V Bruselu se už chvíli řeší úprava stávajících nařízení na ochranu osobních dat. Evropská komisařka pro právo, Vibiane Redingová, a německá ministryně zemědělství a ochrany spotřebitelů, Ilse Aignerová, hodlají prosadit povinnost nabídnout uživatelům možnost kompletního mazání jejich dat. Na první pohled to vypadá rozumně a užitečně – nechcete-li třeba už na nějakém serveru dále psát do diskuzí, můžete po sobě „uklidit“. Stisknete jediné tlačítko a vše, co jste kdy napsali, zmizí…
Nebo ne? Jsme přece na webu, tedy médiu, kde se vše samovolně propojuje a duplikuje. Citace z vašich komentářů už mohou ležet na tisících dalších místech, jejich kompletní podoba může být (a pravděpodobně bude) v některé z archivačních služeb (zkuste se třeba podívat na Archive.org). Ostatně stačit by mohly i cache vyhledávače Google (všimli jste si ve vyhledávání odkazu Archiv?).
Co se zahraničními servery, za všechny jmenujme třeba Facebook? Pokud nenabídnou tlačítko „smazat vše“, bude je Evropská unie blokovat? A bude pak blokovat i zmíněný Archive.org? Takové řešení si lze představit, v praxi je totiž už dlouho předvádí Čína a její Velký Firewall. Jak moc by se vám líbilo, kdyby si EU pořídila technický nástroj pro prakticky libovolnou cenzuru? O tom, že takovouto monstrózní akci bychom platili všichni, není potřeba mluvit. Věřte tomu, že hlídat obrovský provoz se stovkami přípojných bodů do zemí mimo EU by stálo skutečně astronomické sumy.
Cesty do pekla jsou dlážděny dobrými úmysly a zdá se, že je to i tento příklad. EU jistě může nařídit cokoliv, ale je potřeba domýšlet věci do praktických důsledků. Mít možnost smazat na nějakém serveru všechna svá data je jistě krásné a užitečné a taková funkce si zaslouží pochvalu. Jenže si zároveň nesmíte myslet, že tím opravdu vaše data zmizela, tak to ve věku informací už prostě nikdy nebude. A Evropská komise si zase nesmí myslet, že na tom něco změní její nařízení.
Ke svému soukromí se prostě musí každý chovat odpovědně. Počítejte s tím, že cokoliv dáte na internet, může být kdykoliv později vytaženo a použito. Někdy se ale zdá, že dávat takovéto rady je vlastně zbytečné. Vždyť úplně to stejné se dá říct třeba o zdraví, a pořád to vypadá, že většina lidí problémy řeší, až když nastanou. A to už bývá pozdě.
Jak na počítač 11/11 v prodeji od pátku 25. listopadu 2011
Téma čísla: Poradíme vám s dárky vánoční tipy pro každého
Technika na cestách
Počítač v každém věku
Počítačový nadšenec
Počítač už mám
Drobnosti pro každého
Recenze
Půlkrok správným směrem – AVG Internet Security 2012
Bezdrátová muzika – Sluchátka Philips SHC8535
Prolistujte si aktuální číslo
Návody krok za krokem
Poradna JNP – Odborníci radí
Vypalujte cédéčka a kopírujte
Kalkulačka, jak ji neznáte
Uspořádejte si knihovnu
Nainstalujte si Windows 7 z USB
Ovládání počítače na dálku
Facebookové skupiny
Tisk poštovních složenek
Jak na grafy v Google Docs
Elektronická trafika Publero
Nastavte si Seznam.cz
Popartový styl v GIMPu
Start programů pod kontrolou
Tichý ochránce soukromí
Nepřehlédněte
Aktuálně: Elektřina není zadarmo
Jak věci pracují: Prostorový zvuk
Internetové tipy
Rady k nákupu: Levné a výkonné notebooky
Příručka do kapsy
Volejte zdarma přes Skype
Pokud některý program nabídne vše, co potřebujete pro elektronickou komunikaci, pak je to Skype. S jeho pomocí si můžete s kamarády nejen psát nebo bezplatně volat, ale i vidět se tváří v tvář přes webkameru. Ukážeme vám, jak tento oblíbený komunikační program nastavit a využít jeho možností na maximum.
Obsah:
Instalace programu
Registrace účtu
Vyhledání kamarádů
Chatování
Nastavení mikrofonu a webkamery
Volání mezi počítači
Jak na video hovory
Volání na mobily a pevné linky
Dobití kreditu
Posílání SMS zpráv