26.  8.  2011    Windows 7  |  Příkazový řádek

Úprava příkazového řádku za pár vteřin

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Základní použití příkazového řádku není výsadou pouze pokročilých uživatelů, hodit se může i začátečníkům. Přinášíme další rychlé tipy, které vám práci s ním zpříjemní a urychlí.

Příkazový řádek Windows můžete využít jak v nouzových případech, tak pro rychlé ovládání systému. Jeho spuštění a použití základních příkazů není nijak složité, vždy však musíte znát správnou variantu pro konkrétní úkol. Přesto existuje několik univerzálních rad, jež vám celou práci usnadní.

Detailní nastavení vzhledu

Pokud je vám výchozí nastavení písma příkazového řádku nepříjemné, především například hůře čitelné, můžete si změnit jeho velikost i typ tak, že na titulek okna příkazového řádku klepnete pravým tlačítkem myši a vyberete příkaz Vlastnosti. Poté v nově otevřeném dialogu přejděte na záložku Písmo a pomocí stejnojmenné nabídky zvolte požadovaný druh písma, prostřednictvím seznamu Velikost pak vyberte jeho rozměry. Podrobně můžete nastavit také barvy, vybírejte z nabízené palety, případně přesně definujte složky červené, zelené a modré v sekci Vybrané hodnoty barev.

barvy.png
Podrobné volby pro nastavení vzhledu příkazového řádku

Výhody spuštění s právy správce

Jakmile některá vaše operace v příkazovém řádku skončí neúspěchem s hlášením Přístup odmítnut, nemáte dostatečná práva pro její provedení. U pokusu o přístup k síťovým prostředkům může být problém v zabezpečení cílového počítače, kde například nemáte účet vůbec, nebo jen s omezenými právy. Při práci ve svém vlastním počítači zase zapátrejte v nastavení Řízení uživatelských účtů, jelikož zápis nebo jiná změna ve vybraných systémových oblastech může končit právě tímto neúspěchem. Pro odstranění potíží zkuste příkazový řádek spustit příkazem Spustit jako správce z kontextové nabídky, která se automaticky objeví při klepnutí pravým tlačítkem myši na jeho zástupce.

kont.png
Spuštění příkazového řádku s právy správce

Kopírování výstupu do schránky

Jednou z technik pro umístění libovolného textového obsahu z okna s příkazovým řádkem je použití kontextové nabídky, jmenovitě příkazu Označit. To je však zdlouhavé, obzvláště když existuje metoda pro přímé přesměrování výstupu jakéhokoli příkazu přímo do schránky: dosáhnete toho použitím nástroje clip. Například pro umístění výpisu aktuálního adresáře do schránky stačí napsat dir | clip.

Změna výzvy příkazového řádku

Ve výchozím nastavení příkazového řádku Windows zobrazují cestu aktuálního adresáře, za kterou můžete psát vlastní příkazy, které si přejete provádět. Jestliže chcete toto zobrazení změnit, můžete k tomu využít jednoduchého příkazu prompt. Pokud za něj vložíte mezeru a libovolný text, bude se tento text zobrazovat právě namísto aktuální cesty.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 20

Poslední komentáře Komentáře

Barvy My Software 12.  3.  2012 19:33
Místo CLIP.EXE lze použít PPaA verze 0.032 Stan 9.  11.  2011 22:05
Ty pičo to jsou rady to svět neviděl Toník 29.  8.  2011 22:50
cygwin skunk 29.  8.  2011 21:20
Re: je aj lepsi sposob BobTheBuilder 29.  8.  2011 13:18
Přidat příspěvek Zobrazit vše