Jedním z často používaných (ale nepříliš praktických) řešení jen před vypnutím prohlížeče vygenerovat soubor s oblíbenými záložkami, ukládat jej na flashdisk a po zapnutí prohlížeče v jiném počítači jej nahrát. Avšak existuje elegantnější řešení. Jmenuje Xmarks (znát jej můžete i pod názvem Foxmarks) a je dostupné pro všechny čtyři hlavní světové prohlížeče: Internet Explorer, Firefox, Chrome a Safari – z velké pětky chybí jen Opera, do níž se rozšíření teprve chystá.

Přihlášení do služby Xmarks
Instalace zmíněného rozšíření je jednoduchá. Na stránce download.xmarks.com naleznete verzi přímo pro váš prohlížeč – stránka sama detekuje, jaký používáte, a dle toho vám nabídne instalaci rozšíření. Pokud pro váš prohlížeč není rozšíření k dispozici, zobrazí se výpis všech dostupných prohlížečů.
Při instalaci je potřeba vytvořit si účet, nebo se přihlásit k již existujícímu. Při první instalaci si tedy vytvoříte nový účet, při dalších instalacích v jiných prohlížečích či počítačích už se přihlásíte do existujícího účtu. Všechna vaše data pak budou párována k jednomu účtu.
Po přihlášení si vybíráte nastavení prvotní synchronizace:
- Sloučení záložek prohlížeče se serverem, nejdříve v počítači (Merge bookmarks with server, starting with this computer)
- Sloučení záložek prohlížeče se serverem, nejdříve na serveru (Merge bookmarks with server, starting with the server)
- Ponechat záložky na serveru, nahradit jimi ty v prohlížeči (Keep bookmarks on the server; discard those on this computer)
- Smazat záložky ze serveru, nahradit je těmi z prohlížeče (Discard bookmarks on the server; keep bookmarks on this computer)

Synchronizace se serverem je v plném proudu
Synchronizace pouze při instalaci by ale postrádala smysl, automaticky se tak Xmarks aktualizují při každém vypnutí prohlížeče. Ale synchronizovat je můžete kdykoliv – stačí na tuto možnost kliknout v nastavení, či si na lištu prohlížeče vynést toto tlačítko (jak na to je popsáno v minulém díle našeho seriálu).

Nastavení služby je v každém prohlížeči stejné
Jako většina rozšíření i toto obsahuje nastavení, kterým si jej můžete přizpůsobit k obrazu svému. Výhodou je, že v rámci různých prohlížečů využíváte to samé rozšíření, rozestavení ovládacích prvků je tak všude stejné a nemusíte stejné nastavení provádět odlišnými způsoby v různých prohlížečích. V nastavení si můžete vybrat, co vše budete chtít synchronizovat (záložky, historii, otevřené panely, hesla), případně z něj obnovit dřívější verzi záložek.

V Chrome si můžete otevřít panel, který máte právě otevřen ve Firefoxu
Základní Xmarks je samozřejmě zdarma, můžete si však za dvanáct dolarů ročně koupit i rozšířenou verzi. Ta obsahuje delší dobu zálohy dat i možnost synchronizace s mobilními aplikacemi – podporuje Android, Apple iOS a BlackBerry. Mně osobně zde ale chybí možnost synchronizace s Operou Mobile či Symbianem S60.
Rozšíření Xmarks bylo v roce 2010 koupeno společností LastPass, které provozuje stejnojmené rozšíření. To je funkčně podobné Xmarks, avšak synchronizuje poněkud odlišnou oblast. Pass v názvu rozšíření odkazuje na angliké slovo password – heslo. Už víte? Ano, LastPass je správce hesel. Blíže se na toto rozšíření podíváme v samostatném dílu.
Xmarks využije i ten, kdo nepotřebuje sdílet záložky mezi více počítači. Někdy se může stát nehoda a vy přijdete o data uložená ve vašem počítači. Při použití Xmarks jsou vaše oblíbené stránky uloženy na vzdáleném serveru, odkud si je můžete kdykoliv obnovit.