24.  6.  2012    Internet  |  Vyzkoušejte

Začínáme se Street View: Toulky světem z pohodlí domova

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Google nedávno nabídl téměř kompletní zmapování území České republiky, každý se tak může virtuálně projít po většině našich silnic a cest. Jak na to?

Několik let projíždělo auto společnosti Google Českou republiku a zaznamenávalo své okolí. Vy se k těmto snímkům můžete dostat velice lehce přes klasické Google Mapy. Zde si standardním způsobem najdete požadované místo či adresu a na libovolném mapovém podkladě spustíte Street View.

Umisťování panáčka

Učiníte tak pomocí přetažení ikony panáčka, kterou naleznete nad jezdcem pro přibližování a oddalování map. V momentě, kdy panáčka chytnete myší, dojde k označení úseků (ulic), kde je možné využít funkce Street View, modrou barvou. Vy na vybranou ulici musíte umístit ne přímo panáčka, ale jakousi zelenou skvrnu (či stín), která se zobrazuje pod ním.

sshot-1.png
Základní zobrazení s možností použití funkce Street View

Ta v momentě, kdy se dostane nad území, kde je možné Street View zapnout, dostane pevnější obrysy a navodí podobu jakési kapky. Puštěním panáčka dojde okamžitě k zapnutí služby a místo mapy uvidíte fotografie ulice.

sshot-2.png
Přehled ulic v rámci Street View

Pohyb po ulici

Tyto fotky ale dostávají až téměř prostorový rozměr, protože se coby pomyslná postava ve virtuálním prostředí můžete otáčet a procházet. K obojímu lze využít myš i klávesnici. Šipky doleva a doprava otáčí pohledem, zatímco šipky nahoru a dolů posouvají postavu dopředu a dozadu ve vybrané ulici.

sshot-3.png
Pohled na vybrané místo s využitím Street View

Prohlížení okolí pomocí myši ovládáte chycením a potáhnutím obrazu libovolným směrem. Pohyb dopředu a dozadu je zase možný umístěním kurzoru (změněného na pohybující se kruh) někam na zem, kam se pak vaše postava přesune, nebo kliknutím na šipky zobrazené vespodu náhledu. Náhledy na budovy, parky, lidi a další objekty můžete ještě zvětšit, resp. přiblížit kliknutím levým tlačítkem myši.

Jiným a na větší vzdálenosti rychlejším způsobem přesunu je přemisťování panáčka po mapě. Ta je v základním náhledu Street View pouze malá a nenápadně ukrytá v pravém dolním rohu obrazovky, ovšem kliknutím na šipku u ní ji lze rozšířit tak, že zabírá celou spodní polovinu náhledu.

sshot-4.png
Možnost přesunu po mapě díky aktivaci náhledu ve spodní části okna

Doplňkové funkce

Jestli chcete zažít skutečně plně virtuální procházku, pak si můžete spustit Street View v plnoobrazovkovém režimu. Stačí v pravém horním rohu náhledu kliknout na příslušné tlačítko a budete mít vše fullscreen.

Výhodou Street View je, že obsahuje stejná data, co standardní mapy, takže během procházení se vám zobrazují názvy ulic, kulturních památek či třeba restaurací. Rovněž vám jsou nabízeny amatérské fotografie jiných uživatelů z místa, kde se právě pohybujete.

sshot-5.png
Vyhledání trasy pomocí specializovaného dialogu v levé části okna

Ve Street View se dá také využít známá služba vyhledání trasy. Ta se zobrazí přímo ve virtuálním světě jako barevná linie, kterou pak můžete následovat. Pokud se vám nějaké místo a pohled na něj zalíbilo natolik, že se chcete o tento dojem podělit se známými, stačí kliknout na ikonu řetězu, která vygeneruje pevný odkaz, který stačí zkopírovat a komukoli odeslat.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 3

Poslední komentáře Komentáře

Re: Skvělé Martin 25.  6.  2012 11:22
Ztrata panacka... Abox 25.  6.  2012 6:56
Skvělé Radek 24.  6.  2012 6:27
Přidat příspěvek Zobrazit vše