15.  7.  2009    Windows 7

Windows 7 Libraries: Možnosti práce s knihovnami

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Novinkou Windows 7 oproti dřívějším verzím jsou knihovny, v anglickém originále Libraries. Díky nim můžete velice snadno organizovat hudbu, filmy dokumenty a kterékoliv jiné soubory.

V původních verzích Windows byla pro některá z dat připravena sada složek, v nichž se dané soubory nacházely. Problém byl v tom, že pokud jste chtěli mít hudební nahrávky rychle přístupné, museli jste je umístit do složky Music ve svém profilu, na kterou pak jednotlivé programy rychle odkazovaly. Systém knihoven přináší usnadnění v tomto přístupu, můžete si do nich umístit odkazy z libovolných složek.

Knihovnu lze na základní úrovni přirovnat k zástupcům, kteří jsou nedílnou součástí nejen Windows, ale i jiných systémů – ty neobsahují soubory, ale pouze odkaz na ně. Knihovna je podobně virtuální, sama o sobě neobsahuje žádné soubory, ale shromažďuje umístění, v nichž jsou fyzicky dostupné. Otevřením knihovny tedy otevřete odkazy do několika složek najednou, v jednom okně vidíte jejich obsah naráz.

Vytvoření nové knihovny

Pokud si přejete založit novou knihovnu, klepněte nejprve v okně Průzkumníka Windows na možnost Knihovny, čímž se v pravé části zobrazí přednastavené knihovny. Do volné oblasti tohoto zobrazení poté klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte příkaz Nový | Knihovna. V seznamu knihoven se zobrazí nová položka, u které si zvolte libovolné pojmenování.

Tip navíc: Pojmenování vlastní knihovny samozřejmě můžete kdykoliv později změnit, stačí v seznamu knihoven na její název klepnout levým tlačítkem myši a po stisknutí klávesy F2 napsat nový název.

Přidání odkazů do knihovny

Do předpřipravených nebo vlastnoručně vytvořených knihoven můžete umístit vlastní odkazy, které budou obsahovat další umístění. V případě vlastní, doposud prázdné knihovny si počínejte následovně:

  1. V základním zobrazení otevřete knihovnu poklepáním levým tlačítkem myši.
  2. Stiskněte tlačítko Zahrnout složku.
  3. Nalistujte složku, kterou si do nové knihovny přejete přidat.
  4. Nová složka se do knihovny během okamžiku přidá a Windows 7 zobrazí již aktualizovaný obsah.
069.png
Prozatím prázdná, uživatelem vytvořená knihovna s možností přidání nové složky

Uvedený postup vám dovolí velice snadno přidat novou složku do vámi vytvořené knihovny, samozřejmě však můžete novou složku přidat i do předpřipravených knihoven. V Průzkumníku Windows nalistujte požadovanou složku, klepněte na ni pravým tlačítkem myši a z nabídky Zahrnout do knihovny zvolte požadovanou knihovnu, do níž se odkaz na složku zařadí.

Odebrání složek z knihovny

Složky, které do libovolné knihovny postupně přidáte, samozřejmě v budoucnu můžete bez problémů odebrat. Stačí, abyste knihovnu otevřeli, například opět v Průzkumníkovi Windows, na požadovanou složku klepli pravým tlačítkem myši a zvolili příkaz Odstranit. Složka nebo vybrané soubory se tak přesunou do Koše.

Pozor! Při odebírání souborů a složek z knihovny byste mohli nabýt dojmu, že dojde pouze k odstranění logického začlenění, ale původní data zůstanou netknuta. Jakmile však odeberete složku či soubor z knihovny, dojde k jejich odebrání přímo v původním umístění.

Využití knihoven v praxi

Jak výchozí knihovny, tak nově přidané můžete použít jako by šlo o klasické složky, v Průzkumníku Windows tedy můžete listovat obsahem umístění, na která odkazují, prohledávat je pomocí vyhledávacího pole vpravo apod. Výhodou je také jejich zobrazení v rychlých odkazech standardního systémového dialogu pro otevření souboru, a tak například v libovolném editoru obrázků nebo přehrávači videí okamžitě otevřete všechna umístění, jež jsou v souvisejících knihovnách dostupná.

Otázkou samozřejmě zůstává, nakolik uživatelé budou cítit potřebu knihovny Windows 7 využít, když je řada programů (správci fotek, hudby, ...) nabízí již přímo v sobě a v průběhu času si možná zvykli na takovýto přístup. Co si myslíte vy? Jak se vám nové knihovny líbí a využíváte je v praxi? Budou přínosem, nebo spíš překážkou a řadu začínajících uživatelů nejprve zmatou? Přispějte do diskuze pod článkem.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 10

Poslední komentáře Komentáře

zbytečnost xy 19.  10.  2009 17:24
Knihovny venon 19.  10.  2009 6:47
Re: Dobrý krok Faramir 16.  7.  2009 14:00
Re: knihovny oooooooooo 16.  7.  2009 13:52
Re: knihovny Vitas 15.  7.  2009 21:46
Přidat příspěvek Zobrazit vše