25.  4.  2012    Windows 7

Vylaďte si hardware ve Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Správa jednotlivých součástí ve Windows nabízí zajímavé možnosti, vetšina uživatelů je však podceňuje. Co, kdy a proč pořádně prozkoumat nebo upravit?

Následující vybrané rady pomohou hlavně začínajícím a mírně pokročilým uživatelům, kteří bojují se zprovozněním a správnou diagnostikou hardwarových chyb ve Windows. U velkého množství potíží není oprava příliš náročná nebo zdlouhavá, jen je zapotřebí vědět, kde odpovídající nastavení najít a jak s nimi naložit. Stejně tak byste se neměli ztratit v nejdůležitějších pojmech. Právě s tím vám naše tipy pomohou.

1. Sledujte instalaci ovladačů po připojení

Jakmile nový hardware poprvé připojíte do svého počítače, zahájí Windows 7 (podobně i starší Windows Vista a XP) automatickou detekci a pokusí se najít nejvhodnější ovladače. V oznamovací oblasti to poznáte podle zobrazení speciální animované ikony, která po rozklepnutí levým tlačítkem myši zobrazí drobné okno s podrobnostmi. Díky nim se dozvíte, jaké kroky jsou právě prováděny, kde Windows hledají ovladače a případně také to, proč a v kterém bodě jejich instalace selhala.

2. Specializované nástroje, často neoficiální

Když už u jakéhokoliv hardwaru vyřešíte otázku bezproblémové instalace ovladačů, můžete se ještě poohlédnout po různých programech, které dokážou z daného rozšíření získat skutečné maximum. Tak například u různých síťových zařízení mohou komunity mimo oficiální proud vydat speciální konfigurační aplikace, u grafických karet zase najdete prográmky pro přetaktování apod. Málokdy se ale v takovémto případě vyplatí hledat přímo na stránkách výrobce, zkuste raději vhodně položený dotaz v Googlu nebo vyhledávání ve specializovaných diskusních fórech a webech pro pokročilé uživatele.

ovl.png
Podrobnosti o vybrané hardwarové součásti a možnost zobrazení detailů týkajících se daného ovladače

3. Kde zjistím podrobnosti o ovladači vybraného hardwaru?

V řadě případů může být zapotřebí, abyste se u konkrétní hardwarové součásti ve svém počítači zjistili přesné označení, verzi, vydání apod. K tomu ve Windows využijete specializovaného dialogu v takzvaném Správci zařízení. Otevřete požadovanou součást Ovládacích panelů následováním příkazu Start | Ovládací panely | Hardware a zvuk. Klepnutím levým tlačítkem myši vyberte odkaz Zobrazit hardware a zařízení, čímž se otevře požadovaný Správce zařízení. Ve stromové struktuře podle pořadí nalistujte požadovaný hardware, klepněte na něj pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte příkaz Vlastnosti. Přepněte na záložku Ovladač, kde naleznete všechny detailní informace.

4. Zobrazte si zařízení podle typu nebo podle připojení

V základním zobrazení vám Správce zařízení nabídne přehled dostupného hardwaru podle jeho typu. To znamená, že jednotlivé komponenty najdete podle odpovídající kategorie, například Grafické adaptéry, Klávesnice, Procesory apod. Kromě toho si však strukturu můžete nechat změnit také podle druhu připojení – použijte k tomu příkaz Zobrazit zařízení podle připojení.

5. Problém poznáte hlavně podle grafického symbolu

Pokud se po otevření Správce zařízení zobrazí strom, jehož všechny položky jsou sbalené, nemáte s nainstalovaným hardwarem pravděpodobně žádné potíže. Jakmile by ale systém Windows 7 nalezl trable s libovolnou komponentou, automaticky rozbalí danou položku a zobrazí u ní varovný grafický symbol. Červený křížek značí, že komponenta byla ze systému s největší pravděpodobností nesprávně odebrána, byla pozastavena její činnost nebo byla zakázána. Naproti tomu symbolem černého vykřičníku ve žlutém poli jsou zvýrazněny položky těch komponent, které mají problém s konfigurací, například nesprávně nainstalovanými ovladači.

kont.png
Kontextová nabídka ve Správci zařízení

6. Zrychlete pomalý notebookový disk

Pokud používáte Windows XP, Vista či 7 na disku SSD (najdete je u různých modelů note- či netbooků), jedná se o nepříjemnou kombinaci v případě, že daný SSD disk patří do kategorie méně kvalitních. Systém Windows XP totiž už tak pro práci s SSD disky není zcela přizpůsoben, což u pomalejších SSD poznáte naprostým „vytuhnutím“ systému, kdy pouze svítí kontrolka disku a nemůžete nic dělat.

Problém můžete velice dobře vyřešit pomocí speciálních ovladačů z projektu FlashFire, které se zaměřují právě na lepší využití SSD při zdlouhavém načítání. Pamatujte však na to, že vzhledem k principu fungování tohoto programu můžete při nečekaném vypnutí počítače nebo jeho restartování či jiných událostech přijít o právě zapisovaná, avšak fyzicky ještě neuložená data!




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře