10.  4.  2012    Windows 8

Windows 8 Sticky Notes: Poznamenejte si vše důležité

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V aktuální testovací verzi Windows 8 můžete kromě jiného nalézt i Sticky Notes. Známé "žluté papírky" slouží pro vaše poznámky, už si je však nemusíte lepit přímo na monitor.

Pokud jste si již v dřívějších Windows oblíbili miniaplikaci v podobě klasických žlutých papírků, na které můžete psát rychlé poznámky, potěší vás ve Windows 8 pojetí jako samostatného programu. Miniaplikace zde totiž nejsou ničím jiným, chovají se jako jednotlivé programy, nemají ukotvení v Postranním panelu - podobně tomu je i ve stávajících Windows 7.

Rychlé poznámky můžete ve Windows 8 Consumer Preview spustit vložením textu Sticky Notes v úvodní nabídce Start ve stylu Metro a stisknutím klávesy Enter. Zobrazení se pak přepne na pracovní plochu a nabídne vám grafické znázornění zmíněných žlutých papírků. Pro rychlé spouštění kdykoliv z plochy je doporučujeme připnout na hlavní panel. Vypnutí a opakované spuštění samozřejmě nemá vliv na stávající poznámky, zůstanou zachovány.

st1.png
Žluté papírky na ploše

Použití programu je velice jednoduché: na jednotlivé žluté papírky můžete psát libovolné poznámky, nový papírek přidáte klepnutím na symbol + na některém ze stávajících, případně klávesovou zkratkou Ctrl + N. Žluté papírky můžete po obrazovce také přemisťovat, a to technikou táhni a pusť po klepnutí do horního pruhu libovolného z nich. Jakmile již poznámku ne potřebujete, můžete celý papírek odstranit klepnutím na symbol křížku v jeho pravém horním rohu, resp. zkratkou Ctrl + D.

st2.png
Výběr barvy

Velice praktické je automatické převedení adres do podoby odkazu, který pak můžete následovat klepnutím za současného stisknutí klávesy Ctrl. Pokud vám typická žlutá barva papírků zobrazených na ploše monitoru nevyhovuje, můžete ji jednoduše změnit po klepnutí pravým tlačítkem myši. V místní nabídce, kterou takto vyvoláte, pak máte na výběr z pěti dalších barev. Sticky Notes navíc dovolují pracovat se schránkou, a tak není problém jednotlivé texty označit a kopírovat. K dispozici je také možnost psát písmo kurzívou (zkratka Ctrl + I), tučně (Ctrl + B), s podtržením (Ctrl + U), efektem přeškrtnutí (Ctrl + T) nebo formou odrážek klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + L (opakovaným použitím lze vybrat různé odrážky, resp. číslované seznamy).
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 3

Poslední komentáře Komentáře

! Abc 25.  9.  2013 1:52
?? Abc 25.  9.  2013 1:39
Nevýhoda Ruda 11.  4.  2012 9:04
Přidat příspěvek Zobrazit vše