12.  11.  2010    Ostatní

Winamp: Osvědčené fígle pro začátečníky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Winamp patří mezi nejoblíbenější nástroje pro zvládnutí multimédií, v čele s hudebními soubory. Přinášíme vybrané finty pro jeho nastavení a přizpůsobení, ocení je hlavně začátečníci.

Výchozí přehrávač Windows Media Player ve Windows sice nabízí základní možnosti pro poslech hudby, ale existují další programy, které zvládají více funkcí a přátelštější použití. Mezi nejznámější a zároveň bezesporu nejoblíbenější patří především Winamp, který se používá hlavně pro přehrávání hudebních souborů, bez problémů s ním však zvládnete také video nebo internetové streamy. Přinášíme základní tipy, jimiž si můžete přehrávač detailně přizpůsobit.

1. Spouštění Winampu klávesovou zkratkou

Winamp můžete spustit několika způsoby, nejčastěji pomocí přímých odkazů po instalaci nebo agentem v oznamovací oblasti. Výborným fíglem je také přiřazení klávesové zkratky základnímu zástupci po klepnutí na jeho ikonu pravým tlačítkem myši a následování odkazu Vlastnosti, kde pak do pole Klávesová zkratka zadáte požadovanou kombinaci kláves. Winamp následně spustíte odkudkoliv při běžné práci v systému, postačí vámi vybraná klávesová zkratka.

01zkratka.png
Nastavení klávesové zkratky pro rychlé spuštění Winampu

2. Upravte si vzhled, aby byl více kompaktní

Úvodní rozhraní programu Winamp má zapnuté všechny součásti, které ale zprvu určitě nevyužijete. Proto byste pro přehlednost a kompaktnější zobrazení měli v hlavní nabídce deaktivovat možnost View | Media Library, čímž skryjete kompletní knihovnu dalších zdrojů pro přehrávání a zbude vám pouze hlavní přehrávač a seznam stop pro přehrávání. Naprosto minimalistického zobrazení dosáhnete klepnutím na drobnou ikonu Windowshade Mode v pravém horním rohu okna přehrávače.

02view.png
Základní volby pro úpravu vzhledu

3. Otestujte ekvalizér…

Pokud chcete zvuk přizpůsobit jeho žánru nebo svým reproduktorům/sluchátkům pak byste měli pozornost věnovat takzvanému ekvalizéru, který správně upravuje basy a výšky podle vybraného profilu, v různých pásmech. Pro zapnutí ekvalizéru v horní liště hlavních příkazů následujte možnost View a aktivujte volbu Equalizer. Rozhraní hlavního okna programu bude automaticky rozšířeno o sadu jezdců, které představují různé úrovně výšek tónů a slouží pro nastavení jejich hlasitosti. Takto si můžete vyzkoušet úpravu zvuku přímo během jeho přehrávání.

4. … a vyberte si připravený profil

Přesné nastavení pomocí jednotlivých ovládacích prvků ekvalizéru nemusí být vždy zcela jednoduché, proto máte k dispozici přednastavení různých profilů, takzvané presets. Pro jejich výběr a aktivaci v části s ekvalizérem stiskněte tlačítko Presets a vyberte příkaz LoadPreset. Winamp vám nyní nabízí přehled různých žánrů hudby, jimž odpovídají předpřipravená nastavení. Klepnutím levým tlačítkem myši zvolíte ten, který mu nejvíce odpovídá. Vybrané přednastavení aktivujte stisknutím tlačítka Load a v zobrazení ekvalizéru pak stiskněte tlačítko On.

03presets.png
Nabídka profilů ekvalizéru

5. Vylaďte si hlavní nastavení

Zajímavé volby Winamp skrývá v pokročilých nastaveních, můžete si tak upravit chování přehrávače a určit některé podrobnosti. Pro otevření dialogu s těmito konfiguračními položkami v hlavní nabídce přehrávače následujte příkaz Options|Preferences. V sekci General Preferences v nastavení můžete nastavit detaily obecných nastavení, a tedy například zvolit typ internetového připojení (Select your internet connection) nebo nastavit důležitost přehrávání v porovnání s ostatními aplikacemi. Další nastavení představuje spíše drobnost, ale uživatelé ji mají rádi: díky jezdci SystemTrayIcon můžete zvolit ikonku, která se bude zobrazovat v oznamovací oblasti Windows, tedy v pravém dolním rohu vedle aktuálního času.

04pref.png
Podrobné volby nastavení Winampu

6. Opravte asociace souborů

Při instalaci jste si mohli zvolit typy souborů, které budou automaticky otevírány v přehrávači Winamp. Občas se však může stát, že tyto takzvané asociace přepíše jiný program – naštěstí vám proto Winamp nabízí volby pro opětovné přiřazení asociací právě s ním. V dialogu s nastaveními jednoduše zvolte položku FileTypes a poté vyberte ty soubory, které chcete Winampem otevírat.

Která nastavení po instalaci Winampu provádíte vy? Podělte se o své zkušenosti a poraďte začínajícím uživatelům v diskuzi pod článkem.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 24

Poslední komentáře Komentáře

Re: Článek k ničemu xXx 18.  11.  2010 20:39
Re: Evil Player Roman245 14.  11.  2010 20:07
Re: Článek k ničemu Lebik 14.  11.  2010 18:30
Re: Rada amrtin 13.  11.  2010 23:48
Evil Player Petr 13.  11.  2010 23:46
Přidat příspěvek Zobrazit vše