Windows XP

Windows XP

Přestože jsou Windows XP už docela zastaralým systémem, stále většině běžných uživatelů k práci zcela postačí. Poradíme vám, jak s Windows XP pracovat co nejefektivněji a také na co si dát pozor především z hlediska bezpečnosti.

Sledujte Živě.cz na Facebooku
Windows XP

Jak pracovat s Mapou znaků

Potřebujete čas od času do dokumentu vložit speciální symbol, který se nevyskytuje na klávesnici, nebo je jeho zadání pomocí klávesnice poněkud problematické? Pak právě pro vás je určen speciální program Mapa znaků , který je standardní součástí operačního systému Windows .

3.  8.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak používat Správce úloh systému Windows

Potřebujete zjistit bližší informace o výkonu počítače, zobrazit seznam spuštěných programů či procesů nebo ověřit stav připojení k síti? Tyto a mnohé další údaje zjistíte pomocí programu Správce úloh , který je standardní součástí operačního systému Windows XP .

2.  8.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak zrychlit systém Windows 98

Za pomalý chod systému může většinou jeho nesprávné nastavení, nedostatek volného místa na disku nebo plno nepotřebných programů, které automatickým spouštěním při startu Windows zbytečně zabírají volné systémové prostředky. Jak tyto problémy vyřešit a vrátit počítači zapomenutý výkon?

18.  7.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak zvýšit výkon Windows XP

Zdá se vám váš počítač pomalý? Zkuste omezit různé vizuální efekty, které jsou ve výchozím nastavení Windows aktivní, nebo čas od času spustit některé systémové nástroje, pomocí nichž je možné Windows XP jednoduše přepnout na vyšší výkon.

17.  7.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak na ploše zobrazit oblíbenou fotografii

Máte na pevném disku uloženou oblíbenou fotografii, kterou byste chtěli mít stále na očích? Upravte si ji v libovolném grafickém editoru a upravený obrázek si nastavte jako pozadí pracovní plochy.

4.  7.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak si přizpůsobit hlavní panel a nabídku Start

Nedostává se vám na hlavním panelu místa pro tlačítka spuštěných programů? Chtěli byste v nabídce Start upravit počet zástupců nejčastěji spouštěných programů nebo vymazat seznam naposledy otevřených dokumentů?

3.  7.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak přeinstalovat Windows XP

Často se v diskuzích objevuje dotaz, jak přeinstalovat Windows XP, případně i s formátováním disku. Připravil jsem pro vás podrobný návod s obrázky z instalace.

6.  6.  2006 | Martin Reichman | 5

Windows XP

Jak vyhledávat ve Windows

Ne každý uživatel má na pevném disku takový pořádek, aby vždy přesně věděl, v jaké složce je uložený soubor, se kterým by chtěl pracovat. Pokud se i vy občas potýkáte s problémem, kdy nevíte, kam jste včera uložili ty zajímavé obrázky z internetu nebo dokument, který si přejete vytisknout, je právě pro vás určena funkce Najít .

28.  4.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak správně na místní a jazykové nastavení

Nevyhovuje vám standardní zobrazení kalendářního data, času, peněžních hodnot, nebo čísel ve Windows XP ? V  Ovládacích panelech naleznete modul Místní a jazykové nastavení , kde si můžete všechny tyto položky přizpůsobit.

25.  4.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak změnit vzhled Windows k lepšímu

I když jsou možnosti změny vzhledu Windows 98 ve srovnání s  Windows XP značně omezené, můžete standardní šedý vzhled alespoň na Vánoce nahradit něčím stylovějším.

19.  4.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak efektivně pracovat se schránkou Windows XP

Práci se soubory v  Průzkumníku Windows nebo práci s textem si můžete výrazně usnadnit, pokud budete používat schránku Windows . Její ovládání je naprosto jednoduché – stačí si zapamatovat tři klávesové zkratky. To je vše, co budete pro ovládání schránky potřebovat.

18.  4.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak zabezpečit přihlášení k systému

Mnoho uživatelů Windows 98 zajímá způsob, jak zabezpečit přihlášení k systému, aby jej nebylo možné obejít stisknutím tlačítka Storno nebo klávesy Esc . Chcete-li operační systém nastavit tak, aby se k němu mohli přihlásit pouze uživatelé, kteří znají uživatelské jméno a heslo, vyzkoušejte tento postup.

2.  4.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak si nadefinovat vlastní pozadí složek

Víte o tom, že ve Windows 98 si můžete kromě obrázku na ploše nastavit také vlastní pozadí ve vybraných složkách, které se zobrazí místo obyčejné bílé výplně? Máte-li na disku nějaký pěkný obrázek, pusťte se směle do nastavování.

27.  3.  2006 | Jakub Podlucký | 1

Windows XP

Jak efektivně zvýšit výkon Windows 98

Pro zvýšení rychlosti počítače mnohdy stačí udělat málo – uvolnit více volného místa na disku, zakázat různé animace a efekty, upravit nastavení Windows a čas od času spustit potřebný systémový nástroj. Vyzkoušejte provést pár následujících rad – možná, že i váš starší počítač chytne „druhý dech“.

16.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak zařadit ve Windows XP vyšší rychlost

Vysunutí nabídky Start a spuštění Průzkumníka Windows trvá příliš dlouho, o celkové době načítání systému ani nemluvě. Zdá se vám váš počítač pomalý? Poradíme vám několik způsobů, jak Windows XP přepnout na vyšší výkon.

15.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak správně změnit nastavení spořiče obrazovky

Pokud delší dobu nepracujete s počítačem, měl by se automaticky spustit spořič obrazovky. Windows 98 jich v základním nastavení nabízí hned několik – stačí si jen vybrat ten, který se vám bude líbit. Pomocí spořiče obrazovky také můžete jednoduše ochránit počítač před použitím neoprávněným uživatelem.

7.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak správně zabezpečit Windows XP

Pokud nechcete, aby se ve vašem počítači „zabydlel“ počítačový vir, škodný program, nebo si vaším diskem procházel neoprávněný uživatel, je třeba systém Windows řádně zabezpečit.

6.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak změnit systémové zvuky

K některým akcím programů a systému jsou přiřazeny zvuky, které se při dané akci přehrají. Jedná se například o spuštění Windows, vysypání koše, oznámení o nové poště nebo zahájení navigace. Mnoho dalších systémových zvuků si však můžete nastavit sami nebo ty předdefinované jednoduše změnit.

2.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak z baterie v notebooku získat co největší výdrž

Uživatelé s přenosným počítačem vědí, jak důležité je hospodařit s baterií, když notebook není napájen z elektrické sítě. Každá minuta, kdy notebook běží zbytečně, se projeví na nižší kapacitě baterie, takže při následné práci baterie vydrží kratší dobu. Přitom stačí jen správně nastavit možnosti napájení.

1.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Windows XP

Ovládání počítače pomocí klávesnice

Ještě před několika málo lety, kdy byste myš u počítačů hledali jen stěží, se většina programů ovládala zadáváním speciálních příkazů - prostřednictvím klávesnice nebo stisknutím určitých klávesových kombinací. Většina klávesových zkratek je podporována i v nejnovějších programech, kde dokonce přibyly nové kombinace. Ovládání počítače pomocí klávesových zkratek je prostě rychlejší!

25.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak zefektivnit práci s Windows

Každý uživatel bude určitě souhlasit, že myš je na rozdíl od klávesnice „více od ruky“. Naučíte-li se ovládat počítač pomocí klávesnice, brzy uvidíte, jak svou práci s Windows a některými programy zefektivníte.

24.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak zabránit zapomenutí hesla

Windows XP obsahují zajímavou funkci, pomocí níž můžete předejít problémům se zapomenutím hesla. Stačí si vytvořit speciální disketu pro obnovení hesla, prostřednictvím které je možné nastavit nové heslo bez asistence správce počítače.

19.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak pečovat o pevný disk

I na pevném disku domácího počítače jsou mnohdy uložena drahocenná data, o která byste jistě neradi přišli. Proto se určitě vyplatí se pevnému disku věnovat – stačí jednou za čas spustit některé systémové nástroje. Disk se vám za to odvděčí nejen vyšší spolehlivostí, ale také vyšší rychlostí, což můžete pocítit i na celkovém výkonu počítače.

14.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak pracovat s archivy ZIP ve Windows XP

Kromě dalších novinek oproti starším verzím ve Windows XP naleznete jednoduchý nástroj pro práci s archivy, takže si pro rozbalení souborů ve formátu ZIP nemusíte do systému instalovat žádný další speciální program.

7.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Nastavení hlavního panelu a nabídky Start

Obvykle v dolní části obrazovky se po celou dobu práce se systémem nachází hlavní panel, jehož nedílnou součástí je i nabídka Start. Jak si tyto dvě položky upravit k obrazu svému?

6.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak správně odinstalovat programy

Řada začínajících uživatelů nerozlišuje rozdíl mezi odstraněním a odinstalováním programu. V obou případech jde o vymazání programu ze systému, rozdíl však spočívá v tom, co všechno pouhým vymazáním programu oproti jeho odinstalování ze systému (ne)odstraníte.

31.  1.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak zálohovat stav systému

Windows XP obsahují zajímavou funkci Obnovení systému , pomocí níž si můžete v době, kdy systém běží naprosto bezchybně, zálohovat jeho stav. Jak si takový nový bod obnovení vytvořit a v případě pozdějších problémů s Windows jej využít?

30.  1.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jednoduché nastavení počítače

Pro nastavení systému Windows a vlastně celého počítače slouží Ovládací panely , které se skládají z několika desítek modulů. Každý modul slouží k nastavení dané oblasti a je zastoupen vlastní ikonou. Jak si Ovládací panely přizpůsobit a jak o nich zjistit co nejvíce?

2.  1.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Změna zobrazení souborů ve složkách

Průzkumník Windows 98 nabízí několik možností zobrazení položek v procházených složkách. Zvolením správného zobrazení si můžete velice usnadnit orientaci v uložených položkách, a to zejména ve složkách, v nichž máte uloženo velké množství souborů.

18.  12.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Změna nastavení klávesnice

Chcete do systému nainstalovat další rozložení klávesnice, nebo si přepínání mezi rozloženími usnadnit? Potřebujete změnit nastavení opakování znaků či rychlost blikání ukazatele?

12.  12.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak na automatickou aktualizaci Windows

Jak stará pravda říká, nikdo není dokonalý a i v systému Windows se občas najde nějaká chyba, kterou je třeba opravit. Pokud máte kvalitní rychlé připojení k internetu, nemusíte se s Windows XP o aktualizaci starat – stačí jednoduché nastavení a systém si bude sám kontrolovat dostupnost nových aktualizací a nabízet je ke stažení.

6.  12.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Zabezpečení složek a souborů

Na jednotkách, které používají souborový systém NTFS , je možné jednoduše nadefinovat přístupová práva všech uživatelů. Můžete tak snadno nastavit, co všechno si určitý uživatel může s danou položkou dovolit.

3.  12.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak zjistit základní informace o počítači

V některých chvílích (např. když máte s počítačem problémy) je důležité znát systémové informace . Většina těch podstatných je roztroušena takřka po celém systému. Chcete-li však zobrazit jejich souhrn, je nejvhodnější sáhnout po programu Systémové informace.

1.  12.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak rychle nastavit myš

Pro snadné a rychlé ovládání celého operačního systému Windows a dalších nainstalovaných programů slouží počítačová myš, která je již delší dobu standardním vybavením každého počítače. Víte o tom, že myš můžete nastavit podle vlastní potřeby?

26.  11.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Nastavení spořiče obrazovky

Když se na delší dobu vzdálíte od počítače, zobrazí se po několika minutách místo plochy a programů, s nimiž jste pracovali, spořič obrazovky. Pokud se vám standardní spořič nelíbí, můžete jej vyměnit za jiný.

14.  11.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Přehrávání hudebních CD ve Windows 98

Operační systém Windows 98 je sice po multimediální stránce o poznání méně vybavený než Windows XP, přesto obsahuje program pro přehrávání hudebních cédéček. K tomu, abyste na počítači mohli přehrávat hudební disky, nepotřebujete pouze správně zapojenou zvukovou kartu a reproduktory.

14.  11.  2005 | Ivo Kocera


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky