7.  5.  2009    Windows XP  |  Windows Vista

Vypněte časové razítko přístupu ve Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V sérii tipů pro nastavení rychlejšího přístupu k souborům pokračujeme radou, jak a proč vypnout časové razítko posledního přístupu k souboru nebo složce.

Ve výchozím nastavení doprovází každý soubor a složku na disku se souborovým systémem NTFS časové razítko posledního přístupu – čas, kdy byl soubor nebo složka naposledy otevřen/a, přečten/a nebo změněn/a. To znamená, že i když soubor pouze přečtete, nastane také zápis na disk. Za normálních okolností to není žádný problém, ale pokud mají vaše aplikace sklon k častému přistupování k souborům v krátkých časových intervalech, tato funkce souborového systému NTFS může skutečně omezit výkon. Naštěstí vám pomůže utilita fsutil, s níž snadno deaktivujete zapisování atributu času posledního přístupu k souboru.

V příkazovém řádku použijte následující příkaz:

fsutil behavior set disablelastaccess 1

Poté bude třeba restartovat počítač, aby se změna provedla. Jakmile příkaz provedete, bude systém za čas posledního přístupu k souboru považovat jednoduše čas jeho vytvoření.

Mějte se však na pozoru: deaktivováním zápisu času posledního přístupu k souboru může ovlivnit fungování zálohovacích programů, které používají služby vzdáleného ukládání. Problém pak může nastat například při synchronizaci souborů.

Zaznamenávání časového razítka opět aktivujete pomocí následujícího příkazu:

fsutil behavior set disablelastaccess 0
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 5

Poslední komentáře Komentáře

Re: na nic... Radek. 8.  5.  2009 14:50
Re: na nic... pspf 8.  5.  2009 14:16
Re: na nic... Radek. 7.  5.  2009 22:26
Re: na nic... Radek. 7.  5.  2009 22:19
na nic... khagaroth 7.  5.  2009 21:22
Přidat příspěvek Zobrazit vše