23.  10.  2011    Ostatní

Víte, jak dostat filmy z počítače na televizní obrazovku?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Máte v počítači sbírku filmů a chtěli byste je sledovat na televizi? Chcete připojit k televizi notebook? Poradíme vám, jaké je to nejlepší řešení právě pro vás.

Propojení počítače nebo notebooku s televizí je relativně jednoduché. Největší překážky ale kladou nekompatibilní vstupy a výstupy a také formát videa. Vhodné řešení závisí na konkrétní konfiguraci počítače, notebooku a televize. Od toho se odvíjí, jak kvalitní obraz a zvuk získáte, a také jaké náklady budete muset vynaložit.

Tento článek čerpá z dřívějšího vydání časopisu Jak na počítač, který si můžete každý měsíc zakoupit. Najdete v něm množství tipů a triků pro Windows, Office, internet a zajímavé aplikace.

Analog nebo digitál

VGA případně S-Video výstup je bohužel pro většinu majitelů starších notebooků jediným grafickým výstupem, které jejich přístroje nabízejí. Obě řešení nabízí přenos pouze analogového videa a zvuk je nutné vést zvlášť. S-Video vstup najdete i u hodně starých televizí, VGA vstup již tak běžný není, a to ani u televizí moderních. S-Video podporuje standardní rozlišení PAL a NTSC, s HD rozlišením si ale neporadí.

_VGA.png
Díky typickému vzhledu klasický VGA výstup na notebooku nebo počítači velice snadno poznáte

Mnohem lépe na tom jste, pokud máte novější notebook s digitálními rozhraními. DVI mají všechny moderní grafické karty, pouze u nejlevnějších integrovaných variant je nahrazováno analogovým VGA výstupem. DVI přenáší obraz digitálně až do Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 obrazových bodů s obnovovací frekvencí 60 Hz. Moderní a aktuálně nejdokonalejší rozhraní představuje HDMI. Přes HDMI můžete vést digitální videosignál až do rozlišení 4 096 × 2 160 a jako jediné rozhraní vám umožní vyvést současně i zvuk.

Připojení televize

Starší televizory nabízí často S-Video vstup a také vstup SCART. V obou případech jde o vstupy analogové. U některých televizorů narazíte také na vstup kompozitní, který je ale z pohledu přenosu obrazu nejméně kvalitní, a proto jej pokud možno nepoužívejte. Analogové S-Video lze pomocí jednoduché redukce připojit na rozhraní SCART. Do redukce zapojíte S-Video kabel, do dvou audio cinchů pak zvláštním kabelem levý a pravý kanál zvuku.

_S-video-connectionPNG.png
S-Video kabel s odpovídajícím konektorem, který slouží pro požadované připojení

Důležitá je v tomto případě především volba S-Video kabelu, který by měl mít co největší průřez a být kvalitně stíněný. Maximální teoretická délka S-Video kabelu je asi 15 m, pro kvalitní obraz ale raději nepoužívejte délky větší než 2 m.

Pokud máte na notebooku výstup VGA můžete jej pomocí redukce připojit přímo ke konektoru SCART. Nutno podotknout, že toto řešení není 100% funkční u všech televizorů a nelze jej doporučit jako univerzálně použitelné. Alternativním řešením je použití převodníku, jakým je například Key Lite od AverMedia. Tento převodník má VGA vstup a k televizoru jej připojíte pomocí kabelu S-Video, kompozitního nebo komponentního. Přestože je toto řešení funkční ve většině případů, rozhodně nepočítejte s výraznou kvalitou obrazu. U starších televizorů bude vzhledem k jejich nízkému rozlišení obraz použitelný, pro připojení k LCD a plazmovým televizím jej ale nedoporučujeme. Opravdu kvalitního obrazu (i HD rozlišení) docílíte v případě, že vaše televize nabízí komponentní vstupy.

U novějších LCD a plazmových televizorů najdete především bezproblémové HDMI rozhraní případně vstupy VGA a DVI. Obvykle ale nenarazíte na televizor, který by měl DVI a neměl HDMI, tudíž připojení pouze pomocí DVI je spíše teoretické. DVI rozhraní lze také velmi jednoduše redukovat na HDMI i VGA. U HDMI nejsou v délce kabelu žádná omezení. Běžně pořídíte kabely o délkách 2, 5, 10 i 15 m.

_hdmi.png
HDMI výstup na boční straně notebooku

Nastavení zobrazení

Softwarová podpora je v případě propojení počítače a televize vždy kritická. Nejjednodušší způsob je rozšíření plochy a klonování plochy. Obě řešení se od sebe liší: při rozšíření plochy uvidíte na vaší televizi pouze pozadí (tapetu) na ploše. Nastavit si můžete rozlišení, barevnou hloubku a obnovovací frekvenci. U klonování se obraz duplikuje a je na obou monitorech naprosto totožný.

Mnohem lepší možnosti nabízí ovládací software grafických karet. Kromě základního nastavení zde najdete i detailní volby pro úpravu velikosti obrazu (můžete si tak nastavit i zcela nestandardní rozlišení na míru), redukci digitálního chvění nebo podrobné nastavení barev a kontrastu. Pro detailní nastavení klepněte v okně Rozlišení zobrazení na volbu Upřesnit nastavení a v nově otevřeném okně vyberte záložku grafického adaptéru.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 42

Poslední komentáře Komentáře

Re: server Zdeněk 1.  9.  2012 21:08
Re: server hugo6 1.  9.  2012 11:52
Re: server hugo6 1.  9.  2012 11:47
Re: server Zdeněk 1.  9.  2012 8:47
Re: co takhle HDMI vysilac Reno 26.  12.  2011 22:52
Přidat příspěvek Zobrazit vše