9.  2.  2009    Word

Ukryté funkce: Najděte rozdíl v kupce textů

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Word 2007 nabízí zajímavé příkazy pro srovnání dvou textů, během okamžiku tak zjistíte případné rozdíly. Jak zvládnout tyto na první pohled trochu ukryté možnosti?

Přesné obsahové srovnání dokumentů se někdy nazývá jako právní porovnání, což vystihuje jeho podstatu, je totiž zapotřebí srovnat dva texty a najít případné změny. Možnosti použití jsou ale mnohem širší, a proto Word nabízí doplňující funkce právě pro sledování změn v textu a upozornění na jednotlivé odlišnosti.

Automatické porovnání dvou dokumentů

První možností srovnání dokumentů je využití specializované funkce na kartě Revize, která nabízí automatické nalezení změn pomocí nabídky Porovnat. Jakmile klepnete na stejnojmennou možnost, stačí otevřít dva dokumenty ve Wordu a automaticky dojde k vyznačení změn. Navíc si pomocí rozšiřujících nastavení můžete určit, které změny vás zajímají, a tedy se zaměřit pouze na ty podstatné.

01.png
Rozšířené možnosti při automatickém porovnání dvou dokumentů

Ruční porovnání dvou dokumentů

Automatická kontrola, jak byla představena v předchozím postupu, nemusí být vinou svého striktního přístupu a vyznačení změn vždy praktická. Někdy je zapotřebí porovnat dva dokumenty spíš podle obsahu, což už strojově není zas tak jednoduché, a na řadu tak musí přijít ruční porovnání. Drtivá většina uživatelů sáhne po otevření dvou oken Wordu vedle sebe, do každého načte požadovaný dokument, poté jimi začne listovat s průběžným přepínáním. Právě zbytečné přepínání mezi okny si ale můžete ušetřit díky funkci Zobrazit vedle sebe:

  1. Otevřete oba dokumenty, o umístění oken se prozatím nemusíte starat.
  2. Přejděte na kartu Zobrazení.
  3. Stiskněte tlačítko Zobrazit vedle sebe, které je v části Okno.
  4. Obě okna se nyní automaticky zobrazí vedle sebe, podobně jako byste tak učinili ručně.
  5. Hlavní rozdíl a výhodu oproti ručnímu řešení poznáte při posunu stránky kolečkem myši, klávesami Page Down a Page Up nebo kurzorovými šipkami: jakmile se posune jeden dokument, automaticky dojde k odpovídajícímu posunutí druhého. Nemusíte tak přepínat mezi dvěma okny.
02.png
Tlačítko Zobrazit vedle sebe, které aktivuje funkci soubežného listování dvěma dokumenty

Porovnání a úpravy dvou míst stejného dokumentu

Nyní již zvládnete automatické srovnání a úpravy dvou různých dokumentů, někdy však může být hlavní problém v porovnání částí stejného dokumentu. V takovém případě uživatelé nejčastěji sahají po zkopírování jedné z částí do schránky, vložení do prázdného wordového dokumentu, případné úpravy pak opět přes schránku vloží na původní místo. Mnohem snazší je ale využít rozdělující příčky, která v jednom okně Wordu zobrazí dvě různé části stejného dokumentu, na kterých pak můžete pracovat zcela odděleně. Využijte k tomu buď příkaz Rozdělit na kartě Zobrazení, nebo na první pohled velmi nenápadnou horizontální linku v pravé horní části okna.

03.png
Díky této lince rozdělíte pohled na dokument do dvou nezávislých zobrazení, snadno tak můžete pracovat na různých částech najednouX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Re: dva dokumenty? VfB 9.  2.  2009 12:30
Re: dva dokumenty? VfB 9.  2.  2009 12:24
Re: dva dokumenty? VfB 9.  2.  2009 12:22
Re: dva dokumenty? Štěpán Bechynský 9.  2.  2009 10:06
Re: dva dokumenty? MartinezZ 9.  2.  2009 9:10
Přidat příspěvek Zobrazit vše