Windows jsou fajn, dokud fungují. Postupem času se nejen zpomalují, ale dochází také k více či méně odůvodněným chybám a pádům. Nejmenší problém je, pokud dojde k trablům, jež lze opravit přímo v systému, případně spuštěním v nouzovém režimu. Jakmile se ale setkáte s tragickým koncem, kdy Windows nelze nabootovat, disk je poškozen nebo jinak nemůžete Windows probudit k životu, přichází čas na opravu offline. Jak obejít Windows a opravit je hezky od základu?
Univerzální postup v případě nemožnosti nabootovat Windows a dostat je zpět k životu spočívá ve spuštění speciálního bootovatelného live systému, který vám poslouží jako sbírka chirurgických nástrojů zkušenému operatérovi. Přirovnání zde platí v maximální možné míře, jelikož při opravách offline není prostor pro chyby – žádná varování Windows, žádné chráněné složky, vše máte hezky přístupné a je jen na vás, zda budete původní systém léčit až do stoprocentního ozdravení, nebo chybou přejdete k nechtěné pitvě. Zpřístupnění systému a systémového disku takovouto oklikou je tedy velice mocná zbraň, vyžaduje však nadmíru opatrné zacházení.
Článek a ukázkový tip čerpá z velkého tématu aktuálního vydání Computeru 11/10, které právě teď můžete koupit na všech běžných prodejních místech. Přinese vám patnáct detailních postupů pro záchranu dat, obnovu Windows a další offline úpravy!
Speciálních vydání a upravených instalací pro offline opravu Windows existuje celá řada, liší se především stylem svého poskládání a licencováním. Některé vyžadují licencovaná Windows, na jádro tohoto systému pak navěsí další speciální funkce a nástroje. Druhé, pro svou univerzálnost velice populární, se zakládají na různých linuxových distribucích, otevřenost šíření pak drží i ve všech přidaných modulech. Ve výsledku tak získáte kompletně zdarma dostupnou a bez omezení použitelnou digitální brašnu záchranných nástrojů, kterou můžete vypálit nebo z ní vytvořit bootovatelný flash disk. Obnovu systému zvládnete především díky Trinity Rescue Kit, který spadá do posledně zmíněné kategorie.
Záchrannou distribuci Trinity Rescue Kit (TRK) najdete na domácích stránkách projektu. TRK je navrženo speciálně pro práci s opravdu poškozenými Windows a daty systémového disku, zvládne tak například offline úpravy hesel jednotlivých uživatelů, detailní editaci registru, umožní kompletní přístup k síti, práci se soubory a diskovými oddíly a mnoho dalšího.
Jak připravit bootovací USB disk
ISO obraz TRK můžete klasicky vypálit na CD (díky velikosti jen 130 MB to nebude problém), ve Windows 7 k tomu navíc díky přímé podpoře systému nepotřebujete žádné doplňkové nástroje. Malá velikost celého balíku TRK si ale přímo říká také o vytvoření bootovatelného flashdisku, který je co do použití mnohem flexibilnější a můžete jej mít kdykoliv u sebe, navíc na něj v rámci zbývajícího volného místa dál ukládat libovolné soubory.
Příprava instalačního flashdisku pomocí nástroje Unetbootin
Pro vytvoření bootovatelného USB disku s TRK použijte zdarma dostupný prográmek UNetbootin, k dispozici je vždy v aktuální verzi na webu unetbootin.sourceforge.net. Aplikace nevyžaduje instalaci, postačí její přímé spuštění. Připravte si flashdisk či USB disk a ujistěte se, že je na něm dostatek místa pro TRK. Ostatní data vymazat nemusíte, UNetbootin si poradí i s částečně zaplněným diskem. Není ale samozřejmě vhodné použít pro tyto účely třeba disk s citlivou zálohou.
Horní část okna UNetbootin slouží pro vytvoření bootovatelného disku z několika předpřipravených distribucí, pro vaše účely proto naproti tomu vyberte možnost Obraz disku a nalistujte ISO obraz z našeho DVD. Pomocí roletové nabídky Typ zvolte Mechanika USB a prostřednictvím Zařízení nalistujte systémové označení flash disku, který chcete obohatit o TRK. Pak již jen stačí stisknout tlačítko OK a UNetbootin vše ostatní zařídí zcela sám.
Spuštění záchranného systému
Připravte si bootovací CD/DVD, nebo flashdisk. Potom můžete přistoupit k zavedení TRK. Samozřejmě si nejprve v nastavení BIOSu zkontrolujte, zda máte správné pořadí mechanik, tedy před pokusem o nahrání nefunkčního systému Windows musí být prozkoumána odpovídající jednotka, resp. připojené USB zařízení.
Hlavní obrazovka při spouštění TRK vám nabídne několik variant, v drtivé většině případů vyberte hned tu první, tedy Run Trinity Rescue Kit 3.3. Kdybyste však již řešili problém s předchozím chybným zavedením, vyberte možnosti skryté pod čísly 7 a 8, které se pokusí najít požadovanou jednotku.
Zavedení z CD nebo DVD neskrývá žádný problém, u některých USB rozhraní se však mohou vyskytnout potíže s nalezením daného disku. Poznáte to podle toho, že TRK během zavádění vypíše hlášku o nemožnosti nalezení média a požádá vás o zadání přimontovaného zařízení. Je třeba zadat označení jednotky ve formě známé linuxovým uživatelům, tedy například sdb1. A jak určit tento disk? Naleznete jej ve výpisu s chybovou hláškou o pár řádků výše, například sdb1 Kingston USB. Úspěšné spuštění Trinity Rescue Kit je zakončeno zobrazením příkazového řádku, který se nadále stane vaší nejmocnější zbraní.
Strohým vzhledem TRK po jeho zavedení se nenechte zmást, nabízí celou řadu zajímavých funkcí
TIP 1: Resetování hesla ve Windows
Jedním z častých problémů nefunkčních Windows je nemožnost přihlásit se k účtu, a to vinou zapomenutého hesla. Pokud si na své heslo do Windows opravdu nemůžete vzpomenout, nenabídnou vám sama o sobě žádnou alternativu, a tak nezbývá než použít prolomení oklikou. TRK a jemu podobné záchranné nástroje nabízejí prolomení hesla jeho resetováním, nesmíte tedy čekat, že získáte heslo v jeho původní podobě. Důvod je jednoduchý: lámání ochrany by zabralo dlouhou dobu, vy se ale přeci potřebujete jen přihlásit k původnímu účtu.
Pro práci s hesly Windows v TRK slouží příkaz winpass, který pro vás heslo odstraní, zbytek účtu a jeho nastavení však zůstanou zcela netknuté. Použití příkazu je ve tvaru winpass -u login, tedy například pro obnovení hesla účtu computer stačí zadat winpass -u computer. TRK nyní připojí dostupné pevné disky a zobrazí vám seznam nalezených instalací. Nejčastěji budete mít k dispozici právě jednu instalaci Windows, snadno ji tak v seznamu poznáte – vyberte daný oddíl vložením jeho čísla.
Prohledání diskových oddílů, které obsahují instalaci Windows
Zobrazí se výpis s přehledem účtů a dostupné volby. Nejjednodušší možností je volba 1, se kterou odstraníte stávající heslo. Možnost 2 nabízí úpravu hesla, volbou 3 lze povýšit běžného uživatele na administrátora a poslední možností odemknete zamčený účet. Stiskněte tedy na numerické klávesnici klávesu 1 a potvrďte Enterem. Pokud se zobrazí Password cleared, je heslo úspěšně odstraněno. Uložte změny stiskem klávesy Y, potvrďte Enterem a restartujte počítač.
Možnosti zpracování hesla po nalazení odpovídajícího uživatelského účtu
Čisté resetování hesla pomocí uvedeného postupu je nejen rychlé, ale také nejvíce bezpečné. Jak si můžete všimnout z nabídky akcí s daným uživatelským účtem, máte k dispozici také nastavení nového hesla (varianta 2), povýšení práv daného uživatele na administrátora (3), případně odemčení zamčeného účtu (4). Ačkoliv možnosti 2 a 3 zní lákavě, může při jejich použití dojít k poškození některých nastavení daného účtu. Proto doporučujeme čistý reset hesla a následné nastavení nového až ve Windows, běžnou cestou v Ovládacích panelech.
Resetování hesla Windows je jen jedním z praktických postupů, které najdete v novém Computeru 11/10, jenž právě dnes vychází. Pozor, TRK je mocné, ale vyžaduje opatrné zacházení! Těšit se proto v Computeru 11/10 můžete celkem na patnáct osvědčených a detailních návodů pro TRK a záchranu Windows, souborů i celých disků.