19.  4.  2012    Windows 8

Windows 8 Gadgets: Staré miniaplikace v novém systému

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Při zobrazení plochy ve Windows 8 Consumer Preview máte k dispozici praktické miniaplikace, které nabízejí zábavu i užitečné funkce. Jak na jejich zvládnutí?

Tak jako ve Windows 7 je i ve Windows 8 ve srovnání s Windows Vista odstraněna aplikace nazvaná Postranní panel, který sloužil jako centrum nejpoužívanějších funkcí a dalších doplňků. Uživatel jej měl stále na obrazovce a obsažené miniaplikace viděl i bez toho, aby musel minimalizovat nebo zavírat ostatní okna. Ve Windows 8 (podobně jako ve Windows 7) tyto takzvané miniaplikace zůstávají, avšak již nejsou ukotveny v Postranním panelu, ale je možné je libovolně umisťovat přímo v zobrazení plochy.

Jak přidat výchozí miniaplikace

Ve výchozím nastavení na ploše nenajdete žádné miniaplikace zobrazené, nicméně můžete libovolné z předpřipravených přidat velice jednoduše. Stačí, abyste klepli pravým tlačítkem myši do volné oblasti plochy a ze zobrazené nabídky zvolili příkaz Gadgets.

mini.png
I klasické rychlé poznámky mají ve Windows 8 podobu miniaplikace

Automaticky se tak otevře okno s nabídkou miniaplikací, libovolnou z nich lze na plochu jednoduše umístit technikou táhni a pusť. Zde je přehled výchozích, které si v aktuální testovací verzi Windows 8 Consumer Preview můžete snadno a rychle přetáhnout na plochu:

  • Calendar – jednoduchý kalendář, který zobrazuje aktuální datum.
  • Clock – miniaplikace určená pro práci s časem. Dovoluje nastavit a zobrazit hned několik hodin, například v různých časových pásmech a v odlišných grafických provedeních. Na výběr máte k dispozici celkem sedm odlišných variant zobrazení jednotlivých hodin.
  • CPU Meter – po přidání této miniaplikace získáte základní přehled o vytížení procesoru a zaplnění operační paměti. Jedná se o „tachometrové“ zobrazení, které doplňuje přesný údaj v podobě procent.
  • Currency – dovoluje přepočítávat hodnotu financí mezi různými měnami podle aktuálního kurzu. K dispozici jsou všechna důležitá platidla a platné kurzy jsou získávány online přímo z Internetu.
  • Headlines – aplikace poskytující jednoduché prohlížení kanálů RSS a čtení obsažených zpráv. Uživatel tak pro tuto činnost nemusí provozovat samostatnou aplikaci, ty však zase na druhou stranu zpravidla poskytují širší možnosti použití a nastavení.
  • Picture Puzzle – kdo by neznal klasickou „Patnáctku“, tedy hru, kde je zapotřebí uspořádat čísla od jedné do patnácti přesouváním původně promíchaných částí. Obrázková skládanka je obdoba běžné „Patnáctky“, nicméně tentokráte v líbivější grafické podobě, kde můžete skládat obrázek. K dispozici je přitom několik různých předdefinovaných vizuálních motivů.
  • Slide Show – jednoduchá miniaplikace dovolující automatické promítání vybraných obrázků.
  • Weather – okamžitá předpověď počasí přímo na uživatelově ploše Windows 8.
miniapl.png
Možnost výběru a použití miniaplikací z výchozí sady Windows 8 Consumer Preview

Praktické externí miniaplikace

Nejrůznější miniaplikace nepotřebujete do té doby, než některé z nich vyzkoušíte. Opravdu, rychle si na ně zvyknete a vše důležité máte hned po ruce. Přehled miniaplikací můžete nalézt na stránkách Microsoftu, otestovali jsme je však za vás a vybrali některé praktické.

SearchBud

Díky SearchBud můžete web prohledávat opravdu rychle, podporuje totiž nejen Google a další vyhledávače, ale také například přímé dotazy na Wikipedii, YouTube a další. Miniaplikací tohoto druhu existuje nespočet, avšak SearchBud si drží kompaktní vzhled a okamžité zobrazení výsledků. V nastavení si můžete mírně poupravit vzhled a jednotlivé grafické prvky. 

WeatherBug

Gadgetů pro předpověď počasí a zobrazení informací o jeho aktuálním stavu existuje nespočet, WeatherBug ale patří mezi špičku. Všechny údaje jsou zobrazeny velice přehledně, rychle se aktualizují a nechybí ani střednědobé předpovědi.

SysInfo

Kompletní informace o systému, tak by se dalo shrnout poslání miniaplikace SysInfo. Velice rychle zjistíte, nakolik jsou vytížené systémové prostředky, můžete si nastavit styl zobrazení a filtrovat jednotlivé podrobnosti. Dá se říct, že tato miniaplikace řeší roztříštěnost podobných údajů po celém systému Windows 8. 

PowerDo

Takzvaných „ToDo listů“, tedy seznamů úkolů si můžete nainstalovat hned několik. Proč se tedy vyplatí sáhnout právě po PowerDo? Výhodou je velice jednoduché použití, které však nebrání v tom, abyste úkolům přiřadili různou důležitost. Ke každému z nich zároveň můžete připojit datum splnění, a když je konečně hotov, stylově si jej odškrtnout. 

Uvedené miniaplikace patří mezi populární, které další v praxi používáte vy? Nebo dáváte přednost jinému typu "widgetů"? Podělte se o své zkušenosti a doporučte praktická rozšíření ostatním čtenářům v diskuzi pod článkem.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 10

Poslední komentáře Komentáře

Re: Coze? Josef II 6.  11.  2012 0:14
Špatné načasování článku Radek 20.  4.  2012 7:51
Re: Widgety rypec 20.  4.  2012 7:50
miniapps VfB 20.  4.  2012 7:47
Re: Překvapení iker 20.  4.  2012 7:42
Přidat příspěvek Zobrazit vše