11.  11.  2009    Internet  |  Videokurzy

Videoprůvodce: Jak sdílet velké soubory

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Přichystali jsme podrobné video, díky kterému zvládnete sdílení velkých souborů. Vyhnete se tak problémům s připojením k e-mailu a nebudete zatěžovat svou ani příjemcovu schránku.

Dnešní pokračování série videí s návody se bude věnovat zajímavému tématu, a sice tomu, jak správně posílat velké soubory přes internet – vězte, že e-mail zde není tou správnou zbraní. Samostatný prostor ale samozřejmě také jako vždy věnujeme videorecenzi hardwaru.

Asi tu situaci znáte – potřebujete svým známým poslat třeba video z dovolené nebo například fotografie, ale e-mailem to nejde, protože data jsou příliš velká. Existuje však snadná pomoc, použijte internetovou službu určenou pro předávání velkých souborů. Mezi nejpopulárnější v Česku patří Úschovna a eDisk, použití je obdobné – soubor nahrajete a do e-mailu pak jen umístíte odkaz pro jeho stažení. Na obě se dnes detailně podíváme.

Otevření Úschovny a příprava uložení zásilky

Pro doručení souboru nejprve použijeme službu Úschovna.cz, která funguje na podobném principu, jako opravdová úschovna třeba na nádraží. Otevřete stránky www.uschovna.cz a zobrazí se internetová stránka služby s hlavní nabídkou. Klepněte myší na velké tlačítko Uložit balík a na následující stránce vyplňte zobrazený formulář. Požadováno je především jméno a e-mail jak vaše, tak i příjemcovo. Napište sem také krátkou zprávu pro příjemce, oznámení o uloženém souboru mu totiž přijde e-mailem a text mu pomůže zásilku identifikovat. Po zadání všech údajů klepněte na tlačítko Pokračovat, čímž přejdete k vlastnímu uložení vybraného souboru.

Výběr souborů a jejich nahrání

Jakmile jste vyplnili informace o příjemci zásilky, můžete vybrat soubory, které ji budou tvořit. Klepněte na tlačítko Procházet, otevře se standardní dialogové okno pro výběr souboru, v němž zvolte požadovaná data – cesta k jejich složce se pak zobrazí vedle tlačítka. Služba umožňuje najednou poslat až šest souborů. Zvolit můžete také jazyk oznamovacího e-mailu, který bude příjemci odeslán. Poté pokračujte tlačítkem Uložit balík.

Vyzvednutí zásilky

O průběhu odesílání balíku (vašich souborů) vás informuje okno s jeho grafickým znázorněním. Služba poté zobrazí číslo zásilky a název uložených souborů. Na vaši emailovou adresu a také na adresu příjemce byly zároveň odeslány oznamovací dopisy. Vyzvednutí zásilky je velice jednoduché, příjemce ve své poště najde oznamovací e-mail s odkazem na stažení souboru. Klepnutím na něj se soubor přenese do jeho počítače.

Uložení souboru se službou eDisk

Podobně jako Úschovna.cz funguje rovněž služba eDisk. Otevřete stránky www.edisk.cz, chcete-li rychle odeslat jeden soubor, nemusíte se registrovat, klepněte rovnou na tlačítko Nahrát soubor. Tlačítkem Procházet vyberte soubor, který chcete odeslat, vyplňte svoji a příjemcovu e-mailovou adresu a napište také krátký popis souboru, který dostane příjemce v oznamovacím dopise. Nutné je souhlasit s podmínkami užití, nakonec klepněte na tlačítko Nahrát soubor. Vyzvednutí pomocí e-mailu je stejně jednoduché, jako tomu bylo v případě Úschovny.

Jak na soubory v e-mailu

Webové služby pro sdílení velkých souborů využijte v případě, že potřebujete posílat soubory v řádu desítek megabajtů. Pokud jde o jeden dokument nebo prezentaci, samozřejmě se připojit nebojte připojit ji k e-mailu přímo. Kdybyste však takto chtěli v příloze poslat například dvacet fotek z dovolené, myslete na příjemcovo pohodlí při jejich prohlížení. Ukládání samotných souborů není příliš příjemné, proto fotky nebo i jiné soubory ve větším počtu před přiložením k e-mailu takzvaně zabalte, tedy uložte například do archivu ZIP.

Vytvoření ZIP a odeslání přímo z Windows

Přímo ve Windows máte možnost rychle vytvořit archiv ZIP z více souborů a okamžitě jej odeslat e-mailem. Stačí, abyste požadované soubory označili a poté na tento výběr klepli pravým tlačítkem myši. V nabídce pro odeslání nejprve následujte odkaz pro vytvoření ZIP, archiv se objeví v aktuální složce. Po klepnutí pravým tlačítkem myši na jeho název pak vyberte z nabídky Odeslat možnost připojení k e-mailu.

Nevíte si rady? Nechte si poradit

Pokud se nejen v možnostech posílání velkých souborů přes internet ztratíte, nechte si od nás poradit. V rámci bezplatné poradny JNP.cz můžete i bez registrace klást libovolné dotazy, na než vám redakce i ostatní čtenáři odpoví. Sdílení dat a jejich stahování jsou pouze jedněmi z témat, řešit zde můžete problémy ze všech oblastí použití počítače a internetu.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Další alternativa Han 20.  11.  2018 10:22
Re: VELKÉ soubory Romell21 3.  1.  2010 23:34
VELKÉ soubory X11-2 3.  1.  2010 11:39
staré návštěvník 12.  11.  2009 7:55
Re: poznámka Odpadlík 12.  11.  2009 7:49
Přidat příspěvek Zobrazit vše