11.  5.  2009    Windows XP  |  Windows Vista

Zabraňte zpomalení načítání souborů ve Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Rezervováním většího prostoru pro tabulku MFT můžete zabránit její fragmentaci a snížení výkonu souborového systému NTFS. Jak na to?

boxdisk.PNGSouborový systém NTFS používá tabulku MFT (Master File Table) k ukládání informací o složkách a souborech. I ten nejmenší soubor je v ní zaznamenán. Zajištěním, že na disku bude dostatek prostoru pro tabulku MFT, můžete výrazně zvýšit výkon systému. Tím totiž dosáhnete nižší fragmentace tabulky MFT, což je velmi důležité, neboť nástroj Defragmentace disku nedokáže defragmentovat prostor používaný právě tabulkou MFT.

Ve výchozím nastavení se pro tabulku alokuje 12,5 % prostoru oddílu disku. To může být dostačující, pokud máte malý oddíl, nebo menší množství souborů. Pokud ne, pak je na místě následující trik. Jestliže tedy plánujete uchovávat tuny malých souborů (řekněme velikostí pod 8 kB), pak může vaší tabulce MFT dojít v oddílu disku místo dříve, než dojde volné místo fyzicky. Výsledkem bude obávaná fragmentace tabulky MFT.

Pokud chcete prostor vyhrazený tabulce MFT zvětšit, použijte utilitu fsutil a parametr mftzone. V příkazovém řádku zadejte následující příkaz:

fsutil behavior set mftzone č

Pozor: Nastavení velikosti alokace místa pro tabulku MFT je třeba provést před vytvořením samotného oddílu.

Č zde reprezentuje jednu z následujících hodnot:

  • 0 – nenastaveno, použije se výchozí hodnota.
  • 1 – alokuje se 12,5 % prostoru oddílu.
  • 2 – 25 %
  • 3 – 37,5 %
  • 4 – 50 %

Dostačující by měla být hodnota 2, čímž navýšíte vyhrazené místo pro tabulku MFT dvakrát. Samozřejmě to znamená, že jste ztratili 12,5 % místa oddílu disku pro uložení souborů samotných. Vyšší hodnoty se proto vyplatí jen v případě obrovského množství souborů.

Postup je následující:

  1. V příkazovém řádku spusťte uvedený příkaz.
  2. Restartujte systém.
  3. Vytvořte oddíly, které potřebujete.

Závěrem ještě vysvětlení oficiální dokumentace Microsoftu:

Hodnota přibližně určuje počáteční velikost tabulky MFT a zóny MFT u nového svazku a nastavuje se při připojení jednotlivých systémů souborů. V souvislosti s průběžným využíváním místa ve svazku systém NTFS přizpůsobuje místo vyhrazené pro další zvětšování tabulky MFT. Je-li již velikost zóny dostatečná, nedochází k novému vyhrazení plné velikosti zóny MFT. Vzhledem k tomu, že zónu MFT tvoří souvislé místo za tabulkou MFT, při zaplňování místa se tato zóna zmenšuje.

K původní hodnotě se vrátíte následujícím příkazem:

fsutil behavior set mftzone 1
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 5

Poslední komentáře Komentáře

Re: MFT a velikost disku snake 12.  5.  2009 6:54
CHYBA - WinXP umí defragmentovat MFT NYU 11.  5.  2009 17:31
MFT a velikost disku abbe 11.  5.  2009 12:20
Re: MS vysvetleni Lax 11.  5.  2009 9:48
MS vysvetleni Amarok 11.  5.  2009 9:11
Přidat příspěvek Zobrazit vše