2.  11.  2009    Windows XP  |  Windows 7  |  Internet  |  Windows Vista  |  Videokurzy

Videoprůvodce: Jak na antiviry online

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Připravili jsme pro vás video, díky kterému si kdekoliv a kdykoliv můžete zkontrolovat počítač zdarma. Jak na takzvané online antiviry snadno a rychle?

Dnešní pokračování série videí s návody se bude věnovat zajímavému tématu, a sice kontrole počítače a obraně před viry, kterou můžete využít zcela zdarma jen díky internetovému připojení. Dozvíte se tedy, jak zkontrolovat soubory na svém disku i bez toho, abyste museli kupovat a instalovat drahý antivir. V době online publikace tohoto článku byl Kaspersky Online Scanner nedostupný, nicméně díky stejnému principu můžete obdobně využít ostatní.

Různé varianty online antivirových skenerů nabízí většina z tradičních výrobců antivirových programů. Můžete se setkat především se zahraničními, kam spadá například antivir Kaspersky. Právě na něj jmenovaný se v tomto článku podrobně podíváme, nicméně použití je ve všech případech velmi podobné, podmínkou použití je operační systém Windows a obvykle i prohlížeč Internet Explorer. Již dříve jsme se online antivirům věnovali v samostatných článcích AVG, Kaspersky, NOD32 a další: Antivirová kontrola zdarma a ESET Online Scanner: Nový antivir zdarma.

Spuštění Kaspersky

Před kontrolou počítače je vhodné ukončit všechny nedůležité programy, do svého prohlížeče pak zadejte adresu www.kaspersky.com/virusscanner a klepněte na odkaz Kaspersky Online Scanner. Pro správnou funkci je nutná instalace ovládacího prvku ActiveX, klepněte na případně zablokované okno pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Nainstalovat ovládací prvek ActiveX. Při úvodním spuštění se automaticky otevře text licenčních podmínek, které odsouhlaste stisknutím tlačítka Accept.

Stažení aktuálních informací

Internetový antivir Kaspersky má výhodu v tom, že si sám stáhne aktuální informace o virech a váš počítač zkontroluje až po jejich doplnění. Pokud byste do budoucna chtěli stáhnout aktuální informace o virech a ostatním škodlivém kódu ručně, následujte v hlavní nabídce odkaz Update. Samotná aktualizace probíhá automaticky, bez uživatelského zásahu, její délka závisí na rychlosti internetového připojení. Po úspěšném dokončení již můžete přejít ke kontrole počítače.

Spuštění kontroly

V online antiviru Kaspersky máte na výběr kontrolu kritických oblastí, tedy těch, u kterých je předpoklad virové nákazy – složky Windows a složky programů, kontrolu celého počítače, vybrané složky, nebo konkrétního souboru. Po zvolení některé z těchto možností v levé hlavní nabídce proběhne kontrola, která může trvat i několik hodin. Klepnutím na tlačítko Scan Report pak zobrazíte zprávu o výsledku s označením případně nalezené infekce.

Vyzkoušejte ESET online skener

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete využívat online antivir společnosti Kaspersky, vyzkoušejte další velice populární, jímž je nástroj od ESETu. Najdete jej na adrese www.eset.cz/eset-online-skener a pro jeho spuštění je ve výchozím Internet Exploreru zapotřebí mít zapnutou podporu ActiveX. V úvodním dialogu můžete určit, jestli se mají infikované soubory během kontroly také vyléčit, případně zapnout kontrolu archivů. I zde je velkou výhodou, že díky celému online pojetí se rovnou stáhne aktuální databáze, a tak je zajištěna detekce i nejnovějších známých virů.

Přehled antivirů online

Kromě detailněji představených antivirů od Kaspersky a ESETu můžete podobných nástrojů na webu nalézt celou řadu, liší se množstvím nabízených funkcí a několika detaily, nicméně základní použití a funkce zůstávají stejné. Přesné adresy a ucelený přehled nejlepších můžete vidět právě nyní na obrazovce.

Arcavir ArcaOnline
ESET Online Antivirus Scan
BitDefender Online Virus Scanner
eTrust Antivirus Web Scanner
F-Secure Online Virus Scanner
Kaspersky Online Scanner
McAfee FreeScan
Panda ActiveScan
Symantec Security Check
Trend Micro HouseCall

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontrola jednoho souboru

Pokud si nejste jisti nezávadností některého souboru, máte možnost jej odeslat kdůkladné kontrole desítkám antivirů najednou. Pokud vás antivirový program upozorní na virovou nákazu a vy o ní máte své pochybnosti, otestujte soubor pomocí Virus Total a podívejte se, jak reagují renomované antiviry. Pokud jej všechny označí za bezpečný, můžete předpokládat, že se jedná o falešný poplach. VirusTotal je jednou ze služeb poskytujících rychlou online analýzu souborů. Využívá antivirových produktů téměř čtyřiceti výrobců a pracuje vždy s jejich nejaktuálnější virovou databází. Pro kontrolu požadovaného souboru otevřete webovou stránku www.virustotal.com a následujte pár jednoduchých instrukcí.

Nevíte si rady? Nechte si poradit

Pokud se nejen v možnostech a nastaveních antivirových programů ztratíte, nechte si poradit na v rámci naší bezplatné poradny. V ní můžete i bez registrace klást libovolné dotazy, na než vám redakce i ostatní čtenáři odpoví. Antiviry jsou pouze jedním z témat, řešit zde můžete problémy ze všech oblastí použití počítače a internetu.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 6

Poslední komentáře Komentáře

Vyznačit ty, které i léčí... hePepi 3.  11.  2009 8:18
Re: A na Comodo jste zase zapoměli Trial 2.  11.  2009 13:18
A na Comodo jste zase zapoměli Ladis 2.  11.  2009 13:06
Přidal bych do seznamu milanlunak 2.  11.  2009 9:43
Re: Ještě něco ke kontrole jednoho souboru Martin Reichman 2.  11.  2009 9:06
Přidat příspěvek Zobrazit vše