25.  11.  2011    Windows 8

Windows 8: Konečně vychytaný Správce úloh?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Důležitou systémovou pomůckou Windows je Správce úloh, který zobrazuje a řídí nejen aplikace či procesy. Ve Windows 8 se dočká pořádných změn – jak je zvládnout?

Správce úloh nepatří mezi běžné systémové nástroje, které by bylo možné spustit z hlavní nabídky– některé jeho části běží trvale a transparentně, protože řídí činnost operačního systému. Nejrychleji jej můžete spustit stisknutím klávesové zkratky Ctrl + Shift + Esc, tato zkratka se již vžila a zůstává zachovaná také ve Windows 8, o jejichž možnosti instalace na zkoušku jsme psali dříve.

Novinkou ve Windows 8 ve stávající testovací verzi (a pravděpodobně také v plánovaném finálním vydání) je, že hlavního Správce úloh nemůžete spustit příkazem taskmgr , tedy typicky po vložení do dialogu vyvolaného klávesovou zkratkou Win + R. Uvedeným postupem se totiž otevře pouze původní Správce úloh, kterého nyní můžete znát z Windows 7. Příkaz odpovídající novému Správci úloh (v aktuální testovací verzi nazývaný standardně Windows Task Manager) je tm. K dispozici jsou tedy obě varianty, pokud by někomu nové rozhraní nevyhovovalo, může sáhnout po původním.

01paralel.png
Vlevo původní Správce úloh (spuštěný příkazem taskmgr), vpravo novinka Windows 8 (příkaz tm)

Zásadní změny u nového Správce úloh si všimnete hned při jeho prvním otevření, jelikož úvodní okno má nový, více kompaktní vzhled. Slouží hlavě pro rychlou správu aplikací bez nutnosti zkoumat jakékoliv podrobnosti. Pokud by některá aplikace neodpovídala, zobrazí se její netypický stav právě v tomto výpisu – po klepnutí pravým tlačítkem myši na název aplikace je možné ji ukončit (End Task), vytvořit výpis do souboru (Create Dump File), otevřít umístění odpovídajícího spustitelného souboru (Open File Location), vyhledat informace na internetu (Search the web), resp. otevřít standardní dialog s údaji o vlastnostech daného spustitelného souboru (Properties).

02kontext.png
Kontextová nabídka s příkazy v základním rozhraní

Základní rozhraní Správce úloh tedy nabízí jednoduché zobrazení a rychlé úlohy, klepnutím na tlačítko More Details je pak můžete přepnout do pokročilého režimu. Windows 8 zde již kategorizují jednotlivé položky do základních skupin, k dispozici jsou tedy uceleného přehledy Applications (aplikace), Background processes (procesy běžící na pozadí) a Windows processes (procesy Windows).

Díky tomuto rozdělení rychleji najdete ten proces, který právě potřebujete, ve stávajícím Správci úloh Windows 7 jsou procesy vypsány pouze v základním seznamu, tedy bez podobného třídění. U každého z procesů nechybí přehled o vytížení procesoru, paměti, disku nebo sítě, praktickou novinkou je také grafické podbarvení podle toho, jakou část z daného zdroje proces vytěžuje – hned tak najdete typické „žrouty“, kteří vyžadují zvýšenou pozornost.

03detaily.png
Zobrazení aktuálně běžících součástí s rychlým náhledem vytížení jednotlivých systémových prostředků

Záložka Performance shrnuje výkon systému nejen v aktuálním okamžiku, ale také zpětně, z průběžně vykreslovaného grafu tedy můžete proti proudu času v délce 60 s sledovat vytížení procesoru, paměti, disku nebo síťových přenosů. Historii vytížení jednotlivými aplikacemi si můžete proklepnout také na záložce App History, v přehledu jednotlivých programů je k dispozici celkový procesorový čas, síťová data a objem zapsaných dat.

04perf.png
Podrobnosti o výkonu s detailním grafickým zobrazením

Novinkou je přímé zahrnutí záložky Startup, jež poskytuje přehled a správu automaticky spouštěných programů. Jakmile přejdete na záložku Details, získá výpis podobu přehledu procesů z aktuálního Správce úloh Windows 7. Bohužel však alespoň prozatím oproti němu v testovací verzi Windows 8 chybí možnost vybrání rozšiřujících sloupců, která nabízí ještě velké množství dalších detailů a kterou můžete ve Windows 7 aktivovat příkazem Zobrazit | Vybrat sloupce.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 17

Poslední komentáře Komentáře

Re: Oukej PavelD 27.  12.  2011 6:56
Re: Dělá to co má dělat? ooooooooo 28.  11.  2011 12:51
Re: Dělá to co má dělat? ooooooooo 28.  11.  2011 12:46
DUMP files JiVi 28.  11.  2011 7:34
Dělá to co má dělat? lucass 28.  11.  2011 7:05
Přidat příspěvek Zobrazit vše