13.  4.  2009    Windows XP  |  Windows Vista

Windows Vista a XP: Kam to proboha schovali?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Rozdíly v ovládání obou verzí byly a jsou markantní, řada nastavení je ukryta jinde, případně úplně chybí. Která nastavení zmizela a jaká se kam přesunula?

Nejen v naší Poradně se čas od času objeví dotaz v následujícím stylu: „Ve Windows XP jsem to dělal takto, ve Windows Vista nemohu nastavení najít.“ Jako odpověď na některé z nich vybíráme základní přesuny nastavení a jejich zjednodušení/ztížení mezi systémy, existuje ale celá řada dalších. Jak ovládání Windows XP a Vista vyhovuje vám, které změny a cesty k jednotlivým volbám vás (ne)potěšily? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

Zadávání příkazů v dialogu Spustit

Ve výchozí instalaci chybí v nabídce Start dialog Spustit pro zadávání příkazů k vykonání a spouštění programů, pokud jej chcete vrátit, je zapotřebí následovat vlastnosti nabídky Start a přímo jej zde povolit. Toto „schování“ má však důvod, který řada uživatelů nevyužívá: pro vkládání příkazů lze využít přímo pole Zahájit hledání.

Vypnutí síťové ikony po připojení

Pokud máte stálé připojení k internetu, kde nemusíte tak často po očku sledovat jeho stav v pravém dolním rohu obrazovky, lze ve Windows XP tuto notifikační ikonu vypnout ve vlastnostech adaptéru. Ve stejném dialogu ve Windows Vista tato a přilehlá možnost úplně chybějí. Abychom pravdu řekli, nevíme, jestli se někam přesunula, nebo úplně zmizela.

pripojeni.png
Vlevo aktuální možnosti nastavení ve Vistě, vpravo původní volby Windows XP

Nastavení času vs. jeho nastavování

Kapitolu samu o sobě do určité míry představuje nastavení data a času. Ve Vistě nejde ani tak o to, že by funkce nebyla snadno dohádatelná, spíš je až zbytečně zdlouhavá. Ve Windows XP jednoduše poklepete na zobrazení hodin v pravém dolním rohu a už můžete zadat nový čas. Nikoliv tak ve Windows Vista: klepnutí levým tlačítkem myši, výběr možnosti Změnit nastavení data a času, stisknutí tlačítka Změnit datum a čas, potvrzení Nástroje řízení uživatelských účtů, a teprve nyní možnost zadání nového času. Vždyť je o vcelku jednoduchý úkol, tak proč se k němu tak zkomplikovala cesta?

Změna velikosti písma prvků Windows

V závislosti na rozlišení si někteří uživatelé mění velikost písma vybraných prvků oken, přitom ale zůstává původní rozlišení. Ve Windows XP stačí klepnout na plochu a po následování příkazu Vlastnosti jsou již základní velikosti dostupné na záložce Vzhled. Ve Windows Vista je nabídka změněná, v sekci Individuální nastavení v Ovládacích panelech přibyl příkaz Upravit velikost písma (DPI), který skrývá detailnější nastavení – po jeho zvolení lze nastavit prakticky libovolnou velikost zadáním vlastního DPI. Původní možnost XP tak uživatelé nenajdou, ale při detailnějším zkoumání objeví tuto detailnější variantu.

dpi.png
Vylepšené nastavení velikosti písma ve Windows Vista

Vylepšená správa výchozích ikon

Páté srovnání „kam to schovali“ věnujeme opačnému směru, i ve Windows Vista totiž najdete možnosti, které se dřív řešily krkolomně pomocí registru. Jednou z nich je například určení výchozích ikon, které se mají zobrazovat na ploše, v čele s Košem. Pro zobrazení/skrytí stačí na plochu klepnout pravým tlačítkem myši a následovat příkazy Přizpůsobit | Změnit ikony plochy. V novém dialogu si pak již vyberete, které ikony se mají zobrazit. Po přechodu z Windows Vista na XP byste hledali déle a marně, odpovídající úkol se zpravidla plnil editací registru.

Patříte mezi uživatele, kteří na ovládání Visty oproti XP spíše nadávají, nebo vám zjednodušilo práci? Která nastavení a funkce vám (ne)vyhovují, vypínáte hned UAC a další inovace Visty? Přispějte do diskuze pod článkem.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 49

Poslední komentáře Komentáře

Netušíte prosím, jestli se dá u Vist... Martin 17.  8.  2009 14:25
vista Alena 19.  4.  2009 10:49
Powertoys for XP Kofola 17.  4.  2009 8:40
Re: Zlo VfB 15.  4.  2009 7:43
Vypnutí síťové ikony po připojení mikrom 14.  4.  2009 11:58
Přidat příspěvek Zobrazit vše