16.  6.  2009    Windows 7

Windows 7 Taskbar: Hlavní panel prakticky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Hlavní panel se stal nedílnou součástí Windows, nabízí všechny důležité možnosti pro práci s okny a programy. Jaké inovace přináší Windows 7?

Ikony právě spuštěných programů

Po spuštění programu nebo otevření složky se v Hlavním panelu objeví náhled obsahující ikonu daného programu či složky, oproti dřívějším verzím Windows bez blíže specifikujícího popisu. Získáváte tak okamžitý přehled o otevřených oknech a snáze se vám mezi nimi přepíná. Pokud klepnete na toto zobrazení pravým tlačítkem myši, nabídne vám místní nabídka několik základních jednoduchých příkazů pro práci s oknem.

Miniatury v lepším podání

Pokud chvíli podržíte kurzor nad tlačítkem aplikace v Hlavním panelu, zobrazí se drobný náhled oken, která danému tlačítku odpovídají. Lze tak snadno a rychle získat přehled o tom, co se v okně ve skutečnosti právě děje, zároveň i vybrat některé z těchto oken klepnutím levým tlačítkem myši. Typickým příkladem použití může být více otevřených stránek v Internet Exploreru, několik dokumentů z programů balíku Microsoft Office apod.

tb01.png
Miniatury otevřených oken Internet Exploreru

Ikony v oznamovací oblasti

Oproti předchozím verzím nejsou ve Windows 7 v oznamovací oblasti okamžitě dostupné ikony na různé průběžně spouštěné programy nebo součástí, ale můžete je zobrazit či přizpůsobit teprve po klepnutí na ikonu se šipkou směřující nahoru. Po následování odkazu Customize se již zobrazí odpovídající dialog, kde lze u každé ikony vybrat některé ze základních pravidel zobrazení.

Rychlé zobrazení plochy bez minimalizace i s ní

Novinkou oznamovací oblasti oproti dřívějším verzím Windows je rozšíření o drobný proužek zcela vpravo, který má skleněný efekt. Pokud na něj umístíte ukazatel myši (bez klepnutí), dojde ke zprůhlednění všech aktuálně otevřených oken a zobrazení obsahu plochy. Jestliže na toto tlačítko klepnete, minimalizují se všechna okna, při dalším klepnutí se opět obnoví.

tb02.png
Skleněný efekt oken pro rychlé zobrazení plochy pod nimi

Připíchnutí programů

Mezi nabídkou Start a přehledem aktivních úloh se v dřívějších Windows nacházel panel pro snadné spuštění programů nebo otevření vybraných umístění, který obsahoval odpovídající odkazy. Nová Windows 7 od tohoto přístupu upouštějí a nabízejí novinku v podobě takzvaného připíchnutí programu. Díky tomu bude odkaz kdykoliv k dispozici, odpovídající příkaz najdete v místní nabídce po klepnutí na ikonu pravým tlačítkem myši. Hlavní panel Windows 7 nabízí velice praktickou možnost přeskupování ikon technikou táhni a pusť. Na vybranou ikonu tak klepnete levým tlačítkem myši a za jeho stálého držení pohybem vpravo či vlevo přesunete ve vodorovném směru.

Rychlé zavření oken a spuštění instancí programů

Díky seskupování jednotlivých oken stejné aplikace pod jedno tlačítko Hlavního panelu je možné všechna tato otevřená okna naráz zavřít. Postačí k tomu klepnout pravým tlačítkem myši na odpovídající ikonu a z nabídky zvolit příkaz Close all windows. Kromě toho máte možnost spustit již otevřený program znovu (samozřejmě pokud sám dvojí běh podporuje) klepnutím levým tlačítkem myši na jeho ikonu v Hlavním panelu při současném přidržení klávesy Shift.

tb03.png
Místní nabídka s rychlými příkazy, v tomto případě Windows Live Messengeru

Rychlé místní odkazy programů

Novinkou Windows 7 je podpora seznamů nazvaných jako Jump lists, tedy speciálních položek po klepnutí na ikonu aplikace v Hlavním panelu pravým tlačítkem myši. Jejich význam se liší v závislosti na tom, jak je daný program využívá a které odkazy do nich chtějí tvůrci umístit, například u Wordu jde o naposledy otevřené soubory, u Windows Live Messengeru zase o změnu stavu přihlášeného uživatele apod.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 45

Poslední komentáře Komentáře

Re: skleněný efekt oken bačík 19.  10.  2009 11:29
Re: widle radek 19.  10.  2009 8:57
Re: widle honzajs82 26.  6.  2009 9:09
Win 7 Jirka 24.  6.  2009 10:25
skleněný efekt oken VfB 17.  6.  2009 19:16
Přidat příspěvek Zobrazit vše