31.  3.  2009    Excel

Usnadněte si práci v Excelu pojmenováním buněk

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pojmenování buněk a oblastí oceníte hlavně při tvorbě složitých vzorců. Namísto souřadnic pak používáte tento název, který se snáze pamatuje.

 1. Klepněte myší na konkrétní buňku, případně vyberte celou oblast buněk, kterou si přejete pojmenovat. Do políčka vlevo od řádku vzorců vložte nový název buňky či oblasti a stiskněte tlačítko Enter.
 2. Budete-li chtít použít název oblasti ve vzorci, program vám bude automaticky nabízet podle vložených znaků zabudované funkce, ale také nově jména buněk.
 3. Vyberte kartu Vzorce a v části Definované názvy stiskněte tlačítko Správce názvů nebo klávesovou zkratku Ctrl + F3. Zobrazí se nový dialog, ve kterém můžete pojmenované buňky vytvářet, upravovat nebo mazat.
  spravce.png
  Dialog pro úpravu názvů buněk
 4. Užitečná je také funkce filtrování. Stačí klepnout na tlačítko Filtr a vybrat například názvy platné pro celý sešit volbou Rozsah názvů do sešitu. Klepnete-li při vytváření vzorce na tlačítko Použít ve vzorci, budou vám nabídnuty názvy platné jen pro daný list.
 5. Pojmenovat oblast je možné také podle názvu sloupce. Označte celý sloupec i s jeho názvem a v panelu nástrojů v části Definované názvy stiskněte tlačítko Vytvořit z výběru nebo stiskněte kombinaci kláves Shift + Ctrl + F3. V zobrazeném seznamu označte možnost Horní řádek a stiskněte tlačítko OK.
 6. Podrobnou definici názvů buněk nabízí funkce Definovat název. Kromě pojmenování buněk zde můžete přidávat také komentáře a zejména rozsah platnosti jména v políčku Obor. Názvy buněk už nemusí být platné pouze pro celý sešit, ale například jen pro konkrétní list.
  novy.png
  Možnost definování nového názvu a komentářeX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře