehledná mapa pokrytí signálem je výsledkem vaši obchůzky s notebookem

Zelené oblasti jsou pokryty kvalitním signálem, v červených je signál slabý. Pokud si chcete výsledek měření uložit, klepněte v menu na tlačítko Take Screenshot a uložte si snímek plánku do počítače.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 25

Poslední komentáře Komentáře

Re: Ty blaho :D qsq525 2.  2.  2011 16:01
Re: titulok Garfield 1.  2.  2011 12:04
Re: nefunguje to? Matěj 31.  1.  2011 18:31
Re: nefunguje to? Johnny007 31.  1.  2011 17:36
nefunguje to? Matěj 31.  1.  2011 15:05
Přidat příspěvek Zobrazit vše