18.  12.  2008    Windows XP  |  Internet  |  Windows Vista

Třicetidenní počítač a jak z toho ven

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Koupíte nový počítač nebo notebook a vše zhruba třicet dnů funguje. Pak ale předinstalované verze vyprší a začíná nepříjemná sháňka po softwarové výbavě.

Prostřednictvím našeho formuláře pro vaše tipy na články včera přišel zajímavý a často řešený problém z praxe. Čtenář Jindřich D. koupil nový notebook, získal s ním i Microsoft Office 2007, balík od Symantecu a další aplikace, na které si člověk rychle zvykne a jež často využívá. Microsoft Office ale po třiceti dnech vyprší, balík od Symantecu po devadesáti a tak dál s ostatními programy. Čím tedy aplikace nahradit zdarma dostupnými programy, navíc aby byly v češtině?

Nezbytné a často používané aplikace všeho druhu

Pojďme společně vybrat programy, které patří mezi často používané, tedy takové, se kterými vyřešíme problémy z každodenní praxe:

  • Bezpečnost – Windows Vista určitě nepatří mezi bůhvíjak neprůstřelný systém, vybereme proto zdarma dostupné a pokud možno české programy pro co možná nejlepší zabezpečení.
  • Dokumenty – texty, tabulky, prezentace a všechny ostatní soubory. Za předpokladu, že nechceme utrácet za Microsoft Office, nezbývá než sáhnout po konkurence schopné alternativě zdarma. A opět si dejme kritérium podpory češtiny.
  • Vypalování, práce s DVD – i když dnes klasické vypalování postupně vytlačují neuvěřitelně klesající ceny externích pevných disků, stále je dobré mít programy pro práci s obrazy disků, vypalování, ukládání hudby apod. Oblíbené Nero je přitom placené, navíc snad až přeplněné funkcemi, z nichž drtivá většina uživatelů stejně využije pouze zlomek. „Třicetidenní počítač“ tedy vybavíme také softwarem pro vypalování, jelikož tato funkce ve Windows stále nenabízí vše potřebné.
  • Úpravy fotek a práce s obrázky – výchozí Windows Fotogalerie ve Vistě sice nabízí některé zajímavé funkce, avšak společně s Malováním určitě nedokážou uspokojit byť domácké úpravy fotek a jejich správu. Najdeme proto alternativu placených programů i v této kategorii, opět v češtině.
Vybrané programy budou patřit mezi nejoblíbenější, kromě nich ale určitě každý používá řadu jiných. Které další zdarma dostupné aplikace považujete za povinnou výbavu a proč? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

Bezpečnostní výbava zdarma

Windows Vista z pohledu bezpečnosti nabízejí firewall (tedy spíše paketový filtr), který dovoluje omezit spojení jednotlivých aplikací s internetem, ale určitě nepatří mezi špičku ve svém oboru. Podobně má také zabudovaný Windows Defender několik zajímavých konkurentů na poli antispywarových programů, o zcela chybějícím antiviru ani nemluvě.

Mezi oblíbené firewally v angličtině patří například ZoneAlarm Free, který si příznivce získal především velice přívětivým rozhraním a snadným použitím. Za vyzkoušení ale stojí také Sunbelt Personal Firewall, který je k dispozici ve dvou verzích, přičemž již základní zdarma dostupná nabídne přehlednou správu pravidel.

sun.png zone.png
Dva oblíbené firewally zdarma: Sunbelt Personal Firewall a ZoneAlarm ve verzi Free

Pokud chcete léty prověřený antispyware zdarma, sáhněte například po Sbybot Search & Destroy, jenž obsahuje rozsáhlou databázi vzorků a pomůže vám hlavně při testování počítače na požádání. Do škatulky neméně populárních spadá také LavaSoft Ad-Aware nebo Spyware Terminator.

Konečně mezi zdarma dostupnými antiviry u nás vládne dvojice AVG AntiVirus Free od AVG Technologies a avast! Home od Alwil Software. Výhodou posledně jmenovaného je kompletní počeštění (AVG zdarma je pouze v angličtině), na druhou stranu si však uživatelé stěžují na častější falešné poplachy. Ať už sáhnete po kterémkoliv z těchto antivirů, dejte si pozor na licenci: použít je můžete pouze pro domácí a zároveň nekomerční účely.

Alternativy Microsoft Office zdarma

Pokud potřebujete zpracovávat rozličné dokumenty a pracovat s tabulkami, lze jako nejlepší alternativu zdarma doporučit OpenOffice.org. Důvodem je nejen poskytnutí kompletního spektra více či méně často používaných funkcí, ale také kompatibilita právě s Microsoft Office.

Stále více však na popularitě získávají také online aplikace, které jednak nevyžadují instalaci do systému, jednak díky nim ke svým dokumentům máte přístup odkudkoliv. Pokud chcete vsadit na takovéto internetové řešení problému práce s dokumenty všeho druhu, vyzkoušejte například Dokumenty Google.

docs.png
Dokumenty Google: Online kancelář zdarma a česky

Vypalování a práce s DVD

Pro vypalování výtečně poslouží například CDBurnerXP, případně také DeepBurner Free, u nějž je navíc k dispozici i povedená portable verze. Pokud často pracujete s obrazy jednotlivých médií, pak vyzkoušejte virtuální mechaniky s programem Alcohol 52% FE, pro vypalování pak také ImgBurn. Celkově je vypalovacích a dalších nástrojů pro práci s CD a DVD z povinné výbavy asi nejvíc, proto zalistujte jednotlivými z dostupných v odpovídající sekci webu GigaMania.cz.

Úpravy fotek a práce s obrázky

Klasikou na poli prohlížečů obrázků s několika pokročilými možnostmi jejich zpracování a základních úprav je IrfanView. Kromě řady v praxi často používaných funkcí jej zdobí také podpora různých rozšíření. Jestliže potřebujete upravovat fotky a další obrázky, přičemž požadujete širokou nabídku nástrojů a možností, vyzkoušejte například populární GIMP. Z opensourcových projektů se o pozornost hlásí také Paint.NET, který nabízí celou řadu nástrojů pro úpravy obrázků a podporuje i například i práci s vrstvami.

Jaké jsou vaše oblíbené aplikace zdarma, které řadíte mezi povinnou výbavu a bez nichž si každodenní práci nedokážete představit? Přispějte do diskuze pod článkem.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 51

Poslední komentáře Komentáře

Re: Angličtina nie je vždy originál Bob 27.  12.  2008 17:38
Re: vyhodit autora okamzite Rio 21.  12.  2008 13:14
Re: vyhodit autora okamzite KArel 19.  12.  2008 13:26
Re: AbiWord rock 19.  12.  2008 7:48
Re: AbiWord VfB 19.  12.  2008 7:23
Přidat příspěvek Zobrazit vše