14.  5.  2012    Ostatní

Udělejte si pořádek ve své hudební sbírce

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Snad každý má na svém disku alespoň jednu „empétrojku“, při větším počtu je již potřeba myslet na jejich dobrou organizaci. Přinášíme rychlé tipy právě z této kategorie.

Stažením MP3 souborů vše teprve začíná, poté je zapotřebí zvolit vhodné uložení a případnou archivaci. Není dobré mít uložené jedno album mezi staženými dokumenty, druhé ve složce Hudba, další třeba ploše apod. Abyste se ve svých MP3 souborech neztratili a měli je kdykoliv po ruce, využijte následujících sedm tipů pro jejich zkrocení.

1. Využívejte vhodné struktury složek

Podle toho, jak rozsáhlou sbírku MP3 souborů máte, byste měli volit jejich ukládání do vhodné struktury složek. Systém Windows vám nabídne jednu hlavní složku pro hudbu, najdete ve složce se svým profilem. Pokud máte na disku pár alb, stačí je v podobě jednotlivých složek zkopírovat buď do tohoto, nebo jiného umístění, v případě rozsáhlejší sbírky se ale vyplatí roztřídění například podle žánru, vytvoření zvláštních složek pro jednotlivé interprety apod.

mp.png
Knihovna Hudba je ve Windows 7 i nadcházejících Windows 8 určena pro ukládání jednotlivých alb, nemusíte se však omezovat pouze na ni

2. Sdílená hudba v NAS nebo na síťovém disku

Oblibě se těší umístění hudby na samostatný disk (nebo diskový oddíl), kde hudba přežije i reinstalaci systému, stejné pravidlo platí také v případě uložení v NAS, odkud je snadno dostupná i ostatním uživatelům. Pokud navíc máte hudbu, kterou nechcete znovu shánět a rádi byste ji zálohovali, může NAS poskytnout automatické zrcadlení na druhý disk, pokud je touto funkcí vybaven. Mezi výhody patří i přístup bez zapnutého počítače, na kterém by hudba jinak byla sdílená.

3. Poslechněte si alba a skladby ještě před stažením

Při výběru vaší oblibené hudby vám pomohou specializované servery, které dokážou namixovat pomyslné rádio dle vašeho gusta. Specialitou je pak služba Grooveshark, jež dovoluje vyhledat prakticky libovolné album nebo jednotilvou skladbu a pohodlně si ji poslechnout. Snadno si tak poslechnete skladby ještě před jejich stažením či zakoupením, po registraci jsou k dispozici i některé rozšiřující možnosti.

groove.png
Vyhledání skladby podle názvu ve službě Grooveshark

4. Využívejte tagy

Drtivá většina hudebních alb, která stáhnete z internetu, má již vyplněné takzvané tagy pro každou skladbu. Ve finále tedy přímo v přehrávači nebo specializovaném správci hudby vidíte detaily, mezi nimiž nechybí přesný název skladby, alba, interpreta, žánru apod. Abyste mohli přidat tyto údaje také k vlastním nebo dosud neoznačeným skladbám, vznikla celá řada specializovaných nástrojů. Vyzkoušejte například populární Mp3tag.

5. Jak na vlastní playlisty

Podobně jako tomu je v případě zmíněných tagů, obsahují alba zpravidla pro jednotlivé skladby takzvané playlisty, tedy seznamy pro pořadí přehrávání. Pro přehrání pak stačí v přehrávači otevřít tento playlist a skladby se načtou automaticky. Chcete-li si playlisty upravit nebo snadno vytvořit vlastní (například pro přehrání oblíbených skladeb bez jejich kopírování do zvláštní složky), použijte k tomu například oblíbený prográmek Winamp Playlist Creator, který je určen především pro Winamp.

6. Používejte oblíbený přehrávač

Vyberte si přehrávač, který vám osobně vyhovuje, ať už jde o Winamp, foobar nebo výchozí Windows Media Player. Výhodou pro organizaci a pohodlnější poslech MP3 samozřejmě je, pokud přímo přehrávač zvládá třídění hudby do kategorií a vytváření vlastních knihoven, nebudete tak závislí na dalších programech, které by to obstarávali. Samozřejmě ale stále platí, že namísto logické struktury knihoven můžete využívat přesného třídění pomocí struktury složek.

winamp.png
Přehrávače jsou dostupné v řadě verzí a provedení, zapátrejte také po podpoře vlastních knihoven

7. Vyzkoušejte specializované programy

Pokud je vaše hudební sbírka rozházená v různých složkách a potřebujete ji setřídit systematicky pomocí specializovaného programu, můžete vyzkoušet některý ze zdarma dostupných nástrojů. Mezi nejoblíbenější patří například Music Collection.

Pro správu hudebních souborů na disku pevného počítače a jejich případnou úpravu existuje velké množství programů zdarma. Které osobně používáte vy a proč? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 12

Poslední komentáře Komentáře

Re: music Jan 16.  5.  2012 16:25
music pavel 15.  5.  2012 17:28
Re: Top neilz 15.  5.  2012 12:02
Media monkey Arny 15.  5.  2012 11:15
Re: Rada číslo 8 Crevice 15.  5.  2012 10:57
Přidat příspěvek Zobrazit vše