14.  9.  2011    Word

Vložení tabulky ve Wordu: Rychlé finty pro začátečníky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud vkládáte do Wordu tabulky, nemusíte používat zdlouhavého průvodce jejich tvorbou, k dispozici je několik mnohem rychlejších cest. Poradíme, jak si takto ušetřit práci i čas.

Pro vkládání tabulek do dokumentu Wordu většina uživatelů využívá standardní cestu, tedy volbu Vložení | Tabulka | Vložit tabulku a následné nastavení detailních parametrů. Pokud ale nepotřebujete tabulku se speciálními formáty, pouze rychle zpřehlednit některá data, můžete si celý postup usnadnit.

Převod textu na tabulku

Jednoduchou tabulku vytvoříte přímo z textu tak, že každý řádek textu bude představovat odpovídající řádek tabulky, buňky sloupců rozdělíte speciálním oddělovačem – nejčastěji se používá tabulátor, tedy stisknutí klávesy Tab. Například řádek, který bude obsahovat hrušky(tab)2(tab)3 ve finále odpovídá řádku tabulky o daných třech buňkách. Jakmile si takto dopředu připravíte tabulku v podobě jejího obsahu, stačí na kartě Vložení následovat příkaz Tabulka| Převést text na tabulku. Automaticky se předvyplní počet řádků a sloupců podle vámi připraveného textu, a tak nemusíte propočítávat či odhadovat návrh.

Vložení tabulky mřížkou

Na kartě Vložení, v sekci Tabulka, najdete mřížku, kterou řada uživatelů ignoruje – dokáže však usnadnit návrh tabulky, pokud zhruba znáte požadovaný počet řádků a sloupců. Levým tlačítkem myši (za jeho stálého držení) v této mřížce označte pole tak, jak má ve finále tabulka vypadat. Jakmile levé tlačítko myši uvolníte, automaticky se vloží daná tabulka na aktuální pozici v dokumentu.

tab.png
Možnost vložení tabulky pomocí mřížky

Návrh tabulky

Pokud chcete vytvořit tabulku, která má obsahovat složitější dělení buněk (například hodně sloučených na různých pozicích), využijte k tomu v nabídce Tabulka příkaz Navrhnout tabulku. Tabulku pak do dokumentu pomocí speciálně aktivovaného nástroje vložte přesně tak, jako byste ji kreslili na papír – všechny linky ohraničení tabulky se vašim tahům přizpůsobí.

Rychlé formátované tabulky

V řadě případů vám návrh jednoduché tabulky bez doplňujících formátů nebude stačit, takže byste pak strávili čas jejich další úpravou. V nabídce Tabulka najdete i odkaz Rychlé tabulky, který vám nabídne možnost vložení již naformátovaných tabulek, stačí si vybrat vhodný styl.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře