15.  8.  2012    Programy  |  Vyzkoušejte

yWriter: Jak na psaní románů na počítači?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Psaní v klasických kancelářských programech nemusí být pro tvůrčí mysl vždy ideální. Zvlášť pokud píšete román, přeskakujete kapitoly, přesouváte postavy atd. Na to je lepší yWriter.

Pokud píšete scénář, knihu, povídku nebo jakékoli jiné podobné invenční texty, pak se vám zalíbí šikovný a bezplatný pomocník v podobě programu yWriter. Ten je přímo přizpůsoben tomuto způsob psaní, takže díky němu neztratíte přehled o kapitolách, příběhové linii, obsazení postavami a spoustě dalšího.

Neanglicky mluvícím uživatelům udělá yWrite jistě radost tím, že obsahuje českou lokalizaci. Ta sice není příliš podařená, místy má problémy se zobrazením diakritiky a někde chybí úplně, nicméně pro orientaci stačí a neangličtinář za ni bude vděčný. Váš první krok tak povede směrem ke změně jazyka v záložce Localise a dále Choose Language, kde zvolíte češtinu.

sshot-1.png
Čeština obsah pokulhává, nicméně začátečníkům usnadní práci

Pro začínajícího uživatele je dále vhodné zapnout průvodce novým projektem, kterého najdete v záložce Projekt. Zde v několika krocích vyplníte název díla, jméno autora, cílovou složku pro ukládání. Pak už se můžete věnovat struktuře románu, scénáře nebo prostě knihy bez bližšího určení.

Kapitoly, scény, postavy

Hlavní okno programu je rozděleno do několika polí. Jedno úplně vlevo poskytuje seznam kapitol, druhé pole podle zvolené záložky nabízí náhled do jednotlivých scén ve vybrané kapitole, do poznámek k projektu, na participující postavy, na místa děje či na předměty používané v ději.

sshot-2.png
Přehled nového projektu se všemi přidruženými detaily

Přidávání a editace jednotlivých položek můžete provádět jak přímo v seznamu u záložek, kdy kliknutím pravým tlačítkem myši zobrazíte menu a vyberete požadovanou akci (přidat novou, editovat stávající), tak v hlavním ovládacím panelu aplikace, který je opět roztříděn podle sekcí na scény, postavy atd.

sshot-3.png
Přidání nové scény a její úprava

Přehled do detailu

Trpělivou prací a správným zadáváním informací získáte velice dobrý přehled o tom, co je např. obsahem této části, jaká je dějová zápletka, které postavy se vyskytují v kapitole 6, jaké mají u sebe rekvizity či oblečení, v jakém prostředí se děj odehrává, co hlavní hrdina udělal a co bude poté následovat apod.

sshot-4.png
Přehled vývoje v čase 

Hlavním pomocníkem se tak stane okno s dějovou linkou, které lze nalézt v záložce Nástroje pod položkou Storyboard, kde pomocí poznámek zaznamenáváte hlavní události konkrétní části textu. yWrite Také obsahuje celou řadu podpůrných nástrojů určených k zálohování, zvýšení přehledu o vaší činnosti, exportu díla, plánování psaní atd. Program tak rozhodně strojí za vyzkoušení, pokud to myslíte se psaním vážně.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 12

Poslední komentáře Komentáře

Re: opravená čeština x 11.  9.  2012 22:15
Re: opravená čeština Heimann 23.  8.  2012 13:09
Re: Export z yWriteru mungo 16.  8.  2012 18:00
Re: opravená čeština VfB 16.  8.  2012 14:11
Vetveny pribeh Hired 16.  8.  2012 12:36
Přidat příspěvek Zobrazit vše