6.  9.  2011    Ostatní  |  Internet  |  Vyzkoušejte

Umíte oživit odkazy na webu? S námi to zvládnete!

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Občas na webových stránkách můžete narazit na odkaz, který má podobu klasické adresy, nicméně není aktivní pro přímé následování. Naštěstí existuje snadné řešení.

Mezi nesporné výhody internetu patří hypertextové odkazy, zatímco v knize musíte listovat a hledat, na internetu stačí kliknout na odkaz, který vás přesměruje na zvolené téma. Avšak stále existují servery, které (například v diskuzích) automaticky neoživují psané odkazy. Proč však zbytečně ztrácet čas, který strávíme označením textu, když za nás může odkaz „oživit“ přímo prohlížeč? Dnes se tedy podíváme na několik doplňků, které vám s tím pomohou.

oziveny.png
Rozdíl mezi živým a neživým odkazem je jasný na první pohled

Firefox: Linkification

Jednoduchý doplněk, který však obsahuje bohaté možnosti nastavení. Tento doplněk bohužel autor již přestal podporovat, proto nelze do Firefoxu nainstalovat běžným způsobem. Avšak jeho funkčnost je i v nejnovějším prohlížeči bezchybná, je tedy možné vypnout kontrolu kompatibility a bez obav jej nainstalovat.

Po instalaci můžete Linkification okamžitě využívat bez nějakého složitého nastavování. Psal jsem sice, že obsahuje bohaté možnosti nastavení, jeho autor však výchozí nastavení vypiloval tak, aby plně vyhovovalo nenáročným uživatelům. Pokud tento doplněk chcete využívat například pouze na určených doménách, ve Správci doplňků se vám otevírá možnost upravení nastavení k obrazu svému.

linkification.png
Linkification již jeho autor nepodporuje, avšak rozšíření je plně funkční, není důvod jej nenainstalovat

Chrome: Clickable Links

Chrome nám nabízí téměř stejný doplněk jako Firefox, pro někoho však může být omezením, že nenabízí žádná podrobná nastavení, po nainstalování je prostě funkční. Avšak u takto jednoduché funkce ani žádná nastavení nečekáme, prostě chceme oživovat odkazy napříč internetem.

makelinks.png
MakeLinks pro operu obsahuje velké množství různých nastavení

Opera: MakeLinks

Nakonec tu máme rozšíření pro Operu. Stejně jako doplněk pro Firefox obsahuje bohaté nastavení, avšak na rozdíl od něj je ve výchozím nastavení jeho funkčnost velice omezená. MakeLinks však na rozdíl od předchozích doplňků neumí oživovat e-mailové adresy. Po nainstalování otevřete Správce rozšíření (Ctrl + Shift + E), kde vám doporučuji kromě výchozích vybrat alespoň tyto položky:

  • Detect links with missing or incorrect 'http:' prefixes (detekovat odkazy s chybějící předponou „http“)
  • Automatically detect links on page load [process intensive] (automaticky detekovat odkazy při načtení stránky)
  • Use clickable links instead of icons (použít klikací odkazy místo ikonek, jelikož v základu se vám místo oživení odkazů zobrazí modrá ikonka vedle odkazu)

Tvůrci rozšíření Clickable Links vytvořili speciální stránku, kde si můžete funkčnost ověřit. Za běžných podmínek (tedy bez těchto doplňků) je zde seznam různých typů hypertextových odkazů (včetně e-mailů), které by se vám po nainstalování doplňků měly oživit.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 11

Poslední komentáře Komentáře

Re: Zajímavé, tohle mi nikdy nechybělo. El Diablo 24.  12.  2011 12:31
Opravdu enchápu bunak 17.  9.  2011 8:39
Co včil max 7.  9.  2011 13:50
Re: Zajímavé, tohle mi nikdy nechybělo. Wolf9 7.  9.  2011 10:21
Proc to delat jednoduse.... Jirka D. 7.  9.  2011 10:00
Přidat příspěvek Zobrazit vše