23.  4.  2007    Windows XP

Vylaďte si Windows nástrojem Tweak UI

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Přímo na instalačním cédéčku Windows 98 naleznete speciální nástroj Tweak UI , který umožňuje snadnou konfiguraci vybraných systémových nastavení, jež je jinak možné provést pouze editací systémového registru. Tím jsou tedy mnohá nastavení přístupná i mírně pokročilým uživatelům, kteří si vystačí s pouhým klepáním myší.

1Do mechaniky vložte instalační CD Windows 98 a otevřete složku Tento počítač. Na ikonu mechaniky klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte možnost Otevřít. 2Přejděte do složky Tools\Reskit\Powertoy. Pravým tlačítkem myši klepněte na soubor Tweakui.inf a v kontextové nabídce vyberte příkaz Nainstalovat. Po chvíli se zobrazí okno Instalace systému Windows 98, kde můžete sledovat stav zavádění programu Tweak UI. 3Zároveň se zobrazí okno Tweak UI, kde naleznete základní informace o spouštění a odinstalování programu. Pro dokončení instalace okno nápovědy uzavřete klepnutím na tlačítko Zavřít. 4Stiskněte tlačítko Start, Nastavení, Ovládací panely a poklepejte na ikonu Tweak UI. V hlavním okně nástroje Tweak UI si určitě na první pohled všimnete lišty se záložkami, na kterých je možné provádět různá nastavení. Jelikož je v okně záložek hodně, slouží pro jejich procházení tlačítka Předchozí a Následující. 5Pokud vám při procházení vnořených nabídek (například pod tlačítkem Start nebo v místních nabídkách) vadí pomalé rozbalování jednotlivých podnabídek, stačí pro zrychlení jejich vysouvání posunout jezdec u položky Menu speed blíže k hodnotě Fast. Pro náhled provedeného nastavení klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu v části Test Icon a projděte si náhledovou nabídku. 6Stává se vám občas, že při poklepání nepatrně pohnete myší a systém jej rozpozná jako dvě jednotlivá klepnutí? Právě proto můžete u položky Double-click jednoduše nastavit vzdálenost (v pixelech), kterou je možné myší mezi jednotlivými klepnutími pohnout, aby systém ještě rozpoznal poklepání. Nastavení můžete jednoduše ověřit poklepáním na testovací ikonu. 7Nelíbí se vám, že je ikona každého zástupce v levé dolní části označena černou šipkou na bílém podkladu? Chcete-li toto nastavení změnit, přejděte na kartu Explorer a zaměřte se na část Shortcut overlay. Pro odstranění symbolu šipky u všech zástupců vyberte možnost None. Kompromisem může být méně nápadná šedá šipečka, která se u zástupců zobrazí vybráním možnosti Light arrow. Pro zobrazení původní šipky zvolte možnost Arrow. 8Při vytváření zástupců tažením myší se vytvořené položky automaticky pojmenují ve vzoru „Zástupce – původní název souboru“. Jestliže byste chtěli automatické přidávání prefixu „Zástupce –“ zrušit, stačí odtrhnout možnost Prefix „Shortcut to“ on new shortcuts. 9V případě, že byste si na ploše přáli zobrazit nebo z ní naopak skrýt některé speciální systémové ikony, přejděte na záložku Desktop. Zobrazí se seznam jednotlivých položek, které pro jejich zobrazení nebo skrytí stačí zatrhnout či odtrhnout klepnutím myší. 10Podobným způsobem také můžete skrýt jednotky, které si při běžném procházení disku pomocí Průzkumníka Windows nepřejete zobrazit. Klepněte na kartu My Computer a u jednotek, jež si ve složce Tento počítač přejete skrýt, zrušte jejich zatržení.
TIP: Program Tweak UI je mocným nástrojem, který umožňuje hluboký zásah do nastavení operačního systému. Proto buďte při práci s tímto programem více než obezřetní a měňte pouze ta nastavení, kterými si jste stoprocentně jisti. V případě, že provedete nějaké nechtěné nastavení, ukončete práci s programem bez uložení provedeného nastavení stisknutím tlačítka Storno a Tweak UI spusťte znovu.
TIP: Tento postup je určen výhradně pro operační systém Windows 98. Pokud na instalačním CD nástroj Tweak UI nenaleznete, znamená to, že na vašem počítači je nainstalováno aktualizované vydání systému Windows 98 s označením SE (Second Edition).X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře