26.  12.  2009    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista

Tip týdne: Jak na zapomenuté heslo Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Někdy můžete potřebovat odstranit nebo změnit heslo vybraného uživatele Windows. Nebo raději zvýšíte uživatelská práva? Poradíme vám, jak na to.

Pokud se vám stalo, že jste zapomněli heslo pro přihlášení do Windows, nepropadejte panice. S pomocí chytrého a bezplatného nástroje a našeho návodu tento problém snadno vyřešíte.

Uvedený tip čerpá z aktuálního vydání časopisu Jak na počítač, které si právě nyní můžete zakoupit. Získáte tak kompletní sbírku rad a návodů, které vás úspěšně provedou i rokem 2010!

Co budete potřebovat?

Potřebovat budete především program Trinity Rescue Kit, který si zdarma stáhněte na adrese www.trinityhome.org. Přejděte zde do sekce Download a klepnutím na některý z nabízených odkazů program stáhněte. Poslední aktuální verzí je Trinity Rescue Kit 3.3 (sestavení 334) a má velikost 118 MB, počítejte proto, že stažení může trvat i několik minut, v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení.

Stažený soubor Trinity Rescue Kit je obrazem ve formátu ISO, který je třeba vypálit na CD nebo DVD. K vypálení lze použít většinu vypalovacích programů podporujících zápis obrazů ISO. Vyzkoušejte například bezplatný CDBurnerXP. V základní nabídce zde vyberte možnost Vypálit obraz ISO a klepněte na tlačítko OK.

U pole Obraz ISO pro vypálení klepněte na tlačítko Browse a pomocí Průzkumníka najděte umístění staženého obrazu Trinity Rescue Kitu. Vložte prázdné CD nebo DVD do vypalovací mechaniky a klepnutím na tlačítko Vypálit disk obraz vypalte.

Na hesla snadno a rychle

Nyní spusťte počítač a vložte médium s Trinity Rescue Kit do mechaniky. Pokud máte správně nastaveno pořadí bootování (čtení) spustí se automaticky rozhraní Trinity Rescue Kit. V opačném případě upravte pořadí bootování v BIOSu tak, aby byla optická mechanika před pevným diskem s operačním systémem.

Načtení proběhne automaticky a nebude vyžadovat váš zásah. Vyčkejte, až se úplně dokončí a zobrazí se uvítací obrazovka Welcome to Trinity Rescue Kit. Zde zadejte následující příkaz: winpass–unázev účtu. Pro účet uživatele maarty má příkaz tvar: winpass –u maarty. Po zadání stiskněte Enter.

prikaz.png
Práce v příkazovém řádku Trinity Rescue Kit

Nyní program prohledá připojené pevné disky. V případě, že jich máte v počítači několik, může se vám zobrazit se více voleb. Zadejte volbu pro disk 1 (hda1) – stisknutím číslice 1 na numerické klávesnici a volbu potvrďte Enterem.

Zobrazí se výpis s přehledem účtů a dostupné volby. Nejjednodušší možností je volba 1, se kterou odstraníte stávající heslo. Možnost 2, nabízí úpravu hesla, volbou 3 lze povýšit běžného uživatele na administrátora a poslední možností odemknete zamčený účet. Stiskněte tedy na numerické klávesnici klávesu 1 a potvrďte Entrem.

Pokud se zobrazí Password cleared, je heslo úspěšně odstraněno. Uložte změny stiskem klávesy Y, potvrďte Entrem a restartujte počítač.

info.png
Informace o uživatelském účtu, které program Trinity Rescue Kit vydoloval

Vytvoření nového hesla

Vyjměte médium s Trinity Rescue Kit z mechaniky a vyčkejte načtení přihlašovací obrazovky do Windows. K účtu u kterého jste odstranili heslo, se nyní můžete přihlásit bez jeho zadání. Nové heslo si nastavte v nastavení Účtů. Klepněte na tlačítko Start | Ovládací panely | Uživatelské účty a zabezpečení rodiny | Uživatelské účty.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 76

Poslední komentáře Komentáře

problem domes 9.  1.  2015 19:52
Re: Zjištění hesla MIREK 7.  3.  2014 16:06
Win Vista Majkl 30.  7.  2013 9:35
Re: Zjištění hesla nocturne 23.  2.  2013 9:32
:) Kris 6.  11.  2012 19:33
Přidat příspěvek Zobrazit vše