3.  12.  2005    Windows XP

Zabezpečení složek a souborů

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Na jednotkách, které používají souborový systém NTFS , je možné jednoduše nadefinovat přístupová práva všech uživatelů. Můžete tak snadno nastavit, co všechno si určitý uživatel může s danou položkou dovolit.

1Ve Windows XP Home Edition a ve výchozím nastavení verze Professional je možné požadovaný soubor nebo složku ostatním uživatelům jednoduše zpřístupnit přetáhnutím do složky Sdílené dokumenty, kterou naleznete ve složce Tento počítač. Tato složka je automaticky nastavena tak, aby do ní měl přístup každý uživatel. 2Jestliže chcete některou ze složek ve vašem uživatelském profilu označit jako soukromou, to znamená, že její obsah a obsah podsložek nebudou moci ostatní uživatelé zobrazit, klepněte na složku pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Sdílení a zabezpečení. Zůstaňte na kartě Sdílení, v části okna Místní sdílení a zabezpečení aktivujte zatržením položku Soukromá složka a klepněte na tlačítko OK. 3Pokud máte ve Windows XP Professional aktivní rozšířené nastavení sdílení a zabezpečení, můžete u každého uživatele nebo skupiny uživatelů podrobně nastavit jejich oprávnění pro práci s danou položkou. Na požadovaný soubor nebo složku klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Sdílení a zabezpečení. 4Klepněte na kartu Zabezpečení a v horní části okna označte uživatele, jehož přístupová práva si přejete změnit. Pokud zde požadované jméno nenaleznete, stiskněte tlačítko Přidat, jméno vepište do políčka Zadejte názvy objektů k výběru a stiskněte OK. 5V seznamu níže navolte vybranému uživateli patřičná oprávnění. U činnosti, kterou mu chcete povolit, zatrhněte políčko ve sloupci Povolit. Jestliže chcete uživateli danou činnost odepřít, zatrhněte políčko ve sloupci Odepřít. Provedené změny uložte klepnutím na tlačítko OK. 6Pro bližší informace o nastavení zabezpečení klepněte do seznamu Oprávnění pro uživatele pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Co je to? Tím se zobrazí krátká bublinová nápověda – pokud v ní klepnete na odkaz Oprávnění, otevře se okno nápovědy s podrobným popisem nastavení.
TIP: Jak ve verzi Professional aktivovat podrobné nastavení sdílení a zabezpečení? Otevřete Tento počítač a přejděte do nabídky Nástroje a Možnosti složky. Klepněte na kartu Zobrazení a v části okna Upřesnit nastavení zrušte zatržení u položky Použít zjednodušené sdílení souborů. Provedené změny uložte klepnutím na tlačítko OK.
TIP: Jaký souborový systém používá daná jednotka? Ve složce Tento počítač klepněte na požadovanou jednotku pevného disku pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti. Na záložce Obecné se zaměřte na položku Systém souborů. Je-li u ní uveden údaj NTFS, je vše v pořádku a nastavení zabezpečení je možné provést. V opačném případě, kdy jednotka používá souborový systém FAT, se budete muset bez této funkce obejít.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře