11.  11.  2010    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista

Zachraňte smazané soubory jako profíci

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Možná se vám někdy stalo, že jste si nechtěně smazali důležité soubory a potřebovali je obnovit. Díky programu Recuva je to snadné, dokonce i z paměťové karty či USB flashdisku.

Program Recuva si zdarma stáhněte z našeho webu GigaMania.cz. Ve čtvrtém okně instalátoru doporučujeme zrušit zaškrtnutí políčka Install optional Yahoo! Toolbar, jde o vyhledávací panel do webového prohlížeče, který nemusíte potřebovat.

Hledání souboru

Jakmile program spustíte, objeví se Recuva Průvodce, který vám hledání smazaného souboru usnadní. Klepněte na tlačítko Další. V následujícím okně průvodce můžete zvolit, jaký typ souboru se snažíte obnovit. Na výběr máte Obrázky, Hudba, Dokumenty, Video, Emaily a Jiné (tj. všechny soubory). Označte požadovaný typ hledaného souboru, nebo vyberte volbu Jiné, která vyhledá všechny smazané soubory, a klepněte na tlačítko Další.

05.png
Výběr typů souborů, které se mají vyhledat pro případné obnovení

V dalším okně průvodce máte možnost upřesnit, kde se daný soubor nacházel předtím, než jste jej smazali. Nejste-li si jistí, ponechte vybranou volbu Nejsem si jistý/á a Recuva bude soubor hledat v celém počítači. Dalšími volbami jsou Na media kartě (tzn. třeba USB flashdisk či paměťová karta), V mých dokumentech, V koši, anebo Ve specifickém umístění, kdy je potřeba ještě klepnout na tlačítko Prohledávat a v otevřeném okně vyhledat požadovanou složku. Až budete hotovi, klepněte na tlačítko Další.

Program je nyní připraven spustit vyhledávání – stačí klepnout na tlačítko Start. Recuva nyní začne vyhledávat. Jak dlouho to bude trvat, záleží na zvolených parametrech hledání a výkonu vašeho počítače. Pokud jste v průvodci upřesnili typ hledaného souboru a jeho poslední umístění, nemělo by hledání zabrat déle než několik vteřin. Pokud jste nebyli nijak specifičtí, může trvat několik minut.

Obnovení souboru

Po skončení vyhledávání se zobrazí okno s nalezenými soubory. Vedle nich najdete informace o velikosti, umístění atd. Důležité jsou ale především informativní barevné tečky vlevo od názvu souboru. Uvidíte-li vedle souboru zelenou tečku, máte vyhráno – je možné jej kompletně obnovit. Bude-li zde tečka oranžová, pravděpodobnost kompletní obnovy souboru se značně sníží. Červená pak pochopitelně znamená, že již daný soubor není možné obnovit (byl přepsán nějakým jiným souborem).

_08.png
Přehled souborů s informací o možnosti jejich obnovení

Projděte si seznam souborů a zaškrtněte políčko u těch, které si přejete (zkusit) obnovit. Až budete hotovi, klepněte na tlačítko Obnov. Otevře se okno Vyhledat složku, ve kterém je potřeba zvolit, kam chcete obnovené soubory uložit. Ideální je zvolit odlišné umístění, než kde se soubor nacházel před odstraněním – zvýšíte tak šanci na jeho úplné obnovení. Až budete s volbou umístění spokojeni, klepněte na tlačítko OK. Program nyní provede obnovu dat a o jejím dokončení budete informováni oknem se zprávou.

Uvedený tip čerpá z dřívějšího vydání časopisu Jak na počítač. Každý měsíc s jeho pomocí získáte sbírku rad a návodů pro Word, Excel, Windows a různé internetové služby. Aktuální číslo Jak na počítač 10/10 můžete zakoupit právě nyní!

Upozornění: Přestože existují programy jako Recuva, které dokážou zachránit smazané soubory, jejich úspěšnost není pokaždé stoprocentní. Neměli byste se na ně spoléhat jako na spasitele a raději být při vysypávání koše či trvalém mazání souborů opatrní. Důležité soubory si také bezpečně zálohujte.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře